2006-2007 TEXAS REGION I-AA
FOOTBALL SCHEDULES
31-AUG | vs Texico NM | Won 39-0 |
8-SEP | vs Perryton | Lost 21-0 |
15-SEP | vs Alva OK | Won 33-14 |
22-SEP | vs Wheeler | Won 48-6 |
29-SEP | vs Winthorst | Lost 34-14 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Sanford-Fritch | Won 42-0 |
20-OCT | vs Spearman | Won 29-7 |
27-OCT | vs Stratford | Lost 19-14 |
3-NOV | vs Panhandle | Won 27-12 |
10-NOV | vs West Texas | Won 40-6 |
Bi-District Playoff |
vs Friona | Won 28-19 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Idalou | Lost 33-0 |
|
PANHANDLE BOOSTER CLUB
Proud Sponsors of Panhandle's Panthers and Pantherettes "HAVE A GREAT SEASON" |
"Supporting Panhandle Athletics" Scott Sherwood Attorney 806-537-3591 |
1-SEP | vs River Road | Won 12-0 |
8-SEP | vs Highland Park | Won 47-0 |
15-SEP | vs Gruver | Won 53-0 |
22-SEP | vs Sunray | Won 49-14 |
29-SEP | vs Tulia | Won 17-6 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs West Texas | Won 23-0 |
20-OCT | vs Stratford | Lost 21-14 |
27-OCT | vs Sanford-Fritch | Won 24-0 |
3-NOV | vs Canadian | Lost 27-12 |
10-NOV | vs Spearman | Won 23-20 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Muleshoe | Lost 34-14 |
|
SANFORD-FRITCH BOOSTER CLUB
Eagles and Lady Eagles we are behind you all the way "SOAR HIGH" |
"GO GET 'EM EAGLES"
Rusty, Cindy, Josh and Jennifer Ratliff |
"GO EAGLES"
Ronnie, Tonya, Jarett, and Darcy Burkhammer |
"GO EAGLES"
Ron, Connie & Nikki |
"EAGLES & LADY EAGLES #1"
Glen and Brenda Gray |
1-SEP | vs Bushland | Won 25-19 (2-OT) |
8-SEP | vs Dalhart | Lost 29-7 |
15-SEP | vs Tulia | Lost 21-0 |
22-SEP | vs River Road | Won 12-6 |
28-SEP | vs Canyon | Lost 40-8 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Canadian | Lost 42-0 |
20-OCT | vs West Texas | Won 54-0 |
27-OCT | vs Panhandle | Lost 24-0 |
3-NOV | vs Spearman | Won 20-14 (OT) |
10-NOV | vs Stratford | Lost 25-6 |
1-SEP | vs Wheeler | Won 40-0 |
8-SEP | vs Boy's Ranch | Won 57-0 |
15-SEP | vs Texhoma | Won 26-7 |
22-SEP | vs Wellington | Won 44-6 |
29-SEP | vs Childress | Lost 49-40 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Stratford | Lost 28-0 |
20-OCT | vs Canadian | Lost 29-7 |
27-OCT | vs West Texas | Won 49-7 |
3-NOV | vs Sanford-Fritch | Lost 20-14 (OT) |
10-NOV | vs Panhandle | Lost 23-20 |
|
STRATFORD ATHLETIC BOOSTERS
Proud Sponsors of the Elks and Lady Elks |
31-AUG | vs Levelland | Won 56-15 |
8-SEP | vs Childress | Lost 20-13 |
15-SEP | vs Floydada | Lost 45-21 |
22-SEP | vs Perryton | Won 20-14 |
29-SEP | OPEN DATE | |
6-OCT | vs Dalhart | Lost 13-7 OT |
13-OCT | vs Spearman | Won 28-0 |
20-OCT | vs Panhandle | Won 21-14 |
27-OCT | vs Canadian | Won 19-14 |
3-NOV | vs West Texas | Won 62-0 |
10-NOV | vs Sanford-Fritch | Won 25-6 |
Bi-District Playoff |
vs Tulia | Won 34-6 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Childress | Won 33-27 |
Regional Semi-Final |
vs Coleman | Won 20-7 |
Regional Finals- State 1/4 Finals |
vs Idalou | Won 19-17 |
STATE SEMI-FINALS |
vs Cisco | Lost 38-19 |
STINNETT WEST TEXAS COMMANCHES
