2020-2021 TEXAS AAAA REGION I
GIRL'S HIGH SCHOOL BASKETBALL

CLASS 4A STATE CHAMPIONS

Region I Class 4A Champions

CANYON LADY EAGLES

STATE CHAMPIONSHIP PICTURE
REGION I CHAMPIONSHIP PICTURE
Photo Cred: CANYON HIGH SCHOOL Administration

 

Texas Association of Basketball Coaches Awards



Clint Andrews Big Spring Borger Burkburnett Brownwood Argyle FW Benbrook
Fabens Fort Stockton Estacado Canyon Graham Gatesville Bridgeport FW Carter-Riverside
EP Harmony Greenwood Levelland Dumas Iowa Park Glen Rose Decatur FW Dunbar
EP Riverside Monahans SA Lake View Hereford Mineral Wells Lampasas Krum FW Eastern Hills
EP STEAM Pecos Snyder Pampa Vernon Stephenville Lake Worth FW Western Hills
Mountain View Seminole Sweetwater Perryton WF Hirschi   R.O. Castleberry FW Diamond Hill Jarvis
San Elizario           Springtown FW Young Women's Leadership

MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 1-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Mountain View
805.5
8
1
17
2
47
27
! San Elizario
1017
7
2
14
5
60
33
* Riverside 1113
4
4
10
9
47
40
* Clint
738.5
2
6
5
10
43
44
Fabens
703
0
8
0
8
15
68

! San Elizario and Mountain View are District Co-Champions Mountain View won the seeding game


MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 2-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Seminole
845.5
10
0
24
6
80
31
* Greenwood
753
7
3
11
11
58
41
* Andrews
1207
6
4
11
16
42
39
* Monahans
662
4
6
12
13
44
56
Fort Stockton
712
3
7
7
18
40
54
Pecos
713
0
10
0
20
23
62


MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 3-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Levelland
728
10
0
26
1
66
30
* Estacado
844
7
3
12
13
53
49
* Snyder
731
6
4
14
13
48
46
* Big Spring
1120
4
6
11
15
38
47
Sweetwater
571
3
7
10
15
42
53
Lake View
1021
0
10
7
15
31
56
SUPERLATIVES

MVP -- Emma Kent, Jr., Levelland

Defensive MVP -- Myka Graf, Jr., Levelland

Co-Offensive MVP -- Tristan Smith, Jr., Big Spring; Kamiah Davis, Sr., Snyder

Co-Newcomers of the Year -- Jariah Murray, Fr., Lubbock Estacado; Aaliyah Braziel, Fr., Snyder

1st TEAM ALL DISTRICT

Hayley Humphrey, Sr., Snyder; Ryen Terrazas, Jr., Big Spring; Laci White, Soph., Levelland; Allie Latham, Sr., Levelland; Michaela Watkins, Sr., Levelland; Kenzi Mitchell, Soph., Sweetwater; Zani McMurray-Sanders, Soph., Estacado.

2nd TEAM ALL DISTRICT

Kya Mitchell, Fr., Sweetwater; Abby Benitez, Jr., Snyder; Alaysia Capuchina, Sr., Lake View; Alex Enriquez, Jr., Big Spring; Melanie Martinez, Sr., Snyder; Kyla Daniel, Sr., Sweetwater; Aariyah Moody, Sr., Estacado; Mahalie Stafford, Sr., Levelland; Zy'keya Hunt, Soph., Estacado.

 


MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 4-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Canyon
1149
10
0
30
1
72
18
* Hereford
1134.5
8
2
18
5
49
38
* Perryton
650.5
6
5
14
11
42
47
* Dumas
1144
5
6
10
19
38
42
Borger
753
1
9
3
20
27
66
Pampa
1045
1
9
1
20
30
50

MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 5-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Graham
652.5
9
1
17
10
50
36
* Iowa Park
548
8
2
18
8
41
35
* Vernon
572
5
5
11
9
46
46
* WF Hirschi
897
5
6
7
16
42
38
Burkburnett
890
4
7
10
13
49
43
Mineral Wells
805.5
0
10
3
20
29
60


MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 6-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Stephenville
1061
7
1
21
2
54
35
* Glen Rose
565
6
2
26
3
46
34
* Gatesville
851
3
5
7
15
43
52
* Lampasas
998.5
3
6
20
9
43
52
Brownwood
973
2
7
9
15
36
47
SUPERLATIVES

Co-MVP : Jeana Douglas, Sr., Glen Rose; Alee McClendon, Sr., Stephenville

Offensive MVP : Landri Withers, Jr., Stephenville

Co-Defensive MVP : Caitlin Chacon, Sr., Gatesville; Hannah Cantwell, Sr., Glen Rose

