2017-2018 TEXAS AAA REGION I
GIRL'S HIGH SCHOOL BASKETBALL

Texas Association of Basketball Coaches Awards

Texas Girl's Coaches Association Awards


Canadian Dimmitt Alpine Ballinger Clyde Bangs Breckenridge Bowie
Childress Friona Crane Grape Creek Coahoma Brady Brock Boyd
Highland Park Idalou Kermit Reagan County Colorado City Coleman Cisco City View
River Road Littlefield Presidio Sonora Merkel Comanche Eastland Henrietta
Spearman Muleshoe Tornillo TLC Academy Stanton Dublin Millsap Holliday
Tulia Roosevelt Wall Jim Ned Early Peaster Jacksboro
  Shallowater     Tolar Nocona
  Slaton       Paradise

* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 1-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 5
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Canadian
10
0
28
5
56
35
*River Road
7
3
24
8
56
45
*Spearman
7
3
22
10
46
38
*Tulia
3
7
10
22
44
54
Highland Park
2
8
12
16
39
47
Childress
1
9
11
16
33
54

District 1 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 2-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Dec 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
*Idalou
13
1
30
6
60
32
*Roosevelt
12
2
21
9
51
31
*Shallowater
11
3
26
6
56
34
*Slaton
8
6
22
9
44
38
Muleshoe
5
9
7
18
43
45
Friona
4
10
9
16
37
49
Littlefield
3
11
5
19
29
47
Dimmitt
0
14
0
18
21
64

x-missing scores

District 2 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 3-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 5
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Tornillo
8
0
28
3
52
30
*Alpine
5
3
13
11
37
30
*Presidio
4
4
11
9
37
39
*Kermit
3
5
8
16
35
39
Crane
0
8
1
24
24
46

District 3 Max Preps Page

MVP: Lauren Hicks -  Tornillo
Offensive MVP: Sadie Rivera, Tornillo
Defensive MVP: Kimberly Valenzuela, Presidio
Co-Newcomer of the year- Brissa Rangel, Tornillo
Co- Newcomer of the year- Ester Garcia, Crane

1st Team All District
Maggie Hernandez- Alpine
Madison Furman- Alpine
Andrea Nunez- Alpine
Yvette Ramos- Presidio
Kaitlyn Valenzuela- Presidio
Priscilla Duran- Tornillo
Bernice Estrada- Tornillo
Alviderez- Tornillo
Emily Davila- Kermit
Samantha Escobar- Kermit

2nd Team All District
Ana Aranda- Presidio
Selena Saldona- Presidio
Valerie Velasco- Crane
Diana Perez- Crane
Dallamy Elias, Tornillo
Brianna Figueroa-Kermit
Esmeralda Quiroz- Kermit
Dalilah Montoya- Kermit
Bo Morris- Alpine

 


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 4-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 5
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Wall
10
0
28
6
78
15
*Ballinger
8
2
24
11
x51
x19
*Reagan County
6
4
8
9
x25
x44
*Grape Creek
3
7
4
14
x23
x41
TLC Academy
2
8
3
15
x21
x54
Sonora
1
9
2
16
x26
x52

x-missing scores

District 4 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 5-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 5
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Colorado City
10
0
29
7
57
31
*Jim Ned
8
2
26
8
58
29
*Merkel
5
4
22
9
43
38
*Stanton
3
7
19
12
39
50
Clyde
2
7
6
17
40
54
Coahoma
1
9
6
14
34
67

District 5 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 6-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Jan 5
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Comanche
9
1
19
11
51
38
*Brady
7
4
10
11
52
43
*Bangs
6
5
12
22
34
33
*Early
5
5
15
18
41
41
Coleman
4
6
18
12
45
44
Dublin
0
10
3
18
28
53

District 6 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 7-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Dec 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
! Brock
12
0
32
7
56
33
*Peaster
9
3
21
6
57
40
*Cisco
8
4
24
7
53
38
*Eastland
7
5
17
14
44
43
Millsap
3
9
9
25
42
61
Tolar
2
10
10
19
39
54
Breckenridge
1
12
6
24
38
58

District 7 Max Preps Page


* Clinched Playoff Spot

! Clinched District Championship

If your team is highlighted in RED, I could not find your District results. Email scores to regionone@cableone.net

DISTRICT 8-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start Dec 12
 
District
Overall
District
TEAM
W
L
W
L
PFA
PAA
*Bowie
13
1
22
14
52
31
*Jacksboro
13
1
29
7
59
31
*Nocona
9
5
24
10
55
42
*Paradise
8
6
18
13
46
40
Holliday
6
8
12
19
42
46
Boyd
4
10
16
14
41
49
Henrietta
3
11
4
16
38
54
City View
0
14
1
19
29
69

