2021-2022 UIL Lone Star Cup

The UIL Lone Star Cup is awarded annually to six high schools, one in each of the six UIL classifications (1A, 2A, 3A, 4A, 5A and 6A), based on their team performance in district and state championships. The winning schools in each classification will receive the UIL Lone Star Cup trophy and a $1,000 scholarship. The UIL would like to thank Texas Farm Bureau Insurance for their sponsorship of the UIL Lone Star Cup.

Honoring the best overall athletic and academic programs in Texas, the UIL Lone Star Cup is open to all UIL participant high schools.

Click here for the Rules and Scoring Structure details

Publication/Verification of Standings

Update #1, January 21, 2022
Includes Team Tennis, Marching Band, Military Marching Band, Cross Country, Volleyball, Robotics BEST, Football, Congress, Spirit

Update #2, March 21, 2022
Includes Swimming & Diving, Wrestling, Film, Mariachi, Basketball

Update #3, May 27, 2022
Includes Robotics FIRST, Soccer, Tennis, Theatrical Design, One-Act Play, Golf, Track & Field

Update #4, June 17, 2022
Includes Softball, Baseball, Academics

Standings will become final July 1, 2022


CLASS AAA UPDATE #1

REGION I SCHOOLS
CLASS 3A UPDATE #3 CLASS 3A UPDATE #4
RK SCHOOL PTS RK SCHOOL PTS
1 Lorena 76      
2 Brock 61      
3 Holliday 51      
4 Whitesboro 47      
5 Gunter 45      
6 Lago Vista 44      
7 Corpus Christi London 43    
8 Bushland 42      
9 Wall 41    
10
Bishop 38      
11 Shallowater 37      
11 Fairfield 37    
13 Franklin 35      
Poth 35      
White Oak 35      
16
Little River Academy 34      
17
Columbus 33    
18
Peaster 32      
Mineola 32      
20
Atlanta 29    
Diboll 29      
22 Tuscola Jim Ned 28      
San Antonio Cole 28      
24
Cameron Yoe 27      
  Mount Vernon 27    
Tatum 27      
Vanerbilt Industrial 27    
Waskom 27    
CLASS 3A UPDATE #1 CLASS 3A UPDATE #2
RK SCHOOL PTS RK SCHOOL PTS
1 Lorena 46 1 Lorena 64
2 Whitesboro 37 2 Holliday 46
3 Holliday 36 3 Whitesboro 45
4 Gunter 31 4 Bushland 42
5 Bushland 28 5 Brock 41
6 Brock 25 6 Gunter 39
Poth 25 7 Shallowater 36
8 Lago Vista 24 8 Franklin 35
9 Columbus 23 Poth 35
10 Franklin 21 10 Lago Vista 34
11 Atlanta 20 11 C.C.London 33
Mineola 20 12 Bishop 32
13 Mount Vernon 19 Little River Academy 32
14 Brownfield 18 Mineola 32
14 Shallowater 18 12 Peaster 32
16 Cameron Yoe 17 16 Columbus 31
Vanderbilt Industrial 17 17 Fairfield 29
Waskom 17 18 Atlanta 28
19 East Bernard 16 San Antonio Cole 28
Grandview 16 18 Tuscola Jim Ned 28
Little River Academy 16 21 Mount Vernon 27
22 Corpus Christi London 15 Tatum 27
White Oak 15 Waskom 27
24
Peaster 14 24 Brownfield 26
24 Tuscola Jim Ned 14 Hitchcock 26
  Goliad 14   Goliad 14
West 14 West 14