2017-2018 TEXAS AAA REGION I
BOY'S HIGH SCHOOL BASKETBALL

2018 Region I and STATE Champions

BOWIE JACKRABBITS

BOWIE JACKRABBITS AND THEIR COACH DOUG BOXELL.

THANKS TO JOHNATHON HORTON FOR THIS PICTURE.

Texas Association of Basketball Coaches Awards


Canadian Dimmitt Alpine Ballinger Clyde Bangs Breckenridge Bowie
Childress Friona Crane Grape Creek Coahoma Brady Brock Boyd
Highland Park Idalou Kermit Reagan County Colorado City Coleman Cisco City View
River Road Littlefield Presidio Sonora Merkel Comanche Eastland Henrietta
Spearman Muleshoe Tornillo TLC Academy Stanton Dublin Millsap Holliday
Tulia Roosevelt Wall Jim Ned Early Peaster Jacksboro
  Shallowater     Tolar Nocona
  Slaton       Paradise

* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 1-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Canadian
9
2
17
5
58
40
*Spearman
8
3
20
11
52
40
*Childress
7
4
11
10
49
44
*Tulia
6
5
21
9
54
45
Highland Park
1
9
7
22
40
63
River Road
1
9
6
20
39
59

District 1 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 2-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Dec 19
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Shallowater
14
0
32
3
65
40
*Littlefield
12
2
16
12
59
44
*Dimmitt
9
5
15
15
61
56
*Idalou
7
7
14
17
55
52
Slaton
4
10
7
20
44
53
Friona
4
10
6
19
48
59
Muleshoe
3
11
6
20
43
56
Roosevelt
3
11
9
18
49
61

District 2 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 3-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Crane
8
1
25
5
61
52
*Alpine
7
2
18
5
58
49
*Tornillo
4
5
14
17
49
49
*Kermit
3
6
6
17
54
54
Presidio
0
8
3
21
40
56

District 3 Max Preps Page

District MVP- Carlos Montes Sr. Crane

Co-Offensive MVP- Dorian Cordero Sr Alpine and Derek Rojo Jr Alpine

Defensive MVP- Adolfo Sanchez Sr Tornillo

New Comer of the Year- Jordan McNew Fr Kermit

Co-Coach of the Year: Chris Suttle Crane and Hue Morrissey Alpine

1st Team All-District

Alex Gonzales  Jr. Alpine
Owen Thomas  Sr Alpine
Andre Gonzales Jr Alpine
Ivan Esparza  Sr Crane
Carlos Carrasco  Sr Crane
Brandon Cerna  So Crane
Jaden Awbrey  Jr. Kermit
Arturo Gonzales So Kermit
Samuel Aranda  Sr Presidio
Hector Martinez  Jr Tornillo
Cesar Quinones Sr. Tornillo

2nd Team All District

Aaron Fellows  So. Alpine
Isaiah Miranda Sr. Alpine
Tye Heard  Sr. Crane
Kolton Sena  Sr. Crane
Kobe Henderson  Jr. Crane
Ryan Hartman  So. Crane
Anthony Muniz  Jr. Kermit
Brady Johnson So. Kermit
Anthony Williams  Sr. Kermit
Fernando Guerrero Sr. Presidio
Endrik Reynoso  Jr. Presidio
Angel Bosquez  Jr. Tornillo

 

 


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 4-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Wall
10
0
30
4
60
36
*Ballinger
7
3
23
9
64
44
*Sonora
6
4
11
8
46
44
*Reagan County
4
6
19
14
45
41
TLC Academy
3
7
15
15
46
59
Grape Creek
0
10
5
19
36
55

District 4 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 5-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Jim Ned
9
1
23
13
56
43
*Clyde
7
3
16
12
54
46
*Merkel
7
3
20
10
57
50
*Colorado City
5
5
14
12
62
53
Stanton
1
9
13
16
40
53
Coahoma
1
9
12
16
44
64

District 5 Max Preps Page

MVP – Jackson Hanna, SR, Jim Ned
Offensive MVP – Omar Boone, JR, Colorado City
Defensive MVP – Jonah White, JR, Merkel
Newcomer of the Year – Zac Caffey, JR, Clyde
Coach of the Year – Eric Phelps, Jim Ned

