2017 REGION I-AAA FOOTBALL

Go Back Home

DIVISION I TEAMS
 
DIVISION II TEAMS
 
Amarillo River Road Crane   Coahoma
Friona Kermit   Colorado City
Littlefield San Angelo Grape Creek   Childress Idalou
Muleshoe Tornillo   Dimmitt Lubbock Roosevelt
Shallowater Wall   Spearman Stanton
Slaton     Tulia  
   
 
Brady Bowie   Alpine Bangs
Clyde Boyd   Ballinger Cisco
Comanche Breckenridge   Big Lake Reagan County Coleman
Early Brock   San Angelo TLC Academy Dublin
Merkel Paradise   Sonora Eastland
Tuscola Jim Ned Ponder     Tolar

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Shallowater 446 5 0 52 9 10 1 45 17
* Muleshoe 377 3 2 26 24 5 6 25 30
* Slaton 337 3 2 29 27 6 5 29 27
* Friona 326 2 3 41 42 7 4 39 29
Littlefield 373 1 4 19 35 2 8 22 35
Amarillo River Road 413 1 4 13 44 1 9 15 46

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Wall 340 4 0 69 3 11 0 52 8
* Kermit 373 3 1 40 26 5 5 32 28
* Crane 357 2 2 39 32 4 7 30 31
* Grape Creek 333 1 3 23 67 1 10 15 53
Tornillo 354 0 4 19 61 2 7 20 44

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Comanche 338 5 0 47 20 10 1 41 14
* Jim Ned 335 4 1 35 22 9 2 39 20
* Clyde 410 3 2 38 24 6 5 38 26
* Merkel 320 2 3 27 18 6 5 27 20
Early 375 1 3 18 54 3 6 20 39
Brady 381 0 5 20 47 0 10 17 41

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Breckenridge 380 5 0 38 18 5 6 27 27
* Brock 384 4 1 53 11 9 2 46 14
* Bowie 454 3 2 24 29 4 7 22 32
* Boyd 347 1 4 18 36 3 8 19 34
Paradise 346 1 4 25 32 3 7 23 26
Ponder 397 1 4 13 38 3 7 18 35

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Canadian 270 5 0 57 7 11 0 49 8
* Childress 310 4 1 45 11 10 1 40 12
* Spearman 254 3 2 33 26 6 5 31 26
* Tulia 311 2 3 44 20 2 9 31 32
Highland Park 245 1 4 5 54 1 9 5 50
Dimmitt 308 0 5 3 46 1 9 8 43

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Colorado City 298 4 0 36 1 10 1 29 7
* Coahoma 243 3 1 27 16 7 4 31 22
* Idalou 280 2 2 25 17 4 7 19 25
* Stanton 255 1 2 22 25 2 9 19 33
Lubbock Roosevelt 311 0 3 6 45 0 9 5 49

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Sonora 279 4 0 49 6 11 0 49 14
* Alpine 292 3 1 31 20 7 4 36 14
* Big Lake Reagan Co 236 2 2 28 22 5 6 28 24
* Ballinger 274 1 3 20 31 3 8 18 35
San Angelo TLC Acad. 272 0 4 2 50 3 7 12 38

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! Cisco 252 5 0 43 8 9 2 32 16
* Eastland 308 4 1 39 12 8 3 34 14
* Tolar 239 3 2 30 24 7 4 30 18
* Coleman 247 2 3 17 30 3 8 12 33
Dublin 309 1 4 29 37 3 7 25 37
Bangs 318 0 5 13 60 0 10 16 54

Football Play-Offs for AAA-Region I-Division I-High School Football

Area Round
Shallowater (10-1) vs. Brock (9-2), 7 p.m. Friday, Leo Brittain Field at Lions Stadium, Vernon
Wall (11-0) vs. Jim Ned (9-2), 7 p.m. Friday, San Angelo ISD Stadium
Comanche (10-1) vs. Slaton (6-5), 3 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene
Merkel (6-5) vs. Muleshoe (5-6), 2 p.m. Friday, Fair Park Stadium, Childress

DISTRICT CHAMPS

BI-DISTRICT

November 16-18

AREA

November 23-25

REG. SEMI-FINALS

Nov. 30 - Dec. 2

REGIONAL FINALS

December 7-9

REGIONAL CHAMPS

       

SHALLOWATER

defeated

Grape Creek

SHALLOWATER

vs

Brock

Brock

defeated

Clyde

 

 

WALL

defeated

Friona

WALL

vs

Jim Ned

 

Jim Ned

defeated

Bowie

 

COMANCHE

defeated

Boyd

COMANCHE

vs

Slaton

Slaton

defeated

Kermit

 

Merkel

defeated

BRECKENRIDGE

Merkel

vs

Muleshoe

Muleshoe

defeated

Crane


State Championship Division I

STATE
SEMI-FINALS

December 9-11

STATE
FINALS

December 18

AA STATE CHAMPION

     

REGION I CHAMPION

TBA

VS

REGION II CHAMPION

TBA

 

 

 

REGION III CHAMPION

TBA

VS

REGION IV CHAMPION

TBA

 
   


Football Play-Offs for AAA-Region I-Division II-Texas High School Football

Area Round
Canadian (11-0) vs. Eastland (8-3), 2 p.m. Friday, Peoples Bank Stadium, Frenship HS
Colorado City (10-1) vs. Tolar (7-4), 2 p.m. Friday, Gordon Wood Stadium, Brownwood
Spearman (6-5) vs. Sonora (11-0), 4 p.m., Friday, Mustangs Stadium, Denver City
Cisco (9-2) vs. Childress (10-1), 1 p.m. Friday, Memorial Stadium, Wichita Falls

DISTRICT CHAMPION

BI-DISTRICT

November 16-18

AREA

November 23-25

REG. SEMI-FINALS

Nov. 30 - Dec. 2

REGIONAL FINALS

December 7-9

REGIONAL CHAMPS

       

CANADIAN

defeated

Stanton

CANADIAN

vs

Eastland

Eastland

defeated

Reagan County

 

COLORADO CITY

defeated

Tulia

COLORADO CITY

vs

Tolar

 

 

Tolar

defeated

Alpine

 

SONORA

defeated

Coleman

SONORA

vs

Spearman

Spearman

defeated

Coahoma

 

CISCO

defeated

Ballinger

CISCO

vs

Childress

 

Childress

defeated

Idalou

State Championship Division II

STATE
SEMI-FINALS

December 9-11

STATE
FINALS

December 18

AA STATE CHAMPION

     

REGION I CHAMPION

TBA

VS

REGION II CHAMPION

TBA

 

 

 

REGION III CHAMPION

TBA

VS

REGION IV CHAMPION

TBA