1-SEP | vs Turpin Oklahoma | Won 34-0 |
8-SEP | vs White Deer | Lost 12-0 |
15-SEP | vs Sunray | Lost 21-7 |
22-SEP | vs Booker | Won 38-0 |
29-SEP | vs Gruver | Lost 22-14 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Panhandle | Lost 28-0 |
20-OCT | vs Sanford-Fritch | Lost 54-0 |
27-OCT | vs Spearman | Lost 49-7 |
3-NOV | vs Stratford | Lost 62-0 |
10-NOV | vs Canadian | Lost 40-6 |
HIGHLAND PARK |
1-SEP | vs Sanford-Fritch | Lost 25-19 (2-OT) |
8-SEP | vs Sunray | Won 23-16 |
15-SEP | vs Boy's Ranch | Won 27-16 |
22-SEP | vs Dalhart | Lost 35-7 |
29-SEP | vs Friona | Lost 34-7 |
6-OCT | vs River Road | Lost 35-21 |
13-OCT | vs Highland Park | Won 34-0 |
20-OCT | vs Tulia | Lost 28-14 |
27-OCT | vs Dimmitt | Won 14-13 |
3-NOV | vs Muleshoe | Lost 36-6 |
10-NOV | OPEN DATE |
|
DIMMITT ATHLETIC BOOSTERS
Proud Sponsors of our Bobcats and Bobbies |
" Good Luck Bobcats and Bobbies"
Randy, Tami, Jared and Kaden Griffitt |
"Go Bobcats and Bobbies"
Tanner, Heather and Presley Griffitt |
1-SEP | vs New Deal | Lost 40-0 |
8-SEP | vs Farwell | Won 26-12 |
15-SEP | vs Olton | Lost 33-19 |
22-SEP | vs Vega | Lost 14-7 |
29-SEP | vs Highland Park | Won 20-13 |
6-OCT | vs Tulia | Lost 53-18 |
13-OCT | OPEN DATE | |
20-OCT | vs Muleshoe | Lost 27-6 |
27-OCT | vs Bushland | Lost 14-13 |
3-NOV | vs Friona | Lost 49-0 |
10-NOV | vs River Road | Lost 26-0 |
1-SEP | vs Abernathy | Won 13-12 |
8-SEP | vs Littlefield | Lost 42-7 |
15-SEP | vs Morton | Won 46-0 |
22-SEP | vs Bovina | Won 21-0 |
29-SEP | vs Bushland | Won 34-7 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs River Road | Won 43-0 |
20-OCT | vs Highland Park | Won 50-0 |
27-OCT | vs Tulia | Won 21-0 |
3-NOV | vs Dimmitt | Won 49-0 |
10-NOV | vs Muleshoe | Won 17-14 |
Bi-District Playoff |
vs Canadian | Lost 28-19 |
AMARILLO HIGHLAND PARK HORNETS
1-SEP | vs White Deer | Lost 18-0 |
8-SEP | vs Panhandle | Lost 47-0 |
15-SEP | vs Memphis | Lost 52-6 |
22-SEP | vs Boy's Ranch | Lost 27-21 |
29-SEP | vs Dimmitt | Lost 20-13 |
6-OCT | vs Muleshoe | Lost 52-0 |
13-OCT | vs Bushland | Lost 34-0 |
20-OCT | vs Friona | Lost 50-0 |
27-OCT | vs River Road | Lost 46-0 |
3-NOV | OPEN DATE | |
10-NOV | vs Tulia | Lost 47-14 |
1-SEP | vs Portales NM | Won 20-0 |
8-SEP | vs Lubbock Cooper | Won 27-6 |
15-SEP | vs Shallowater | Won 21-14 |
22-SEP | vs Idalou | Lost 36-15 |
29-SEP | vs River Road | Won 47-0 |
6-OCT | vs Highland Park | Won 52-0 |
13-OCT | vs Tulia | Won 42-14 |
20-OCT | vs Dimmitt | Won 27-6 |
27-OCT | OPEN DATE | |
3-NOV | vs Bushland | Won 36-6 |
10-NOV | vs Friona | Lost 17-14 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Panhandle | Won 34-14 |
Regional Semi-Final |
vs Littlefield | Lost 42-7 |
1-SEP | vs Panhandle | Lost 12-0 |
8-SEP | vs Abernathy | Lost 12-0 |
15-SEP | vs Dalhart | Lost 27-6 |
22-SEP | vs Sanford-Fritch | Lost 12-6 |
29-SEP | vs Muleshoe | Lost 47-0 |
6-OCT | vs Bushland | Won 35-21 |
13-OCT | vs Friona | Lost 43-0 |
20-OCT | OPEN DATE | |
27-OCT | vs Highland Park | Won 46-0 |
3-NOV | vs Tulia | Lost 6-0 |