Newcomer of the Year : Mya Wilson, Soph., Stephenville

Co-Sixth Man of the Year : Morgan Lovejoy, Soph., Lampasas; Tamaiya Wesley, Fr., Stephenville

Coach of the Year : Jason Hodges, Stephenville

TEAM ALL DISTRICT

Tessa Goodwin, Jr., Brownwood; Ainsley Warren, Sr., Gatesville; Allaiya Jones, Sr., Gatesville; Aimee Flippin, Fr., Glen Rose; Hazel Hawkins, Jr., Glen Rose; Abby Stephenson, Sr., Glen Rose; Juliana Dwamena, Jr., Lampasas; Jaylee Matthews, Jr., Stephenville; Jade Wilson, Sr., Stephenville.

 


MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 7-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
*! Decatur
1022
12
1
23
5
62
26
*! Bridgeport
618
11
2
20
9
48
25
* Argyle
1051
8
4
17
10
57
32
* Krum
635
5
6
13
13
43
38
Lake Worth
949
3
8
8
15
29
50
Springtown
1041
3
9
7
16
38
54
Castleberry
983
0
12
0
20
13
66

*! Decatur defeated Bridgeport for the #1 seed they are District 7 Co-Champs


MAX PREPS

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average

DISTRICT 8-AAAA
Click on teams name to see their district schedule.
   
District
Overall
District
TEAM
Enrollment
W
L
W
L
PFA
PAA
! Dunbar
927
12
0
20
3
60
30
*Benbrook
950
10
3
11
10
52
34
*Eastern Hills
1117
9
4
12
20
51
33
*Carter-Riverside
1161
6
6
8
10
46
38
Western Hills
916
4
8
7
11
36
39
Diamond Hill-Jarvis
1075
2
10
4
13
28
61
FW YWLA
205
0
12
0
16
16
58

*x Benbrook vs Eastern Hills will play for seeding position at 6:00pm Monday 2/8 @ Wilkersons.


Play-Offs for Girl's AAAA-Region I Texas High School Basketball

#1 SEED (TABC RANKING)

BI-DISTRICT

February 20

AREA

February 20-23

REGIONAL

QUARTER

FINALS

February 24-25

REGIONAL

SEMI- FINAL

February 26-27

REGIONAL

FINALS

March 1-2

(2) CANYON

defeated

Big Spring

(2) CANYON

defeated

San Elizario

San Elizario

defeated

Andrews

(2) CANYON

defeated

(6) LEVELLAND

(2) CANYON

defeated

(8) Glen Rose

(6) LEVELLAND

defeated

Dumas

(6) LEVELLAND

defeated

Greenwood

Greenwood

defeated

Riverside

Krum

defeated

DUNBAR

Krum

defeated

Gatesville

Gatesville

defeated

Iowa Park

(8) Glen Rose

defeated

Krum

(9) DECATUR

defeated

Carter-Riverside

(8) Glen Rose

defeated

(9)DECATUR

(2) CANYON

defeated

(10)Bridgeport

(8) Glen Rose

defeated

Vernon

(20) SEMINOLE

defeated

Clint

(20)SEMINOLE

defeated

Perryton

Perryton

defeated

Estacado

(20)SEMINOLE

defeated

(18)Hereford

(10)Bridgeport

defeated

(20)SEMINOLE

MOUNTAIN VIEW

defeated

Monahans

(18)Hereford

defeated

MOUNTAIN VIEW

(18) Hereford

defeated

Snyder

(5) STEPHENVILLE

defeated

WF Hirschi

(10)Bridgeport

defeated

(5)STEPHENVILLE

(10) Bridgeport

defeated

Eastern Hills

(10)Bridgeport

defeated

Argyle

GRAHAM

defeated

Lampasas

Argyle

defeated

GRAHAM

Argyle

defeated

Benbrook

State Championships

(TGCA Rankings)

SEMI-FINALS

March 5-6

FINALS

March 11 @2:00pm

San Antonio Alamo Dome

 

AAA STATE CHAMPION

     

Region I Champion

(2) CANYON (28-1)

defeated

Region II Champion

(23) PINKSTON (28-5)

42-40

(2) CANYON (29-1)

defeated

(1) HARDIN JEFFERSON (31-0)

56-55

BOX SCORE

 

STATE CHAMPIONS

(2) CANYON LADY EAGLES30-1)

Region III Champion

(1) HARDIN JEFFERSON (30-0)

defeated

Region IV Champion

(13) BOERNE (24-4)

