2021 BOY'S AAA REGION I CROSS COUNTRY

Back to Home Page

Bushland Abernathy Brownfield Alpine Coahoma Ballinger Bowie Bangs
Canadian Childress Denver City Anthony Crane Brady Breckenridge Brock
Dalhart Idalou Dimmitt Kermit Odessa Compass Clyde Henrietta Comanche
Highland Park Roosevelt Friona Presidio Reagan County Merkel Holliday Dublin
River Road Shallowater Lamesa Tornillo Sonora Grape Creek Jacksboro Early
Spearman Slaton Littlefield   Stanton Jim Ned Nocona Eastland
  Tulia Muleshoe     SA TLCA City View Millsap
      Wall Peaster

Cross Country Coaches Association of Texas - AAA Boy's State Rankings

REGION I

    POLL 5

    POLL 4

     

    POLL 3

     

    POLL 2

     

    POLL 1

     

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             

BOY'S AAA REGION I DISTRICT RESULTS

1-AAA BOY'S

District Meet October 8, Thompson Park

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

 


2-AAA BOY'S

District Meet October 8 at Mae Simmons Park, Lubbock

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

 


3-AAA BOY'S

District Meet October 13 at Paisano Baptist Encampment, Alpine

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

4-AAA BOY'S

District Meet October 10 @ Ballinger

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

5-AAA BOY'S

District Meet October 9 at Wolf Creek Golf, Colorado City

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

6-AAA BOY'S

District Meet October 8 at Dublin

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

 


7-AAA BOY'S

District Meet October 11 at Boyd

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

8-AAA BOY'S

District Meet October 11 at Holliday

REGIONAL QUALIFIERS IN BOLD

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
       
2
       
3
       
4
       
5
       
6
       
7
       
8
       
9
       
10
       
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
       
12
       
13
       
14
       
15
       
16
       
17
       
18
       
19
       
20
       
21
       
22
       
23
       
24
       
25
       
26
       
27
       
28
       
29
       
30
       
31
       
32
       
33
       
34
       
35
       
36
       
37
       
38
       
39
       
40
       
41
       
42
       
43
       
44
       
45
       
46
       
47
       
48
       
49
       
50
       
51
       
52
       

Back to Top or Home Page


BOY'S AAA REGION I RESULTS

October 23, 2018

Mae Simmons Park/Lubbock

Team scores

 


Individual results

Back to Top or Home Page


BOY'S AAA STATE RESULTS

TEAM RESULTS AT AT STATE

INDIVIDUAL RESULTS AT STATE

Back to Top or Home Page


CROSS COUNTRY COACHES ASSOCIATION OF TEXAS

REGION I-AAA ALL STATE


 

LUBBOCK INVITATIONAL MEET (Mae Simmons Park)

I always enjoy the results from the Lubbock Invitational as it is the most accurate barometer of what the teams are really like in Region I. Most of the top AAA teams in Region I participate in the meet, and you know each team will run the same distance so you don't get crazy times.

TEAM RESULTS
Place School
Points
1 Tornillo 65
2 Boyd 81
3 Crane 125
4 Dimmitt 161
5 Jim Ned 189
6 Presidio 212
7 Bushland 224
8 Idalou 262
9 Canadian 307
10 Sonora 340
11 Muleshoe 350
12 Slaton 359
13 Abernathy 365
14 Kermit 384
15 Brownfield 404
16 Denver City 423
17 Tulia 425
18 Wall 475
19 Ballinger 492
20 Stanton 563
21 Childress 566
22 Shallowater 568
23 Roosevelt 597
24 Coahoma 625
25 Hamilton 654
26 Clyde 674
27 City View 681

 