10-NOV | vs Dimmitt | Won 26-0 |
1-SEP | vs Littlefield | Lost 46-7 |
8-SEP | OPEN DATE | |
15-SEP | vs Sanford-Fritch | Won 21-0 |
22-SEP | vs Lockney | Won 34-12 |
29-SEP | vs Panhandle | Lost 17-6 |
6-OCT | vs Dimmitt | Won 53-18 |
13-OCT | vs Muleshoe | Lost 42-14 |
20-OCT | vs Bushland | Won 28-14 |
27-OCT | vs Friona | Lost 21-0 |
3-NOV | vs River Road | Won 6-0 |
10-NOV | vs Highland Park | Won 47-14 |
Bi-District Playoff |
vs Stratford | Lost 34-6 |
1-SEP | vs Friona | Lost 13-12 |
8-SEP | vs River Road | Won 12-0 |
15-SEP | vs Post | Won 17-7 |
22-SEP | vs Hale Center | Won 39-0 |
29-SEP | vs Idalou | Lost 34-27 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Lockney | Won 42-0 |
20-OCT | vs Floydada | Won 28-7 |
27-OCT | vs Littlefield | Lost 24-14 |
3-NOV | vs Shallowater | Lost 12-0 |
10-NOV | vs Childress | Lost 35-14 |
1-SEP | OPEN DATE | |
8-SEP | vs Stratford | Won 20-13 |
15-SEP | vs Iowa Park | Lost 34-33 |
22-SEP | vs Electra | Won 47-28 |
29-SEP | vs Spearman | Won 49-40 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Floydada | Won 38-7 |
20-OCT | vs Littlefield | Won 34-13 |
27-OCT | vs Shallowater | Won 34-7 |
3-NOV | vs Lockney | Won 33-12 |
10-NOV | vs Abernathy | Won 35-14 |
Bi-District Playoff |
vs Roosevelt | Won 53-0 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Stratford | Lost 33-27 |
Public Speaker on Leadership. Character and Encouragment
NICK LONG "Make the Rest of Your Life the Best of Your Life"
|
1-SEP | vs Idalou | Lost 25-15 |
8-SEP | vs Slaton | Lost 28-14 |
15-SEP | vs Stratford | Won 45-21 |
22-SEP | vs Post | Won 21-7 |
29-SEP | vs Tahoka | Won 42-7 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Childress | Lost 38-7 |
20-OCT | vs Abernathy | Lost 28-7 |
27-OCT | vs Lockney | Won 14-0 |
3-NOV | vs Littlefield | Lost 41-10 |
10-NOV | vs Shallowater | Lost 27-14 |
1-SEP | vs Tulia | Won 46-7 |
8-SEP | vs Friona | Won 42-7 |
15-SEP | vs Idalou | Won 28-21 |
22-SEP | vs Lubbock Cooper | Won 49-27 |
29-SEP | vs Post | Won 35-15 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Shallowater | Won 42-14 |
20-OCT | vs Childress | Lost 34-13 |
27-OCT | vs Abernathy | Won 24-14 |
3-NOV | vs Floydada | Won 41-10 |
10-NOV | vs Lockney | Won 47-7 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Slaton | Won 28-17 |
Regional Semi-Final |
vs Muleshoe | Won 42-7 |
Regional Finals- State 1/4 Finals |
vs Early | Won 33-28 |
STATE SEMI-FINALS |
vs Boyd | Won 28-14 |
STATE CHAMPIONSHIP |
vs Tatum | Lost 32-14 |
"Go Horns"
The Rasco Family |
LOCKNEY LONGHORNS
1-SEP | vs Slaton | Lost 27-0 |
8-SEP | vs Sundown | Lost 48-14 |
15-SEP | vs Seagraves | Won 13-7 |
22-SEP | vs Tulia | Lost 34-12 |
29-SEP | vs New Deal | Lost 42-0 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Abernathy | Lost 42-0 |
20-OCT | vs Shallowater | Lost 35-0 |
27-OCT | vs Floydada | Lost 14-0 |
3-NOV | vs Childress | Lost 33-12 |
10-NOV | vs Littlefield | Lost 47-7 |
|
SHALLOWATER BOOSTER CLUB
Backing the Mustangs and Fillies GOOD LUCK ON A GREAT SEASON!" |
"We Support Shallowater Athletics!"