73-54

 
   

2020-2021 ALL STATE TOURNAMENT TEAM

MVP: Chloe Callahan - Canyon - Senior - 5-10 - Guard

Taylor Thomas - Canyon - Junior - 5-8 - Guard

Kenadee Winfrey - Canyon - Senior - 5-11 - Guard/Forward

Molly Beavers - Hardin-Jefferson - Sophomore - 6-0 - Forward

Ashlon Jackson - Hardin-Jefferson - Junior - 6-0 - Guard


Rankings for Girl's AAA Texas High School Basketball

Region I teams are highlighted in Bold/Italics

State Rankings

TABC

February 8

State Rankings

TABC

February 1

State Rankings

TABC

January 25

State Rankings

TABC

January 18

State Rankings

TABC

January 11

1. Hardin-Jefferson (23-0)
2. CANYON (23-1)
3. Fredericksburg (25-1)
4. Sunnyvale (24-1)
5. STEPHENVILLE (20-2)
6. LEVELLAND (24-0)
7. Brownsboro (23-1)
8. GLEN ROSE (23-3)
9. DECATUR (19-3)
10. BRIDGEPORT (17-7)
11. Lumberton (19-3)
12. Midlothian Heritage (20-5)
13. Boerne (18-4)
14. Navarro (25-2)
15. Silsbee (14-4)
16. Robstown (20-2)
17. Burnet (20-2)
18. HEREFORD (16-6)
19. Bullard (21-5)
20. SEMINOLE (22-5)
21. Dallas Lincoln (12-6)
22. Rockport-Fulton (21-4)
23. Dallas Pinkston (21-5)
24 Beeville Jones (13-6)
25. Gilmer (21-2)
1. Hardin-Jefferson (22-0)
2. CANYON (21-1)
3. Fredericksburg (23-1)
4. Sunnyvale (23-1)
5. GLEN ROSE (22-2)
6. STEPHENVILLE (18-2)
7. Lumberton (18-2)
8. LEVELLAND (22-0)
9. Boerne (18-3)
10. Brownsboro (21-1)
11. Navarro (23-1)
12. Midlothian Heritage (19-4)
13. DECATUR (19-3)
14. BRIDGEPORT (15-7)
15. Bullard (20-4)
16. Robstown (19-2)
17. Burnet (18-2)
18. HEREFORD (12-6)
19. Silsbee (12-4)
20. SEMINOLE (20-5)
21. Dallas Lincoln (12-6)
22. Rockport-Fulton (18-4)
23 Beeville Jones (12-5)
24. Dallas Pinkston (20-5)
25. Gilmer (19-2)
1. Hardin-Jefferson (20-0)
2. CANYON (19-1)
3. Fredericksburg (21-1)
4. Sunnyvale (21-1)
5. STEPHENVILLE (17-1)
6. GLEN ROSE (21-2)
7. Lumberton (16-2)
8. LEVELLAND (20-0)
9. Boerne (15-3)
10. Brownsboro (19-1)
11. Burnet (18-1)
12. Navarro (23-1)
13. Midlothian Heritage (16-4)
14. DECATUR (17-3)
15. HEREFORD (11-5)
16. BRIDGEPORT (14-7)
17. Athens (16-6)
18. Bullard (17-4)
19. Robstown (17-2)
20. Somerset (19-5)
21. Silsbee (11-4)
22. Jasper (14-3)
23. SEMINOLE (18-5)
24. Dallas Lincoln (8-6)
25 Beeville Jones (8-4)
1. Hardin-Jefferson (18-0)
2. CANYON (17-1)
3. Fredericksburg (19-1)
4. Sunnyvale (19-1)
5. STEPHENVILLE (16-1)
7. GLEN ROSE (19-2)
7. Lumberton (14-2)
8. LEVELLAND (18-0)
9. Boerne (14-3)
10. Brownsboro (17-1)
11. Burnet (16-1)
12. Navarro (20-1)
13. Midlothian Heritage (14-4)
14. Jasper (13-2)
15. BRIDGEPORT (13-6)
16. DECATUR (16-3)
17. Dallas Pinkston (17-4)
18. HEREFORD (10-5)
19. Athens (15-5)
20. Bullard (16-4)
21. Gilmer (16-1)
22. La Vega (13-5)
23. Robstown (15-2)
24. Somerset (17-5)
25. Silsbee (9-4)
1. Hardin-Jefferson (16-0)
2. CANYON (15-1)
3. Fredericksburg (17-1)
4. Sunnyvale (18-1)
5. STEPHENVILLE (14-1)
6. Boerne (12-2)
7. GLEN ROSE (18-2)
8. Lumberton (13-2)
9. LEVELLAND (16-0)
10. Brownsboro (15-1)
11. Burnet (14-1)
12. Navarro (18-1)
13. Midlothian Heritage (13-4)
14. Jasper (11-2)
15. BRIDGEPORT (10-6)
16. DECATUR (9-3)
17. Dallas Pinkston (15-4)
18. HEREFORD (9-5)
19. Sinton (15-3)
20. ARGYLE (11-6)
21. La Vernia (14-4)
22. Athens (13-5)
23. Bullard (14-4)
24. Gilmer (14-1)
25. La Vega (11-5)