INDIVIDUAL RESULTS
Place Grade Name
Time
School
1 11 Ofir Ortega 16:22.5 Tornillo
2 12 Eduardo Carrillo 16:31.3 Tornillo
3 12 Jace Sanchez 16:34.6 Dimmitt
4 12 Connor Richardson 16:41.2 Boyd
5 10 Cristian Vasquez 16:44.5 Kermit
6 12 Gauge Fahlin 16:48.1 Boyd
7 11 Cade Ford 16:51.2 Jim Ned
8 12 Tristan Lemasters 17:03.3 Boyd
9 12 Evan Shannon 17:05.7 Sonora
10 9 Jordan Garcia 17:14.4 Dimmitt
11 11 Peyton Murley 17:15.4 Brock
12 12 Christian Hinojosa 17:25.0 Idalou
13 10 D'Angelo Gonzales 17:27.4 Alpine
14 12 Jorge Munoz 17:28.1 Shallowater
15 12 Heriberto Amaya 17:29.5 Tornillo
16 10 Marco Rey 17:31.2 Presidio
17 10 Brock Rexrode 17:32.8 Bushland
18 12 Andy Valles 17:35.0 Crane
19 10 Bryan Garcia 17:36.3 Tornillo
20 12 Gregory Martinez 17:41.9 Idalou
21 11 Ricky Diaz 17:46.5 Muleshoe
22 11 Jacob Freeman 17:48.8 Denver City
23 11 Jorhan Velasco 17:50.5 Crane
24 11 Ty Kinch 17:52.1 Slaton
25 12 Logan Swistak 17:53.8 Holliday
26 11 Cy Noland 17:58.9 Jim Ned
27 12 Izaiah Garibaldo 18:01.3 Brownfield
28 11 Josiah Valdez 18:03.6 Crane
29 12 Reagan Reid 18:03.7 Bushland
30 12 Manuel Bustamante 18:07.3 Presidio
31 11 Elijah Perez 18:09.7 Crane
32 12 Tannon Cearley 18:12.4 Slaton
33 9 Noah Richardson 18:14.2 Boyd
34 12 Ethan Gonzalez 18:14.9 Muleshoe
35 10 Michael Maney 18:15.5 Tornillo
36 12 Blake Rodgers 18:17.5 Boyd
37 10 Rylun Clark 18:17.8 Canadian
38 10 Armando Hernandez 18:18.6 Crane
39 12 Taylor Garner 18:20.4 SA TLCA
40 12 Lucas Loya 18:22.3 Boyd
41 11 Kenton Bogan 18:24.2 Bushland
42 11 Ray Feliz 18:26.8 Tornillo
43 10 Ethan Walton 18:28.6 Dimmitt
44 11 Ramon Padilla 18:30.2 Crane
45 11 Zachry Medlock 18:32.4 Clyde
46 12 Ethan Senne 18:36.0 Jim Ned
47 11 Jalen Lopez 18:40.9 Sonora
48 11 Jeremiah Rodriguez 18:45.4 Brownfield
49 10 Miles Duncan 18:46.9 Wall
50 11 Tyler Webb 18:46.9 Holliday
51 12 Landon Galla 18:50.0 Canadian
52 11 Sager Atchley 18:50.5 Childress
53 10 Griffin Carlin 18:50.9 Alpine
54 12 Jovanny Rodriguez 18:52.0 Dimmitt
55 - Josh Hensley 18:52.7 Stanton
56 11 Emiliano Valenzuela 18:54.1 Presidio
57 12 Tommy Montelongo 18:54.8 Tornillo
58 11 Zachary Gonzales 18:54.9 Slaton
59 12 Elijah Rodriguez 18:55.4 Abernathy
60 9 Angel Varela Del R... 18:55.8 Bushland
61 - Angel Leyva 18:58.9 Presidio
62 12 Luis Rodelas-Ponce 18:59.3 Idalou
63 9 Evan Guffey 18:59.8 Jim Ned
64 9 Dadrien Subealdea 19:00.0 Tulia
65 12 Ronnie Gomez 19:01.6 Abernathy
66 11 Brian Duenez 19:02.7 Colorado City
67 11 Rhett May 19:05.0 Jim Ned
68 9 Adan Sanchez 19:07.6 Dimmitt
69 9 Tate Hughes 19:08.3 Wall
70 12 Brady Montgomery 19:13.2 Jim Ned
71 9 Javian Zavala 19:13.3 Ballinger
72 9 Hunter Bowen 19:16.7 Boyd
73 9 Jason Hernandez 19:24.9 Presidio
74 9 William Hall 19:25.8 Crane
75 12 Trey McPherson 19:27.3 Canadian
76 12 Eduardo Pantoja 19:27.9 Muleshoe
77 11 Jesus Urias 19:28.9 Kermit
78 9 Brayden Franco 19:29.3 Tulia
79 11 Cesar Lim 19:35.8 Childress
80 10 Aaron Rohana 19:38.6 Presidio
81 9 Alfonso Ramos 19:45.0 Presidio
82 9 Zack Golson 19:45.1 Jim Ned
83 12 Jayden Frausto 19:47.4 Tulia
84 10 Ethan Flowers 19:48.0 Canadian
85 10 Tyler Wilson 19:49.1 City View
86 11 David Delgado 19:49.4 Sonora
87 11 Craig Schueler 19:50.1 Abernathy
88 10 Jaxon Maxwell 19:50.4 Denver City
89 11 Meyer Ancira 19:51.1 Canadian
90 11 Jaton Reed 19:53.8 Ballinger
91 10 Jordan Menew 19:57.0 Kermit
92 12 Christian Klug 19:57.7 Coahoma
93 12 George Flores 19:58.4 Abernathy
94 10 Pruitt Urbanzyck 19:59.3 Alpine
95 12 Brandon Ureste 20:00.3 Abernathy
96 10 Hagen Sage 20:00.3 Idalou
97 10 Spencer Craig 20:02.9 Idalou
98 10 Ivan Robledo 20:04.7 Canadian
99 10 Joe Marcus Mireles 20:04.8 Ballinger
100 10 Coleman Junell 20:08.1 Bushland
101 12 Sawyer Landry 20:09.8 Canadian
102 9 Gavin Porter 20:12.6 Wall
103 11 Cob McKinney 20:12.8 Bushland
104 11 Brandon Breech 20:12.9 Bushland
105 12 Nathan Cruz 20:14.2 Denver City
106 12 Ezequiel Gonzalez 20:15.0 Denver City
107 9 Rex McGehee 20:15.8 Idalou
108 12 Brendan Rodriguez 20:20.1 Muleshoe
109 11 Elijah Jackson 20:21.4 Roosevelt
110 12 Willie Munoz 20:21.6 Sonora
111 9 Ethan Reyes 20:21.7 Tulia
112 9 Jayce Kommpa 20:23.5 Colorado City
113 10 Adrian Montanez 20:26.5 Abernathy
114 12 Tyler Ledbetter 20:28.2 Roosevelt
115 10 Pete Valasquez 20:30.8 Kermit
116 11 Leandro Alviso 20:31.8 Sonora
117 11 Ashton Prieto 20:33.2 Roosevelt
118 11 Cache Sheppard 20:35.5 Holliday
119 9 John Polster 20:38.1 Hamilton
120 11 Jaydus Garcia 20:38.4 Brownfield
121 9 Dawson Melde 20:40.8 Hamilton
122 12 Ned Jackson 20:42.3 Brownfield
123 9 Thaddeus Zarate 20:45.4 Stanton
124 12 Jaython Fernandez 20:45.8 Brownfield
125 9 Fernando Gonzalez 20:46.4 Sonora
126 9 Hector Rivero 20:47.1 Coahoma
127 12 Lane Gaither 20:48.8 Tulia
128 9 Xavaier Rodriguez 20:48.9 Tulia
129 9 Bhavya Kaushik 20:49.1 Kermit
130 8 Tanner Atkins 20:49.8 Coahoma
131 9 Tyler Ruddell 20:50.8 Holliday
132 10 Alberto Leyva 20:54.0 Shallowater
133 - Christian Perales 20:54.2 Slaton
134 8 Johnny Deleon 20:58.2 Stanton
135 11 Aaron Martinez 20:59.8 Shallowater
136 11 Andrew Quesada 21:01.7 Wall
137 9 Carter Arrott 21:02.2 Ballinger
138 10 Julio Quintero 21:02.6 Denver City
139 12 Josh Sauceda 21:03.6 Ballinger
140 11 Andres Garza 21:12.7 Ballinger
141 9 Carson Lawrence 21:14.7 City View
142 - Julian Elizalde 21:17.2 Muleshoe
143 10 Daniel Zurita 21:20.3 Denver City
144 9 Wilson Miranda 21:22.0 Muleshoe
145 11 Michael Solis 21:22.3 Slaton
146 12 Mason Marnell 21:22.8 Tulia
147 12

