1

2021 TEXAS REGION I CLASS AAA
 GIRL'S HIGH SCHOOL SOFTBALL

RECORDS



Records for Girl's AAA-Region I Texas High School Softball

Click on the District you wish to view

1-AAA
2-AAA
3-AAA
4-AAA
5-AAA
6-AAA
7-AAA
8-AAA
Bushland Abernathy

Brownfield

Alpine Coahoma Ballinger Bowie Bangs
Canadian Childress Denver City Anthony Crane Brady Breckenridge Brock
Dalhart Idalou Dimmitt Kermit Sonora Clyde City View Comanche
River Road Roosevelt Lamesa Presidio Stanton Merkel Henrietta Dublin
  Shallowater Littlefield Tornillo Reagan County Grape Creek Holliday Early
  Slaton Muleshoe     SA TLCA Jacksboro Eastland
  Tulia     Jim Ned Nocona Millsap
      Wall   Peaster

 

Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 1-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 23
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
Bushland
481
5
0
0
20
2
1
Dalhart
242
3
2
0
7
7
0
River Road
256
2
3
0
8
11
0
Canadian
479
0
5
0
3
17
0

 

Back to top of page


 

Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 2-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 9
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
Idalou
288
8
0
0
19
2
1
Shallowater
464
6
3
0
13
9
1
Slaton
393
6
3
0
15
8
0
Abernathy
258.5
5
3
0
13
3
0
Childress
331
3
5
0
17
6
0
Roosevelt
298
1
8
0
3
10
0
Tulia
289
1
8
0
6
9
1

 

Back to top of page


Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 3-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 23
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
Lamesa
464
6
0
0
11
3
0
Brownfield
258.5
5
1
0
10
8
1
Littlefield
393
3
3
0
6
4
0
Muleshoe
289
3
3
0
6
10
0
Denver City
331
1
5
0
3
12
0
Dimmitt
288
0
6
0
1
9
0

Back to top of page


Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 4-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 19
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
Presidio
410
4
0
0
13
7
0
Kermit
373
4
1
0
7
3
0
Tornillo
332
3
2
0
5
5
0
Alpine
309
1
4
0
9
8
0
Anthony
239
0
5
0
1
9
0

 

Back to top of page


Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 5-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 16
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
Coahoma
271
5
0
0
15
5
0
Reagan County
328
3
1
0
4
3
0
Stanton
310
3
2
0
9
6
0
Crane
328
1
4
0
1
11
1
Sonora
262
0
5
0
1
9
0

Back to top of page


Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 6-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 8
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
*Merkel
330
10
0
0
10
0
0
Jim Ned
384
7
3
0
13
8
0
Ballinger
230
7
3
0
6
4
0
Clyde
425.5
7
3
0
11
10
0
Wall
354
5
5
0
11
12
0
Brady
292
2
8
0
6
17
0
TLC Academy
298
2
8
0
3
11
0
Grape Creek
310
0
10
0
0
12
0

Back to top of page


Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 7-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 9
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
* Holliday
323
8
1
0
24
1
0
* Jacksboro
277
7
1
0
21
5
0
City View
308
5
3
0
10
12
2
Henrietta
276
5
4
0
10
10
0
Bowie
480
3
6
0
6
15
0
Breckenridge
418
2
6
0
6
9
0
Nocona
256
0
9
0
6
12
0

Back to top of page


Max Preps Link

If your records or results are wrong, e-mail corrections to region.1@suddenlink.net

! Clinched District Championship

* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 8-AAA
Click on teams name to see their district schedule.
District Games Start March 8
   
District
Overall
TEAM
Enrollment
W
L
T
W
L
T
* Brock
436
9
1
0
15
6
1
Eastland
339
7
3
0
16
5
0
Comanche
345
6
3
0
15
6
0
Peaster
392
6
4
0
14
7
0
Dublin
309
4
6
0
8
6
1
Early
368
4
6
0
5
7
0
Millsap
307
1
8
0
7
9
0
Bangs
270
1
8
0
1
8
0

 

Back to top of page


Rankings for Girl's AAA Texas High School Basketball

Region I Schools in CAPS

State Rankings

TGCA

March 29

State Rankings

TGCA

March 23

State Rankings

TGCA

March 9

State Rankings

TGCA

March 1

State Rankings

TGCA

FEBRUARY 22

1. Rains
2. Santa Gertrudis Acad.
3. Hughes Springs
4. Troup
5. JACKSBORO
6. HOLLIDAY
7. IDALOU
8. Natalia
9. Llano
10. White Oak
11. Little River Acad
12. Columbus
13. Mathis
14. Diboll
15. Mildred
16. Hallettsville
17. Grandview
18. East Bernard
19. Atlanta
20. Bonham
21. BROCK
22. Cotulla
23. CHILDRESS
24. Danbury
25. Woodville
1. Rains
2. Santa Gertrudis Acad.
3. Llano
4. Atlanta
5. Hughes Springs
6. Troup
7. JACKSBORO
8. Hallettsville
9. HOLLIDAY
10. CHILDRESS
11. IDALOU
12. Natalia
13. Little River Acad
14. Edgewood
15. Cotulla
16. Mildred
17. Grandview
18. Diboll
19. White Oak
20. Lorena
21. West Rusk
22. Troy
23. Mathis
24. Woodville
25. East Bernard
1. Rains
2. Teague
3. Llano
4. White
5. Santa Gertrudis Acad.
6. Hughes Springs
7. ALPINE
8. Whitewright
9. Troup
10. Edgewood
11. Little River Acad
12. Troy
13. Hallettsville
14. Grandview
15. Onalaska
16. Mathis
17. Dilley
18. CHILDRESS
19. Natalia
20. Callisburg
21. Diboll
22. JACKSBORO
23. Mildred
24. COMANCHE
25. Grand Saline
1. Rains
2. Troy
3. Whitewright
4. Grand Saline
5. Santa Gertrudis Acad.
6. Hughes Springs
7. Hallettsville
8. Troup
9. Onalaska
10. ALPINE
11. Orangefield
12. Kountz
13. BROCK
14. JACKSBORO
15. East Bernard
16. Grandview
17. Teague
18. Dilley
19. Prairiland
20. Buna
21.
22.
23.
24.
25.
1. Santa Gertrudis Academy
2. Rains
3. Hughes Springs
4. Palmer
5. IDALOU
6. Rogers
7. CLYDE
8. Hemphill
9.Natalia
10.Lyford
11. Karnes City
12. EASTLAND
13. Danbury
14. Lorena
15. BROCK
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.

Back to top of page


3A-Region I Texas High School Softball Play-Offs

BI-DISTRICT

AREA

REGIONAL

QUARTER

RFINALS

REGIONAL

SEMI- FINAL

REGIONAL

FINALS

W4

vs

F-3

vs

 

R1

vs

T2

vs

vs

W3

vs

F4

vs

 

R2

vs

T1

W8

vs

F7

vs

 

R5

vs

T6

vs

W7

vs

F8

vs

 

vs

R6

vs

T5

 

W2

vs

F1

vs

 

R3

vs

T4

vs

vs

W1

vs

F2

vs

 

R4

vs

T3

W6

vs

F5

vs

 

R7

vs

T8

vs

W5

vs

F6

vs

 

R8

vs

T7

Back to top of page


Texas Girl's Coaches Association All-State Team

Name School Coach

Texas Girl's Coaches Association Academic All-State Team

Name School Coach

Back to top of page