State Rankings

TABC

January 4

State Rankings

TABC

December 21

State Rankings

TABC

December 14

State Rankings

TABC

December 7

State Rankings

TABC

November 30

1. Hardin-Jefferson (13-0)
2. CANYON (13-1)
3. Fredericksburg (15-1)
4. Sunnyvale (16-1)
5. DECATUR (9-2)
6. GLEN ROSE (17-1)
7. STEPHENVILLE (13-1)
8. Boerne (11-2)
9. Lumberton (11-2)
10. Dallas Pinkston (14-3)
11. LEVELLAND (14-0)
12. Brownsboro (15-1)
13. Burnet (13-1)
14. Navarro (17-1)
15. HEREFORD (8-4)
16. La Vernia (13-3)
17. Bullard (13-3)
18 Beeville Jones (7-3)
19. Sinton (13-3)
20. ARGYLE (9-6)
21. Athens (11-4)
22. Midlothian Heritage (12-4)
23. Jasper (9-2)
24. Gilmer (12-1)
25 La Vega (9-5)
1. Hardin-Jefferson (11-0)
2. CANYON (10-1)
3. Fredericksburg (13-1)
4. Brownsboro (14-0)
5. Boerne (10-1)
6. Lumberton (11-1)
7. Sunnyvale (12-1)
8. DECATUR (9-2)
9. GLEN ROSE (14-1)
10. STEPHENVILLE (10-1)
11. Dallas Pinkston (10-3)
12. LEVELLAND (11-0)
13. HEREFORD (6-3)
14. Burnet (11-1)
15. La Vernia (12-1)
16. Melissa (11-3)
17. Bullard (11-2)
18. Navarro (15-1)
19. ARGYLE (8-5)
20. Athens (10-3)
21. Somerset (11-4)
22. Gilmer (10-0)
23. Sinton (11-3)
24. Silsbee (6-2)
25. Midlothian Heritage (10-4)
1. Hardin-Jefferson (10-0)
2. CANYON (8-1)
3. Fredericksburg (11-1)
4. Brownsboro (11-0)
5. Boerne (10-1)
6. HEREFORD (6-1)
7. Lumberton (9-1)
8. Sunnyvale (10-1)
9. DECATUR (5-2)
10. GLEN ROSE (12-1)
11. Burnet (10-0)
12. STEPHENVILLE (8-1)
13. Dallas Pinkston (9-2)
14. LEVELLAND (9-0)
15. La Vernia (12-1)
16. Melissa (10-3)
17. Sinton (10-2)
18. ARGYLE (6-4)
19. Athens (10-2)
20. Bullard (10-2)
21. Somerset (10-3)
22. Gilmer (9-0)
23. Navarro (13-1)
24. Gonzales (7-1)
25. Mexia (7-1)
1. Hardin-Jefferson (8-0)
2. CANYON (6-1)
3. Fredericksburg (8-1)
4. Brownsboro (10-0)
5. Boerne (8-1)
6. GLEN ROSE (10-0)
7. HEREFORD (4-1)
8. Lumberton (8-1)
9. Sunnyvale (8-1)
10. STEPHENVILLE (6-0)
11. DECATUR (4-2)
12. Burnet (7-0)
13. Sinton (9-1)
14. Dallas Pinkston (6-2)
15. LEVELLAND (6-0)
16. La Vernia (9-1)
17. Taylor (10-1)
18. Melissa (8-3)
19. ARGYLE (5-4)
20. Athens (8-2)
21. Bullard (8-1)
22. Somerset (8-2)
23. Jarrell (5-2)
24. Devine (5-2)
25. Gilmer (7-0)
1. Hardin-Jefferson (6-0)
2. CANYON (4-1)
3. Fredericksburg (5-1)
4. Brownsboro (6-0)
5. HEREFORD (2-0)
6. Boerne (6-0)
7. GLEN ROSE (7-0)
8. Lumberton (8-1)
9. DECATUR (4-1)
10. Sunnyvale (6-1)
11. STEPHENVILLE (4-0)
12. Burnet (7-0)
13. Sinton (7-0)
14 Bullard (6-0)
15. Melissa (6-2)
16. Dallas Pinkston (4-2)
17. LEVELLAND (2-0)
18. La Vernia (6-1)
19 Somerset (6-1)
20. ARGYLE (3-4)
21. Navasota (2-1)
22. Taylor (8-1)
23. KRUM (4-3)
24. Devine (5-1)
25. Gilmer (6-0)

