2017 TEXAS AAA-REGION I VOLLEYBALL

2017 Regional Champions

BOYD YELLOWJACKETS



Childress Dimmitt Alpine Big Lake RC Clyde Bangs Brock Bowie
Highland Park Friona Crane S.A. Grape Creek Coahoma Breckenridge Millsap Boyd
River Road Littlefield Kermit S.A. TLC Academy Colorado City Comanche Peaster Henrietta
Tulia Shallowater Presido Sonora Jim Ned Dublin Tolar Holliday
    Tornillo Wall   Early   Jacksboro
          Eastland   Nocona
              Paradise
              W.F. City View


CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 1-AAA
District starts September 30
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Amarillo Highland Park
6
0
30
12
* Amarillo River Road
3
3
12
18
* Childress
2
4
18
14
* Tulia
1
5
9
18

District 1 Max Preps Page

Go to Top of Page


CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 2-AAA
District starts October 3
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Shallowater
6
0
35
6
* Friona
4
2
23
17
* Littlefield
2
4
4
22
* Dimmitt
0
6
2
29

District 2 Max Preps Page

Go to Top of Page


CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 3-AAA
District starts September 19
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Alpine
8
0
31
6
* Tornillo
5
3
5
12
* Kermit
4
4
5
12
* Crane
3
5
3
15
Presidio
0
7
1
15

District 3 Max Preps Page

Go to Top of Page


CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 4-AAA
District starts September 19
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Sonora
8
0
28
13
* Wall
6
2
19
19
* San Angelo Grape Creek
4
5
16
21
* San Angelo TLC Academy
3
6
14
15
Big Lake Reagan County
0
8
0
16

District 4 Max Preps Page

MVP - Mary Kyle Johnson, Sonora

Outstanding Offensive Player - Landry Oliver, Wall

Outstanding Setter - Jackilyn Sykes, Sonora

Outstanding Defensive Player - Carly Brown, Sonora

Newcomer of the Year - Mallory Melton, Wall

Coach of the Year - Kayla Perez, Sonora

All District 1st Team: Delaney Ramsdell, Sonora; Noelia Tovar, Sonora; Ashley Dusek, Wall; Ana Claire Henderson, Wall; Maci Aguilar, Grape Creek; Kali Martinez, TLCA

All District 2nd Team: Lane Cahill, Sonora; Karah Martinez, Sonora; Rylee Morales, Wall; Kenzee Smith, Wall; Haley Sanders, TLCA; Ashlynn Crimm, Grape Creek

 

Go to Top of Page

CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 5-AAA
District starts September 26
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Colorado City
9
0
27
11
* Clyde
6
3
21
19
* Tuscola Jim Ned
3
6
10
24
* Coahoma
0
9
1
16

District 5 Max Preps Page

Go to Top of Page

CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 6-AAA
District starts September 23
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Comanche
9
1
23
10
* Breckenridge
7
3
11
24
* Dublin
6
4
16
19
* Eastland
5
5
6
15
Early
2
8
5
20
Bangs
1
9
2
14

District 6 Max Preps Page

MVP: MaCayla Courtney, Sr., Comanche

Offensive MVP: Madison Stanley, Sr., Breckenridge

Defensive MVP: Savannah Blount, Sr. Eastland

Setter of the year: Jordyn Ricks, So, Dublin

Blocker of the year: Kacee Gober, Jr, Early

Server of the year: Angelica Linan, Jr, Dublin

Newcomer of the year: Kinley Kennedy, So, Breckenridge

Coach of the year: Traci McGinnis, Comanche

All District 1st Team: Trinity Tomlinson, So, Early; Mckenna Moser, Sr, Breckenridge; Ashley Jones, Sr, Comanche; Kyleigh Bamber, Sr, Dublin; Maggie Morton, Jr, Eastland

All District 2nd Team: CyLee Tyson, Sr, Early; Kenzie Baker, Jr, Bangs; Kelli Wilcox, Sr, Breckenridge; Hailey Ortega, Sr, Dublin; Emily Tindol, Sr, Comanche; Arlene Aguinaga, Sr, Comanche; Hannah Jordan, So, Eastland

 

Go to Top of Page


CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 7-AAA
District starts September 26
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Peaster
9
0
30
14
* Brock
6
3
38
10
* Millsap
2
7
24
11
* Tolar
1
8
20
22

District 7 Max Preps Page

Go to Top of Page


CLICK HERE TO E-MAIL SCORES & RECORDS

DISTRICT 8-AAA
District starts September 8
 
District
Overall
TEAM W L W L
! Boyd
13
1
38
8
* Henrietta
12
2
32
13
* Holliday
10
4
24
13
* Nocona
8
6
17
17
Jacksboro
5
9
20
22
Bowie
5
9
8
18
Paradise
3
11
12
26
W.F. City View
0
14
4
21