District 8 Max Preps Page


Play-Offs for Girl's AAA-Region I Texas High School Basketball

BI-DISTRICT

February 12-13

AREA

February 15-17

REGIONAL

QUARTER

FINALS

February 19-20

REGIONAL

SEMI- FINAL

February 23

REGIONAL

FINALS

February 24

WALL

defeated

Kermit

WALL

defeated

Shallowater

Shallowater

defeated

River Road

Roosevelt

defeated

WALL

BROCK

defeated

Roosevelt

TORNILLO

defeated

Grape Creek

Roosevelt

defeated

TORNILLO

Roosevelt

defeated

Spearman

BOWIE

defeated

Eastland

Jim Ned

defeated

BOWIE

Jim Ned

defeated

Bangs

BROCK

defeated

Jim Ned

BROCK

defeated

Paradise

BROCK

defeated

Merkel

BROCK

defeated

COLORADO CITY

Merkel

defeated

Brady

IDALOU

defeated

Tulia

IDALOU

defeated

Alpine

Alpine

defeated

Reagan County

IDALOU

defeated

CANADIAN

CANADIAN

defeated

Slaton

CANADIAN

defeated

Ballinger

Ballinger

defeated

Presidio

COMANCHE

defeated

Stanton

Peaster

defeated

COMANCHE

Peaster

defeated

Nocona

COLORADO CITY

drfeated

Early

Jacksboro

defeated

Cisco

State Championships

(TGCA Rankings)

SEMI-FINALS

MATCH 1- 1:30PM MARCH 1

MATCH 2- 3:00PM MARCH 1

FINALS

10:00am MARCH 3

AA STATE CHAMPION

     

Region III Champion

MARLIN (31-8)

defeated

Region IV Champion

VANDERBILT INDUST. (34-5)

59-42

Region II Champion

MOUNT VERNON(27-9)

defeated

Region III Champion

MARLIN (32-8)

51-47

 

STATE CHAMPIONS

Region II Champion

MOUNT VERNON(28-9)

Region II Champion

MOUNT VERNON(26-9)

defeated

Region I Champion

BROCK (32-6)

46-37

 
   

 


Rankings for Girl's AAA Texas High School Basketball

Region I teams are highlighted in Bold/Italics

State Rankings

TABC

2/12/18

State Rankings

TABC

2/5/18

State Rankings

TABC

1/29/18

State Rankings

TABC

1/22/18

State Rankings

TABC

1/15/18

1.

CANADIAN

2.

Pottsboro

3.

WALL

4.

Little River Academy

5.

Mt Pleasant Chapel Hill

6.

BROCK

7.

Leonard

8.

Teague

9.

Sunnyvale

10.

IDALOU

11.

Poth

12.

Mount Vernon

13.

Winnsboro

14.

Odem

15.

COLORADO CITY

16.

JIM NED

17.

Woodville

18.

Industrial

19.

SHALLOWATER

20.

Hitchcock

21.

Grandview

22.

Marlin

23.

East Chambers

24.

Marion

25.

San Diego

1.

CANADIAN

2.

Pottsboro

3.

WALL

4.

Little River Academy

5.

Mt Pleasant Chapel Hill

6.

IDALOU

7.

BROCK

8.

JIM NED

9.

Leonard

10.

Teague

11.

Sunnyvale

12.

Poth

13.

Mount Vernon

14.

Winnsboro

15.

Odem

16.

CISCO

17.

Woodville

18.

Industrial

19.

COLORADO CITY

20.

SHALLOWATER

21.

Hitchcock

22.

Grandview

23.

Marion

24.

Marlin

25.

East Chambers

1.

CANADIAN

2.

Pottsboro

3.

Mt Pleasant Chapel Hill

4.

WALL

5.

Little River Academy

6.

IDALOU

7.

BROCK

8.

JIM NED

9.

Winnsboro

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Sunnyvale

13.

Poth

14.

Odem

15.

CISCO

16.

Mount Vernon

17.

Woodville

18.

Industrial

19.

COLORADO CITY

20.

SHALLOWATER

21.

Hitchcock

22.

Grandview

23.

Marion

24.

Marlin

25.

East Chambers

1.

CANADIAN

2.

Pottsboro

3.

Mt Pleasant Chapel Hill

4.

WALL

5.

Little River Academy

6.

IDALOU

7.

BROCK

8.

JIM NED

9.

Winnsboro

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Sunnyvale

13.

SHALLOWATER

14.

Poth

15.

Odem

16.

CISCO

17.

Mount Vernon

18.

Woodville

19.

Industrial

20.

COLORADO CITY

21.

Hitchcock

22.

Grandview

23.

Marion

24.

Yoakum

25.

Marlin

1.

CANADIAN

2.

JIM NED

3.

Pottsboro

4.

Mt Pleasant Chapel Hill

5.

WALL

6.

Little River Academy

7.

IDALOU

8.

BROCK

9.

Winnsboro

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Sunnyvale

13.

SHALLOWATER

14.

CISCO

15.

Poth

16.

Odem

17.

Mount Vernon

18.

Woodville

19.

Industrial

20.

Hitchcock

21.

Grandview

22.

Franklin

23.

Marion

24.

Yoakum

25.

