2017-2018 TEXAS AAAA REGION I
BOY'S HIGH SCHOOL BASKETBALL

Texas Association of Basketball Coaches Awards


Borger Brownfield Clint Andrews Abilene Wylie Burkburnett Benbrook Alvarado
Bushland Denver City Mountain View Fort Stockton Big Spring Graham

Diamond Hill Jarvis

Glen Rose
Dalhart Lamesa Fabens Greenwood Brownwood Iowa Park Kennedale Godley
Pampa Levelland San Elizario Monohans Snyder Vernon Lake Worth

Midlothian Heritage

Perryton Lub. Estacado   Pecos Sweetwater W.F. Hirschi Mineral Wells Stephenville
  Seminole        

River Oaks Castleberry

Venus
            Springtown Waxahachie Life
               

* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 1-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Dalhart
6
2
21
7
78
70
! Pampa
6
2
18
12
61
58
*Perryton
5
3
16
10
53
53
*Bushland
2
6
12
16
55
57
Borger
1
7
6
16
53
65

District 1 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 2-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Lubbock Estacado
10
0
26
6
76
54
*Seminole
8
2
28
9
58
48
*Levelland
5
5
23
12
56
54
*Brownfield
4
6
14
17
61
62
Lamesa
2
8
21
15
51
66
Denver City
1
9
17
13
48
67

District 2 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 3-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 9
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Clint
9
0
20
10
63
38
*San Elizario
5
4
7
20
48
51
*Fabens
2
7
5
25
47
56
*Clint Mountain View
2
7
2
26
37
51

*missing scores

District 3 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 4-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Fort Stockton
6
2
16
17
58
52
! Monohans
6
2
19
14
64
55
*Andrews
5
3
23
10
62
58
*Midland Greenwood
3
5
17
17
61
56
Pecos
0
8
10
21
48
73

District 4 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 5-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Abilene Wylie
8
0
34
4
75
38
*Brownwood
4
4
20
11
53
43
*Sweetwater
4
4
10
18
47
60
*Snyder
3
5
12
12
42
50
Big Spring
1
7
5
25
54
67

District 5 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 6-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Wichita Falls Hirschi
8
0
24
10
72
37
*Burkburnett
6
2
21
15
69
58
*Graham
4
4
15
16
67
62
*Vernon
2
6
7
21
57
79
Iowa Park
0
8
9
20
45
75

District 6 Max Preps Page


 

* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 7-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Kennedale
11
1
22
14
76
52
*River Oaks Castleberry
10
2
18
12
70
61
*Ft Worth Benbrook
8
4
16
18
76
64
*Lake Worth
7
5
15
18
68
54
Springtown
3
9
13
16
61
69
Mineral Wells
3
9
7
22
56
65
Ft Worth Diamond Hill-Jarvis
0
12
5
23
42
85

District 7 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 8-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Midlothian Heritage
12
0
36
7
79
50
*Waxahachie Life
10
2
30
8
74
46
*Stephenville
8
4
14
15
48
47
*Godley
5
7
18
13
49
56
Glen Rose
4
8
11
23
40
54
Alvarado
2
10
12
20
39
50
Venus
1
11
9
25
41
69

District 8 Max Preps Page



Play-Offs for Boy's AAAA-Region I Texas High School Basketball

BI-DISTRICT

February 19-20

AREA

February 22-24

REGIONAL

QUARTER

FINALS

February 26-27

REGIONAL

SEMI- FINAL

March 2

REGIONAL

FINALS

March 3

FORT STOCKTON

defeated

Mountain View

Levelland

defeated

Pampa

Seminole

defeated

Levelland

Seminole

defeated

HERITAGE

CLINT

defeated

Greenwood

Seminole

defeated

CLINT

Seminole

defeated

Perryton

HERITAGE

defeated

Lake Worth

HERITAGE

defeated

Graham

Graham

defeated

Sweetwater

KENNEDALE

defeated

Godley

Seminole

defeated

WYLIE

Burkburnett

defeated

Brownwood

ESTACADO

defeated

Bushland

ESTACADO

defeated

Andrews

Andrews

defeated

San Elizario

ESTACADO

defeated

Monohans

WYLIE

defeated

ESTACADO

Brownfield

defeated

DALHART

Monohans

defeated

Brownfield

Monohans

defeated

Fabens

HIRSCHI

defeated

Snyder

Stephenville

defeated

Castleberry

WYLIE

defeated

HIRSCHI

WYLIE

defeated

Vernon

Waxahachie Life

defeated

Benbrook

State Championships

(TGCA Rankings)