District 8 Max Preps Page

MVP: Breanna Box, Holliday

MVP Hitter: Jordan Todd, Boyd

MVP Blocker: Jacey Cate, Boyd

MVP Setter: Maddie Brown, Henrietta

MVP Libero: Larrin Maxwell, Boyd

CO-MVP Server: Rachel Patrick, Nocona; Lexi James, Holliday

MVP Defensive Player: Lizzie Riordan, Henrietta

Newcomer of the Year: Macee Valtr, Boyd

Coach of the Year: Dusty Crafton, Boyd

All District 1st Team: Audrey Gallagher, Henrietta; Lindsey Trent, Henrietta; KK Parker, Holliday; Bree Zeller, Holliday; Averee Kleinhans, Nocona; Emma Meekins, Nocona; Ivy Dennis, Bowie; Trinity Tisdale, Jacksboro; Saylea Mayfield, Paradise; Hanna Kinnet, City View; Delaney Pellegrini, Boyd; Victoria Pellegrini, Boyd.

All District 2nd Team: Abby Zamzow, Henrietta; Brynn Barger, Henrietta; Sierra Sissom, Holliday; Allie Miller, Holliday; Trystin Fenoglio, Nocona; Maddie Baker, Bowie; Kamryn Cantwell, Bowie; Carly Hart, Jacksboro; Gracie Bennett, Paradise; Belle Carwile, City View; Macey McCune, Boyd; Shaylee Martin, Boyd.

All District Honorable Mention: Mackenzie Gresham, Bowie; Landra Parr, Bowie; Lauren Gill, Bowie; Bailey Wright, Holliday; Harley Mayfield, Paradise; Ashley Kosman, Paradise; Danae Meadows, Paradise; Kennedy Schneck, Paradise; Dori Skogberg, Paradise; Brooklyn McMurry, Henrietta; Addie Duncan, Henrietta; Chelsea Burns, Henrietta; Bobby McDonald, City View; Mariah Yow, City View; Taylor Rivera, Nocona; Yvonne Croxton, Nocona; Kiersten Sutton, Nocona

ACADEMIC ALL DISTRICT TEAMS:

City View – Kori Hurd

Holliday – Bailey Wright, Sadie Kunkel, Brea Box, Sierra Sissom, Lexi James, KK Parker, Ambri Harrigal, Gracie Story, Allie Miller, Bree Zellers

Nocona – Kiersten Sutton, Emma Meekins, Rachel Patrick, Averee Kleinhans, Trystin Fenoglio, Brooke O’Neal, Yvonne Croxton, Taylor Rivera, Laramie Hayes

Henrietta – Lizzie Riordan, April Elliott, Chelsea Burns, Brynn Barger, Caroline McDonnell, Camrin Byers, Lindsey Trent, Abby Zamzow, Audrey Gallagher, Addie Duncan, Maddie Brown, Brooklyn McMurry, Kylee Erickson, Sydnie Nichols

Bowie – Landra Parr, Aslyn Davis, Hope Howard, Mackenzie Gresham, Maddie Baker, Bailey Grant, Lauren Gill, Alyssa Vieth, Ivy Dennis, Hanna Wilson, Kamryn Cantwell

 

 

Go to Top of Page


AAA-Region I Texas High School Volleyball Play-Offs

(TGCA Rankings) (DISTRICT CHAMPS)

BI-DISTRICT

OCT 30-31

AREA

NOV 2-4

REG. 1/4 FINALS

NOV 6-7

REG. SEMI-FINALS

NOV 10

REG. FINALS

NOV 11

       

 

(22) SONORA

defeated

Crane

SONORA

defeated

River Road

 

River Road

defeated

Littlefield

ALPINE

defeated

SONORA

   

(16) ALPINE

defeated

SA TLC Academy

ALPINE

defeated

Friona

 

Friona

defeated

Childress

(8) BOYD

defeated

ALPINE

   

(8) BOYD

defeated

Tolar

(8) BOYD

vs

Clyde

 

Clyde

defeated

Dublin

(8) BOYD

defeated

PEASTER

   

(11) PEASTER

defeated

Nocona

 

Tuscola Jim Ned

defeated

Breckenridge

(8) BOYD

defeated

Brock

   

(6) SHALLOWATER

vs

Tulia

 

 

SA Grape Creek

defeated

Tornillo

(6) SHALLOWATER

defeated

HIGHLAND PARK

   

HIGHLAND PARK

defeated

Dimmitt

HIGHLAND PARK

defeated

Wall

 

(17) Wall

defeated

Kermit

Brock

defeated

(6) SHALLOWATER

   

COMANCHE

defeated

Coahoma

Brock

defeated

COMANCHE

 