RIVER ROAD

State Rankings

TABC

1/8/18

State Rankings

TABC

1/1/18

State Rankings

TABC

12/18/17

State Rankings

TABC

12/11/17

State Rankings

TABC

12/4/17

1.

CANADIAN

2.

JIM NED

3.

Pottsboro

4.

Mt Pleasant Chapel Hill

5.

WALL

6.

Little River Academy

7.

IDALOU

8.

BROCK

9.

Winnsboro

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Sunnyvale

13.

Mount Vernon

14.

SHALLOWATER

15.

CISCO

16.

Poth

17.

Odem

18.

Woodville

19.

Industrial

20.

Hitchcock

21.

Grandview

22.

Karnes City

23.

Franklin

24.

Schulenburg

25.

Yoakum

1.

CANADIAN

2.

Pottsboro

3.

JIM NED

4.

Mt Pleasant Chapel Hill

5.

WALL

6.

Little River Academy

7.

IDALOU

8.

BROCK

9.

Winnsboro

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Mount Vernon

13.

Sunnyvale

14.

SHALLOWATER

15.

Poth

16.

CISCO

17.

Yoakum

18.

Odem

19.

Woodville

20.

Industrial

21.

Hitchcock

22.

Grandview

23.

Karnes City

24.

Ponder

25.

Franklin

1.

CANADIAN

2.

Mt Pleasant Chapel Hill

3.

Little River Academy

4.

Sunnyvale

5.

WALL

6.

IDALOU

7.

Winnsboro

8.

Pottsboro

9.

JIM NED

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Odem

13.

Mount Vernon

14.

Industrial

15.

SPEARMAN

16.

Hitchcock

17.

Woodville

18.

BROCK

19.

Boling

20.

Grandview

21.

Poth

22.

CISCO

23.

Schulenburg

24.

Hallettsville

25.

Franklin

1.

CANADIAN

2.

Little River Academy

3.

Mt Pleasant Chapel Hill

4.

Sunnyvale

5.

WALL

6.

IDALOU

7.

Winnsboro

8.

JIM NED

9.

Pottsboro

10.

Leonard

11.

Teague

12.

Odem

13.

Mount Vernon

14.

SPEARMAN

15.

Industrial

16.

CISCO

17.

Hitchcock

18.

Woodville

19.

BROCK

20.

Hallettsville

21.

Boling

22.

NOCONA

23.

Schulenburg

24.

Grandview

25.

Keene

1.

Teague

2.

Little River Academy

3.

Sunnyvale

4.

Mt Pleasant Chapel Hill

5.

CANADIAN

6.

WALL

7.

Winnsboro

8.

IDALOU

9.

Pottsboro

10.

Leonard

11.

JIM NED

12.

Mount Vernon

13.

Odem

14.

Hitchcock

15.

SPEARMAN

16.

Industrial

17.

CISCO

18.

Woodville

19.

BROCK

20.

Hallettsville

21.

Boling

22.

NOCONA

23.

Schulenburg

24.

Grandview

25.

Keene

State Rankings

TABC

11/27/17

State Rankings

TABC

Pre-Season

     

1.

Teague

2.

CANADIAN

3.

WALL

4.

Mt Pleasant Chapel Hill

5.

Little River Academy

6.

Winnsboro

7.

Mount Vernon

8.

Sunnyvale

9.

IDALOU

10.

Pottsboro

11.

Leonard

12.

Jarrell

13.

Palacios

14.

Hallettsville

15.

CISCO

16.

JIM NED

17.

Marion

18.

Ponder

19.

Odem

20.

Hitchcock

21.

Keene

22.

Boling

23.

San Antonio Cole

24.

Franklin

25.

BROCK

1.

Teague

2.

CANADIAN

3.

WALL

4.

Mt Pleasant Chapel Hill

5.

Little River Academy

6.

Winnsboro

7.

Mount Vernon

8.

Sunnyvale

9.

IDALOU

10.

Pottsboro

11.

Leonard

12.

Jarrell

13.

Palacios

14.

Hallettsville

15.

CISCO

16.

JIM NED

17.

Marion

18.

Ponder

19.

Odem

20.

Hitchcock

21.

Keene

22.

Boling

23.

San Antonio Cole

24.

Franklin

25.

BROCK

     


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAA ALL-REGION GIRL'S TEAMS

REGION 1 FIRST TEAM

REGION 1 SECOND TEAM


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

ALL-STATE AAA GIRL'S TEAMS

FIRST TEAM:

SECOND TEAM:


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAA "ACADEMIC" ALL-STATE GIRL'S TEAMS (REGION I)


TEXAS GIRLS COACHES ASSOCIATION

AAA ALL-STATE GIRL'S TEAMS

(REGION I in Bold-Italics)

NAME
SCHOOL
COACH
1ST TEAM
2ND TEAM
3RD TEAM


TEXAS GIRLS COACHES ASSOCIATION

AAA "ACADEMIC" ALL-STATE GIRL'S TEAMS (REGION I)

NAME
SCHOOL
COACH