SEMI-FINALS

MATCH 1- 1:30PM MARCH 1

MATCH 2- 3:00PM MARCH 1

FINALS

10:00am MARCH 3

AA STATE CHAMPION

     

Region II Champion

DALLAS CARTER(32-5)

defeated

Region I Champion

SEMINOLE (27-8)

80-62

Region II Champion

SILSBEE (29-8)

defeated

Region II Champion

DALLAS CARTER(32-5)

103-101

 

 

STATE CHAMPIONS

Region II Champion

SILSBEE (29-8)

Region II Champion

SILSBEE (28-8)

defeated

Region IV Champion

SOMERSET (28-9)

80-61

 
   

 


Rankings for Boy's AAAA Texas High School Basketball

Region I teams are highlighted in Bold/Italics

State Rankings

TABC

2/12/18

State Rankings

TABC

2/5/18

State Rankings

TABC

1/29/18

State Rankings

TABC

1/22/18

State Rankings

TABC

1/15/18

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

Brazosport

4.

Lincoln

5.

Carter

6.

Center

7.

W.F. HIRSCHI

8.

LUB. ESTACADO

9.

ABILENE WYLIE

10.

SEMINOLE

11.

MIDLOTHIAN HERITAGE

12.

Argyle

13.

WAXAHACIE LIFE

14.

Boerne

15.

West Oso

16.

Wilmer Hutchins

17.

Waco Connally

18.

Krum

19.

Faith Family

20.

Scarborough

21.

North Forest

22.

Somerset

23.

BURKBURNETT

24.

Athens

25.

Wharton

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

Brazosport

4.

Lincoln

5.

Carter

6.

Center

7.

W.F. HIRSCHI

8.

LUB. ESTACADO

9.

ABILENE WYLIE

10.

SEMINOLE

11.

MIDLOTHIAN HERITAGE

12.

Argyle

13.

WAXAHACIE LIFE

14.

Boerne

15.

West Oso

16.

Waco Connally

17.

Krum

18.

Wilmer Hutchins

19.

Faith Family

20.

Scarborough

21.

North Forest

22.

Somerset

23.

BURKBURNETT

24.

Roosevelt

25.

Athens

1.

Center

2.

Yates

3.

Brazosport

4.

Lincoln

5.

Carter

6.

Center

7.

W.F. HIRSCHI

8.

LUB. ESTACADO

9.

ABILENE WYLIE

10.

SEMINOLE

11.

MIDLOTHIAN HERITAGE

12.

Argyle

13.

WAXAHACIE LIFE

14.

Boerne

15.

West Oso

16.

Waco Connally

17.

Krum

18.

Athens

19.

North Forest

20.

Faith Family

21.

Wilmer Hutchins

22.

Somerset

23.

BURKBURNETT

24.

Royal

25.

Roosevelt

1.

Center

2.

Silsbee

3.

Yates

4.

Brazosport

5.

Lincoln

6.

Carter

7.

W.F. HIRSCHI

8.

LUB. ESTACADO

9.

ABILENE WYLIE

10.

SEMINOLE

11.

MIDLOTHIAN HERITAGE

12.

Argyle

13.

WAXAHACIE LIFE

14.

Boerne

15.

West Oso

16.

North Forest

17.

Waco Connally

18.

Hardin Jefferson

19.

Athens

20.

Krum

21.

Faith Family

22.

Wilmer Hutchins

23.

Somerset

24.

BURKBURNETT

25.

Roosevelt

1.

Center

2.

Carter

3.

Silsbee

4.

Yates

5.

Brazosport

6.

W.F. HIRSCHI

7.

LUB. ESTACADO

8.

ABILENE WYLIE

9.

Lincoln

10.

SEMINOLE

11.

MIDLOTHIAN HERITAGE

12.

Roosevelt

13.

Argyle

14.

WAXAHACIE LIFE

15.

Boerne

16.

West Oso

17.

North Forest

18.

Waco Connally

19.

Hardin Jefferson

20.

Athens

21.

Krum

22.

Huffman

23.

Faith Family

24.

Wilmer Hutchins

25.

Somerset

State Rankings

TABC

1/8/18

State Rankings

TABC

1/1/18

State Rankings

TABC

12/18/17

State Rankings

TABC

12/11/17

State Rankings

TABC

12/4/17

1.

Center

2.

Carter

3.

Silsbee

4.

Yates

5.

Brazosport

6.

W.F. HIRSCHI

7.

LUB. ESTACADO

8.

ABILENE WYLIE

9.

Lincoln

10.

Wilmer Hutchins

11.

SEMINOLE

12.