(24) Brock

defeated

Holliday

Brock

defeated

COLORADO CITY

   

COLORADO CITY

defeated

Eastland

 

(19) Henrietta

defeated

Millsap

State Championships

(TGCA Rankings)

SEMI-FINALS

MATCH 1- 11:00am November 16

MATCH 2- 1:00am November 16

FINALS

11:00am November 18

AA STATE CHAMPION

     

Region IV Champion

(7) GOLIAD (33-9)

defeated

Region I Champion

(8) BOYD (38-7)

25-17, 25-21, 22-25, 23-25, 15-11

Region IV Champion

(7) GOLIAD (34-9)

defeated

Region II Champion

(2) CALLISBURG (42-4)

25-11, 25-21, 22-25, 25-17

 

STATE CHAMPIONS

Region IV Champion

(7) GOLIAD (35-9)

Region II Champion

(2) CALLISBURG (41-3)

defeated

Region III Champion

(NR) EAST BERNARD (26-14)

25-19, 20-25, 25-11, 26-24


 
   

Go Back Home or to Top of page


Texas Girls Coaches Association Rankings

Ratings are sometimes more about consistency than potential. Because of this, it should never be a surprise when a team is upset by an un-ranked opponent, especially when the un-ranked team has shown the ability to play at a high level previously in the season.

REGION I

November 13
TGCA STATE RANK
STATE RANK

November 6
TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 30
TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 23
TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 17
TGCA STATE RANK
STATE RANK

(1) Goliad (1) Beckville (1) Beckville (1) Beckville (1) Beckville
(2) Callisburg (2) Callisburg (2) Callisburg (2) Callisburg (2) Callisburg
(3) BOYD (3) C.C. London (3) Rogers (3) Rogers (3) Commerce
(3) East Bernard (4) Jewett Leon (4) C.C. London (4) C.C. London (4) Rogers
(5) BROCK (5) SHALLOWATER (5) Jewett Leon (5) Jewett Leon (5) C.C. London
(5) Beckville (6) BOYD (6) SHALLOWATER (6) SHALLOWATER (6) Jewett Leon
(5) Vanderbilt Industrial (7) Goliad (7) Farmersville (7) Farmersville (7) SHALLOWATER
(5) Jewett Leon (8) Hardin (8) BOYD (8) BOYD (8) Winona
(9) SHALLOWATER (9) Schulenburg (9) Goliad (9) Goliad (9) Goliad
(9) ALPINE (10) Farmersville (10) Hardin (10) Hardin (10) Hardin
(9) C.C. London (10) West   (11) PEASTER (11) PEASTER
(9) Maypearl (10) Poth   (12) Winona (12) Farmersville
(9) Poth     (13) Schulenburg (13) Schulenburg
(9) New Diana     (14) George West (14) George West
(9) Gunter     (15) Commerce (15) HENRIETTA
(9) Wallis Brazos     (16) ALPINE (16) BOYD
      (17) WALL (17) ALPINE
      (18) Vanderbilt Industrial (18) WALL
      (19) HENRIETTA (19) Quitman
      (20) Gunter (20) SONORA
      (21) Quitman (21) Mount Vernon
      (22) SONORA (22) Vanderbilt Industrial
      (23) Johnson City (23) Leonard
      (24) BROCK (24) BROCK
      (25) Leonard (25) COLORADO CITY
         
         
         

October 9
TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 2
TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 25
TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 18
TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 12
TGCA STATE RANK
STATE RANK