1st Team All-District

Payton Burton

Clyde

Mitchum Burleson

Clyde

Mason Moore

Coahoma

Gage Clark

Coahoma

Kwentin Malveaux

C City

Marquis Monroe

C City

Parker Doan

Merkel

Cody Davis

Merkel

Blake Snellgrove

Stanton

Cade Ford

Jim Ned

Coalby Rives

Jim Ned

 

2nd Team All District

Caden Cannon

Clyde

Bradlee Leverich

Clyde

Gavino Silva

C City

Bubba Williams

C City

Zach Owens

Merkel

Bryson Cline

Coahoma

Sebastian Escamilla

Stanton

Reed Thomas

Stanton

Caden Martin

Jim Ned

Ethan Senne

Jim Ned

Jordan Torrez

Jim Ned

 

Honorable Mention:
Dylan Martin, Jim Ned
Wes Ulmer, Stanton
Conner Sales, Stanton
Reagan Nichols, Stanton
Jhaden Bishop, Colorado City
Tracy Smith, Colorado City
Joe Manning, Coahoma
Gaige Hill, Coahoma
Tanner Collett, Clyde
Britten Brashear, Clyde

 

 


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 6-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Dublin
10
0
24
6
84
48
*Brady
7
3
13
14
54
46
*Comanche
6
4
6
9
51
53
*Coleman
4
7
11
17
45
52
Early
3
8
11
22
44
58
Bangs
1
9
3
25
40
58

District 6 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 7-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Dec 19
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Peaster
12
1
25
10
69
45
! Brock
12
1
34
4
70
37
*Cisco
8
4
20
7
58
55
*Millsap
4
8
14
19
43
60
Eastland
3
9
8
18
38
54
Breckenridge
3
9
10
16
48
66
Tolar
2
10
10
209
44
55

District 7 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 8-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Dec 19
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Bowie
13
1
34
8
69
38
*Holliday
13
2
26
6
57
41
*Nocona
11
3
25
7
64
50
*City View
6
8
18
13
51
61
Paradise
4
10
7
21
43
55
Henrietta
4
10
15
15
45
53
Boyd
3
11
14
14
41
53
Jacksboro
3
11
6
13
43
58

District 8 Max Preps Page



Play-Offs for Boy's AAA-Region I Texas High School Basketball

 

BI-DISTRICT

February 19-20

AREA

February 22-24

REGIONAL

QUARTER

FINALS

February 26-27

REGIONAL

SEMI- FINAL

March 2

REGIONAL

FINALS

March 3

WALL

defeated

Kermit

WALL

defeated

Spearman

Spearman

defeated

Dimmitt

CRANE

defeated

WALL

BOWIE

defeated

CRANE

CRANE

defeated

Reagan County

CRANE

defeated

Littlefield

Littlefield

defeated

Childress

BOWIE

defeated

Millsap

BOWIE

defeated

Clyde

Clyde

defeated

Comanche

BOWIE

defeated

PEASTER

PEASTER

defeated

City View

PEASTER

defeated

Merkel

BOWIE

defeated

Brock

Merkel

defeated

Brady

SHALLOWATER

defeated

Tulia

SHALLOWATER

defeated

Alpine

Alpine

defeated

Sonora

Brock

defeated

SHALLOWATER

CANADIAN

defeated

Idalou

CANADIAN

defeated

Ballinger

Ballinger

defeated

Tornillo

Colorado City

defeated

DUBLIN

Brock

defeated

Colorado City

Brock

vs

Nocona

Brock

defeated

JIM NED

JIM NED

defeated

Coleman

JIM NED

defeated

Holliday

Holliday

defeated

Cisco

State Championships

(TGCA Rankings)

SEMI-FINALS

MATCH 1- 1:30PM MARCH 1

MATCH 2- 3:00PM MARCH 1

FINALS

10:00am MARCH 3

AA STATE CHAMPION

     

Region I Champion

BOWIE (32-8)

defeated

Region III Champion

GRANDVIEW (28-6)