State Rankings

TABC

November 23

State Rankings

TABC

Pre-Season

State Rankings

TABC

 

State Rankings

TABC

 

State Rankings

TABC

 

1. Hardin-Jefferson (5-0)
2. CANYON (2-1)
3. Fredericksburg (3-1)
4. Brownsboro (5-0)
5. ARGYLE (3-2)
6. HEREFORD (2-0)
7. Boerne (5-0)
8. Glen Rose (6-0)
9. Lumberton (6-1)
10. BRIDGEPORT (2-2)
11. Melissa (4-1)
12. DECATUR (3-1)
13. Sunnyvale (4-1)
14. Navarro (6-0)
15. LEVELLAND (2-0)
16. STEPHENVILLE (3-0)
17. Burnet (5-0)
18. Dallas Pinkston (3-2)
19. Sinton (5-0)
20 Bullard (4-0)
21. La Vernia (4-1)
22. KRUM (3-1)
23 Somerset (5-0)
24. Navasota (2-1)
25 Athens (5-0)
1. ARGYLE
2. CANYON
3. Dallas Lincoln
4. Fredericksburg
5. Hardin-Jefferson
6. BRIDGEPORT
7. Melissa
8. Houston Yates
9. Beeville Jones
10. Sunnyvale
11. Lumberton
12. HEREFORD
13. Dallas Pinkston
14. Boerne
15. La Grange
16. GLEN ROSE
17. DECATUR
18. Tuloso Midway
19. Brownsboro
20. Navasota
21. Jasper
22. Navarro
23. LEVELLAND
24. Pleasant Grove
25. STEPHENVILLE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAAA ALL-REGION GIRL'S TEAMS

Player Name School Coach
Chloe Callahan Canyon Tate Lombard
Hannah Cantwell Glen Rose Ramsey Ghazal
Dally Coulter Carter Riverside Kat Coulter
Jeana Douglas Glen Rose Ramsey Ghazal
Mary Doyle Krum Lana Degelia
Kate Gober Graham Ky Graham
Jade Hall Bridgeport Jordan Sarten
Ashley Ingram Bridgeport Jordan Sarten
Emma Kent Levelland Clay Barnett
Grace Lowery Decatur Lindsay Griffin
Alee McClendon Stephenville Jason Hodges
Karsyn Patyon Greenwood Ginger Hartman
Victoria Perez San Elizario Josefina Contreras
Xoe Rosales Seminole Tri Danley
Londyn Shain Seminole Tri Danley
Taytum Stow Hereford Bryan Lintner
Taylor Thomas Canyon Tate Lombard
Bailey Timmons Argyle Chance Westmoreland
Jennifer Valez Mountain View Francisco Ortega
Kenadee Winfrey Canyon Tate Lombard

TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

ALL-STATE AAAA GIRL'S TEAMS

Player Name School Coach
Avery Arron Borene Amy Ruede
Chloe Callahan Canyon Tate Lombard
Jeana Douglas Glen Rose Ramsey Ghazal
Tamia Flores Dallas Pinkston Nicole Stovall
Victoria Flores Dallas Pinkston Nicole Stovall
Ella Hartmann Fredericksburg Carrie Grona
Ashley Ingram Bridgeport Jordan Sarten
Ashlon Jackson Hardin Jefferson Mike Fogo
Haylee Jordan Gilmer Mandi Simpson
Mimi McAllister Athens Jeff Teague
Kayden Morris Lumberton Jason Sanders
Kiyleyah Parr La Vega Marcus Willis
Kayla Peoples China Spring Kristi Mize
Jamie Ruede Borene Amy Ruede
Kendall Sneed Hardin Jefferson Mike Fogo
Audrey Spurgin Fredericksburg Carrie Grona
Taylor Thomas Canyon Tate Lombard
Bailey Timmons Arygle Chance Westmoreland
Kenadee Winfrey Canyon Tate Lombard
Kentoya Woods Brownsboro Jeremy Durham

 


TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES

AAAA "ACADEMIC" ALL-STATE GIRL'S TEAMS (REGION I)