Armando Perez-Lang...

21:25.2 Stanton
148 10 Christian Dolloff 21:25.7 Hamilton
149 12 Zach Muniz 21:26.4 Brownfield
150 9 Brad Surley 21:27.3 Hamilton
151 10 Kevin Barraza 21:27.4 Roosevelt
152 12 Cj King 21:31.7 Coahoma
153 11 Mateo Langley 21:33.5 Stanton
154 9 Caden Jenkins 21:36.3 Roosevelt
155 12 Philip Saunders 21:37.2 Clyde
156 - Damien Ingalls 21:41.1 City View
157 9 Jerimah Barron 21:43.9 Muleshoe
158 12 Cole Martin 21:48.4 Childress
159 12 Bryan Garcia 21:51.1 Childress
160 9 Jacob Felger 21:53.8 Wall
161 10 Elic Goicoechea 21:57.1 Shallowater
162 10 Trace Weller 22:00.3 Roosevelt
163 10 Cooper Delgado 22:04.5 Childress
164 10 Caleb Martinez 22:07.5 Brownfield
165 10 Mikah Rodriguez 22:07.9 Idalou
166 9 Jacob Slaven 22:09.4 Wall
167 10 Ezequiel Morales 22:15.7 Kermit
168 11 Aaron Bowers 22:15.8 Clyde
169 9 Jaydon Watson 22:18.2 Hamilton
170 11 Jacob Obannon 22:26.9 Sonora
171 10 Marcus Murphree 22:30.0 Clyde
172 12 Sebastian Gandara 22:33.7 Shallowater
173 10 Jackson York 22:48.6 City View
174 10 D'Kota Harrison 22:53.5 Coahoma
175 9 Garrison Blackwell 23:14.7 Hamilton
176 11 Francisco Duran 23:24.4 Abernathy
177 10 Zac Selman 23:36.6 City View
178 9 Rylen Pereira 23:38.0 City View
179 11 Israel Herrera 23:42.0 Slaton
180 10 Arturo Salinas 23:45.1 Stanton
181 11 Nate Gallant 24:27.9 Ballinger
182 9 Edward Jackson 24:57.7 Roosevelt
183 9 Wyatt Rogers 25:18.7 Clyde
184 12 Chance McMurray 26:11.7 Coahoma
185 10 Zackery Barron 27:16.1 Kermit
186 12 Matt Hernandez 27:16.2 Coahoma