59-43

Box Score

Region I Champion

BOWIE (33-8)

defeated

Region II Champion

MOUNT VERNON(35-1)

32-28

Box Score

 

STATE CHAMPIONS

Region I Champion

BOWIE (34-8)

Region II Champion

MOUNT VERNON(34-1)

defeated

Region IV Champion

SANTA ROSA (24-14)

63-54

 
   

 


Rankings for Boys's AAA Texas High School Basketball

Region I teams are highlighted in Bold/Italics

State Rankings

TABC

2/12/18

State Rankings

TABC

2/5/18

State Rankings

TABC

1/29/18

State Rankings

TABC

1/22/18

State Rankings

TABC

1/15/18

1.

Jarrell

2.

BROCK

3.

S.A. Cole

4.

PEASTER

5.

Westwood

6.

Ponder

7.

East Chambers

8.

Edgewood

9.

Central Heights

10.

BOWIE

11.

HOLLIDAY

12.

WALL

13.

Mt Vernon

14.

Commerce

15.

Van Alstyne

16.

NOCONA

17.

Pollock Central

18.

LaMarque

19.

Hitchcock

20.

SHALLOWATER

21.

Marion

22.

Coldspring

23.

London

24.

Teague

25.

Madison

1.

Jarrell

2.

S.A. Cole

3.

BROCK

4.

PEASTER

5.

Westwood

6.

Ponder

7.

East Chambers

8.

Edgewood

9.

Central Heights

10.

BOWIE

11.

HOLLIDAY

12.

WALL

13.

Mt Vernon

14.

Commerce

15.

Van Alstyne

16.

NOCONA

17.

Pollock Central

18.

LaMarque

19.

Hitchcock

20.

Van Vleck

21.

Kountze

22.

Teague

23.

Madison

24.

SHALLOWATER

25.

Marion

1.

Jarrell

2.

S.A. Cole

3.

PEASTER

4.

BROCK

5.

Westwood

6.

Ponder

7.

East Chambers

8.

Edgewood

9.

Central Heights

10.

HOLLIDAY

11.

BOWIE

12.

WALL

13.

Van Vleck

14.

Mt Vernon

15.

Commerce

16.

Van Alstyne

17.

NOCONA

18.

Pollock Central

19.

LaMarque

20.

Hitchcock

21.

Kountze

22.

Teague

23.

Madison

24.

Newton

25.

London

1.

Jarrell

2.

S.A. Cole

3.

PEASTER

4.

BROCK

5.

Westwood

6.

Ponder

7.

East Chambers

8.

Edgewood

9.

Pollock Central

10.

Central Heights

11.

BOWIE

12.

NOCONA

13.

WALL

14.

Hitchcock

15.

Van Vleck

16.

Mt Vernon

17.

Kountze

18.

Commerce

19.

Van Alstyne

20.

HOLLIDAY

21.

Teague

22.

Madison

23.

LaMarque

24.

Newton

25.

London

1.

Jarrell

2.

S.A. Cole

3.

PEASTER

4.

BROCK

5.

Westwood

6.

Ponder

7.

East Chambers

8.

Edgewood

9.

Pollock Central

10.

Central Heights

11.

BOWIE

12.

NOCONA

13.

WALL

14.

Hitchcock

15.

Van Vleck

16.

Mt Vernon

17.

Kountze

18.

Van Alstyne

19.

HOLLIDAY

20.

Madison

21.

LaMarque

22.

Teague

23.

Commerce

24.

CANADIAN

25.

Santa Rosa

State Rankings

TABC

1/8/18

State Rankings

TABC

1/1/18

State Rankings

TABC

12/18/17

State Rankings

TABC

12/11/17

State Rankings

TABC

12/4/17

1.

Jarrell

2.

BROCK

3.

S.A. Cole

4.

Central Heights

5.

Westwood

6.

Ponder

7.

East Chambers

8.

PEASTER

9.

Edgewood

10.

BOWIE

11.

NOCONA

12.

WALL

13.

Hitchcock

14.

Van Vleck

15.

Mt Vernon

16.