MIDLOTHIAN HERITAGE

13.

Roosevelt

14.

Argyle

15.

WAXAHACIE LIFE

16.

Boerne

17.

West Oso

18.

North Forest

19.

Waco Connally

20.

Hardin Jefferson

21.

Athens

22.

Krum

23.

Huffman

24.

Mexia

25.

Somerset

1.

Center

2.

Carter

3.

Silsbee

4.

Yates

5.

Brazosport

6.

LUB. ESTACADO

7.

W.F. HIRSCHI

8.

ABILENE WYLIE

9.

Lincoln

10.

Wilmer Hutchins

11.

SEMINOLE

12.

MIDLOTHIAN HERITAGE

13.

Roosevelt

14.

Argyle

15.

WAXAHACIE LIFE

16.

Boerne

17.

West Oso

18.

North Forest

19.

Waco Connally

20.

Hardin Jefferson

21.

Athens

22.

Mexia

23.

Krum

24.

Huffman

25.

Somerset

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

SEMINOLE

4.

Carter

5.

Center

6.

ABILENE WYLIE

7.

MIDLOTHIAN HERITAGE

8.

Argyle

9.

Lincoln

10.

Roosevelt

11.

Wilmer Hutchins

12.

West Oso

13.

Brazosport

14.

W.F HIRSCHI

15.

L. ESTACADO

16.

Boerne

17.

North Forest

18.

WAXAHACIE LIFE

19.

Waco Connally

20.

Hardin Jefferson

21.

Princeton

22.

Athens

23.

Mexia

24.

Decatur

25.

KENNEDALE

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

SEMINOLE

4.

Carter

5.

Center

6.

Wilmer Hutchins

7.

Argyle

8.

ABILENE WYLIE

9.

MIDLOTHIAN HERITAGE

10.

WAXAHACIE LIFE

11.

Waco Connally

12.

Roosevelt

13.

Lincoln

14.

West Oso

15.

Brazosport

16.

W.F HIRSCHI

17.

L. ESTACADO

18.

Boerne

19.

North Forest

20.

Hardin Jefferson

21.

Princeton

22.

Athens

23.

Mexia

24.

Decatur

25.

KENNEDALE

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

SEMINOLE

4.

Carter

5.

Center

6.

Wilmer Hutchins

7.

Argyle

8.

ABILENE WYLIE

9.

MIDLOTHIAN HERITAGE

10.

WAXAHACIE LIFE

11.

Waco Connally

12.

Lincoln

13.

Roosevelt

14.

West Oso

15.

Brazosport

16.

W.F HIRSCHI

17.

L. ESTACADO

18.

Boerne

19.

North Forest

20.

Hardin Jefferson

21.

Princeton

22.

Athens

23.

Needville

24.

Wharton

25.

Little Cypress Mauriceville

State Rankings

TABC

11/27/17

State Rankings

TABC

Pre-Season

     

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

SEMINOLE

4.

Carter

5.

WAXAHACIE LIFE

6.

Center

7.

Wilmer Hutchins

8.

Waco Connally

9.

MIDLOTHIAN HERITAGE

10.

Lincoln

11.

ABILENE WYLIE

12.

Wharton

13.

West Oso

14.

Brazosport

15.

W.F HIRSCHI

16.

L. ESTACADO

17.

Boerne

18.

North Forest

19.

Hardin Jefferson

20.

Argyle

21.

Little Cypress Mauriceville

22.

Somerset

23.

Athens

24.

KENNEDALE

25.

Roosevelt

1.

Silsbee

2.

Yates

3.

SEMINOLE

4.

Carter

5.

WAXAHACIE LIFE

6.

Center

7.

Wilmer Hutchins

8.

Waco Connally

9.

MIDLOTHIAN HERITAGE

10.

Lincoln

11.

ABILENE WYLIE

12.

Wharton

13.

West Oso

14.

Brazosport

15.

W.F HIRSCHI

16.

L. ESTACADO

17.

Boerne

18.

North Forest

19.

Hardin Jefferson

20.

Argyle

21.

Little Cypress Mauriceville

22.

Somerset

23.

Athens

24.

KENNEDALE

25.

Roosevelt

     

Region I teams are highlighted in Bold/Italics


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAAA ALL-REGION ONE BOY'S TEAMS

 

REGION 1 FIRST TEAM

REGION 1 SECOND TEAM


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

ALL-STATE AAAA BOY'S TEAMS

FIRST TEAM:

SECOND TEAM:

 


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAAA "ACADEMIC" ALL-STATE BOY'S TEAMS (REGION I)