(1) Beckville (1) Beckville (1) Beckville (1) Beckville (1) Beckville
(2) Callisburg (2) Callisburg (2) BROCK (2) BROCK (2) BROCK
(3) Goliad (3) BOYD (3) Callisburg (3) Callisburg (3) Callisburg
(4) Commerce (4) Goliad (4) BOYD (4) BOYD (4) BOYD
(5) Winona (5) Commerce (5) Farmersville (5) Farmersville (5) ALPINE
(6) Jewett Leon (6) Winona (6) Goliad (6) Goliad (6) Farmersville
(7) SHALLOWATER (7) Jewett Leon (7) Commerce (7) Commerce (7) Goliad
(8) Hardin (8) SHALLOWATER (8) Winona (8) Winona (8) Commerce
(9) PEASTER (9) Hardin (9) Jewett Leon (9) Jewett Leon (9) Schulenburg
(10) Farmersville (10) PEASTER (10) SHALLOWATER (10) Schulenburg (10) C.C. London
(11) Schulenburg (11) Farmersville (11) Hardin (11) C.C. London (11) Jewett Leon
(12) C.C. London (12) Schulenburg (12) Schulenburg (12) Hardin (12) COLORADO CITY
(13) ALPINE (13) C.C. London (13) C.C. London (13) ALPINE (13) SHALLOWATER
(14) WALL (14) ALPINE (14) ALPINE (14) SHALLOWATER (14) WALL
(15) BROCK (15) WALL (15) WALL (15) WALL (15) Hardin
(16) HENRIETTA (16) BROCK (16) PEASTER (16) PEASTER (16) Mount Vernon
(17) Quitman (17) HENRIETTA (17) Mount Vernon (17) Mount Vernon (17) Vanderbilt Industrial
(18) BOYD (18) SONORA (18) Vanderbilt Industrial (18) Vanderbilt Industrial (18) FRIONA
(19) SONORA (19) Mount Vernon (19) HENRIETTA (19) HENRIETTA (19) PEASTER
(20) Mount Vernon (20) Vanderbilt Industrial (20) Leonard (20) COLORADO CITY (20) Leonard
(21) Vanderbilt Industrial (21) Leonard (21) COLORADO CITY (21) FRIONA (21) HENRIETTA
(22) Leonard (22) COLORADO CITY (22) HOLLIDAY (22) Johnson City (22) NOCONA
(23) COLORADO CITY (23) Johnson City (23) FRIONA (23) JACKSBORO (23) Johnson City
(24) Johnson City (24) FRIONA (24) Johnson City (24) NOCONA (24) HIGHLAND PARK
(25) FRIONA (25) East Bernard (25t) NOCONA (25t) HIGHLAND PARK (25t) Wallis Brazos
    (25t) Wallis Brazos (25t) HOLLIDAY (25t) HOLLIDAY
    (25t) SONORA (25t) SONORA (25t) SONORA
    (25t) East Bernard (25t) East Bernard (25t) East Bernard

September 5
TGCA STATE RANK
STATE RANK

August 28
TGCA STATE RANK
STATE RANK

August 21
TGCA STATE RANK
STATE RANK

August 14
TGCA STATE RANK
STATE RANK

August 1
TGCA STATE RANK
STATE RANK

(1) Beckville (1) Beckville (1) Beckville (1) Goliad (1) Goliad
BROCK (2) BROCK Vanderbilt Industrial (2) PEASTER (2) PEASTER
Callisburg (3) Schulenburg Schulenburg (3) Jewett Leon (3) Jewett Leon
Schulenburg (4) BOYD BROCK (4) BOYD (4) BOYD
C.C. London (5) Jewett Leon Goliad (5) Beckville (5) Beckville
BOYD (6) C.C. London Jewtt Leon (6) ALPINE (6) ALPINE
ALPINE (7) WALL C.C. London (7) FRIONA (7) FRIONA
Commerce (8) Commerce BOYD (8) East Bernard (8) East Bernard
Jewett Leon (9) Goliad SHALLOWATER (9) Callisburg (9) Callisburg
COLORADO CITY (10) COLORADO CITY ALPINE (10) Wallis Brazos (10) Wallis Brazos
SHALLOWATER (11) SHALLOWATER HENRIETTA    
WALL (12) HENRIETTA Mount Vernon    
Mount Vernon (13) ALPINE HIGHLAND PARK    
Vanderbilt Industrial (14) Vanderbilt Industrial PEASTER    
Hardin (15) Hardin East Bernard    
FRIONA (16) Johnson City      
PEASTER (17) Mount Vernon      
HENRIETTA (18) HIGHLAND PARK      
Johnson City (19) Leonard      
HIGHLAND PARK (20t) FRIONA      
Wallis Brazos (20t) PEASTER      
Leonard (20t) East Bernard      
NOCONA        
HOLLIDAY        
East Bernard        
JACKSBORO        
         
         
         


Texas Girls Coaches Association

AAA All State Team

Note: All players are eligible to make this team, but only coaches who are members in good standing with TGCA can make nominations.

NAME
GRADE
SCHOOL
COACH
       
       
       
       
       


Texas Girls Coaches Association

AAA Region I "Academic" All State Team

The TGCA Academic All-State award is the most exclusive honor a scholar athlete can receive. Selection to Academic All-State includes very rigorous criteria: a player only becomes eligible for the honor in her senior year, and she must have maintained an average of 94 or above for all academic classes throughout her high school career. She must be a varsity volleyball player who finished the season in good standing, and must be of the highest moral character in the estimation of her coach. Only coaches who are members in good standing with TGCA can make nominations. Listed below are the talented athletes who achieved this standing:

NAME
SCHOOL
COACH
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

Texas Sports Writers Association

AAA All State Team

 

COACH OF THE YEAR:

PLAYER OF THE YEAR:

FIRST TEAM

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 

 

 


LIBERO


SETTER



SECOND TEAM

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 

 

 


LIBERO


SETTER



THIRD TEAM

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 

 

 


LIBERO


SETTER



HONORABLE MENTION

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 


LIBERO

 


SETTER