Kountze

17.

Van Alstyne

18.

HOLLIDAY

19.

Madison

20.

LaMarque

21.

Pollock Central

22.

Teague

23.

Commerce

24.

CANADIAN

25.

Santa Rosa

1.

Jarrell

2.

BROCK

3.

S.A. Cole

4.

Central Heights

5.

Westwood

6.

BOWIE

7.

Ponder

8.

East Chambers

9.

PEASTER

10.

Edgewood

11.

Madison

12.

NOCONA

13.

WALL

14.

Hitchcock

15.

Van Vleck

16.

Mt Vernon

17.

Kountze

18.

Van Alstyne

19.

Schulenburg

20.

LaMarque

21.

Pollock Central

22.

Teague

23.

Commerce

24.

CANADIAN

25.

Santa Rosa

1.

Jarrell

2.

BROCK

3.

BOWIE

4.

S.A. Cole

5.

Westwood

6.

Schulenburg

7.

PEASTER

8.

East Chambers

9.

Ponder

10.

Central Heights

11.

Edgewood

12.

Madison

13.

LaMarque

14.

NOCONA

15.

WALL

16.

Van Vleck

17.

Van Alstyne

18.

Mt Vernon

19.

Kountze

20.

Teague

21.

Pollock Central

22.

Commerce

23.

CANADIAN

24.

Pottsboro

25.

Santa Rosa

1.

Jarrell

2.

BROCK

3.

BOWIE

4.

S.A. Cole

5.

East Chambers

6.

Schulenburg

7.

PEASTER

8.

Westwood

9.

Ponder

10.

Madison

11.

LaMarque

12.

NOCONA

13.

WALL

14.

Van Vleck

15.

Mt Vernon

16.

Kountze

17.

Central Heights

18.

Teague

19.

Pollock Central

20.

Van Alstyne

21.

Commerce

22.

CANADIAN

23.

Edgewood

24.

Pottsboro

25.

Santa Rosa

1.

Jarrell

2.

BOWIE

3.

BROCK

4.

Schulenburg

5.

Ponder

6.

East Chambers

7.

NOCONA

8.

PEASTER

9.

S.A. Cole

10.

Madison

11.

LaMarque

12.

WALL

13.

Van Vleck

14.

Mt Vernon

15.

Teague

16.

Pollok Central

17.

Commerce

18.

Van Alstyne

19.

Kountze

20.

Central Heights

21.

CANADIAN

22.

Edgewood

23.

MP Chapel Hill

24.

Santa Rosa

25.

CRANE

State Rankings

TABC

11/27/17

State Rankings

TABC

Pre-Season

     

1.

BOWIE

2.

Jarrell

3.

BROCK

4.

Schulenburg

5.

Ponder

6.

East Chambers

7.

NOCONA

8.

PEASTER

9.

S.A. Cole

10.

Madison

11.

LaMarque

12.

WALL

13.

Van Vleck

14.

Mt Vernon

15.

MP Chapel Hill

16.

Teague

17.

Pollok Central

18.

Commerce

19.

Van Alstyne

20.

Kountze

21.

Central Heights

22.

CANADIAN

23.

Odem

24.

Santa Rosa

25.

CRANE

1.

BOWIE

2.

Jarrell

3.

BROCK

4.

Schulenburg

5.

Ponder

6.

East Chambers

7.

NOCONA

8.

PEASTER

9.

S.A. Cole

10.

Madison

11.

LaMarque

12.

WALL

13.

Van Vleck

14.

Mt Vernon

15.

MP Chapel Hill

16.

Teague

17.

Pollok Central

18.

Commerce

19.

Van Alstyne

20.

Kountze

21.

Central Heights

22.

CANADIAN

23.

Odem

24.

Santa Rosa

25.

CRANE

     


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAA ALL-REGION ONE BOY'S TEAMS

 

REGION 1 FIRST TEAM

REGION 1 SECOND TEAM


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

ALL-STATE AAA BOY'S TEAMS

FIRST TEAM:

SECOND TEAM:

 


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAA "ACADEMIC" ALL-STATE BOY'S TEAMS (REGION I)