Go Mustangs and Fillies The Callaways |
1-SEP | vs Brownfield | Won 14-7 |
8-SEP | vs Tahoka | Lost 28-27 |
15-SEP | vs Muleshoe | Lost 21-14 |
22-SEP | vs Roosevelt | Won 28-21 |
29-SEP | OPEN DATE | |
6-OCT | vs Lubbock Cooper | Won 39-28 |
13-OCT | vs Littlefield | Lost 42-14 |
20-OCT | vs Lockney | Won 35-0 |
27-OCT | vs Childress | Lost 34-7 |
3-NOV | vs Abernathy | Won 12-0 |
10-NOV | vs Floydada | Won 27-14 |
Bi-District Playoff |
vs Idalou | Lost 42-21 |
" Good Luck Mustangs & Fillies"
Denver City Fan |
"Go Mustangs and Fillies"
Dennis & Jackie Middleton |
1-SEP | vs Lamesa | Won 24-0 |
8-SEP | vs Seminole | Lost 14-20 |
15-SEP | vs Levelland | Lost 12-8 |
22-SEP | vs Pecos | Won 35-25 |
29-SEP | vs Brownfield | Won 27-18 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Post | Lost 41-27 |
20-OCT | vs Roosevelt | Won 19-0 |
27-OCT | vs Idalou | Lost 31-19 |
3-NOV | vs Tahoka | Won 21-14 |
10-NOV | vs Slaton | Lost 19-18 |
1-SEP | vs Floydada | Won 25-15 |
8-SEP | vs Levelland | Won 26-14 |
15-SEP | vs Littlefield | Lost 28-21 |
22-SEP | vs Muleshoe | Won 36-15 |
29-SEP | vs Abernathy | Won 34-27 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Roosevelt | Won 35-10 |
20-OCT | vs Tahoka | Won 34-6 |
27-OCT | vs Denver City | Won 31-19 |
3-NOV | vs Slaton | Won 29-13 |
10-NOV | vs Post | Won 49-14 |
Bi-District Playoff |
vs Shallowater | Won 44-21 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Canadian | Won 33-0 |
Regional Semi-Final |
vs Wall | Won 33-14 |
Regional Finals- State 1/4 Finals |
vs Stratford | Lost 19-17 |
"Git-R-Done!"
Go Eagles & Lady Eagles Tom, Stacie, Travis, Shehala Burt |
1-SEP | vs Olton | Won 44-0 |
8-SEP | vs Brownfield | Lost 20-7 |
15-SEP | vs Perryton | Lost 31-0 |
22-SEP | vs Shallowater | Lost 28-21 |
29-SEP | vs Lamesa | Won 13-7 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Idalou | Lost 35-10 |
20-OCT | vs Denver City | Lost 19-0 |
27-OCT | vs Slaton | Won 29-21 |
3-NOV | vs Post | Won 31-25 (2-OT) |
10-NOV | vs Tahoka | Won 9-7 |
Bi-District Playoff |
vs Childress | Lost 53-0 |
1-SEP | vs Seminole | Lost 17-12 |
8-SEP | vs Merkel | Won 63-14 |
15-SEP | vs Abernathy | Lost 17-7 |
22-SEP | vs Floydada | Lost 21-7 |
29-SEP | vs Littlefield | Lost 35-15 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Denver City | Won 41-27 |
20-OCT | vs Slaton | Lost 35-15 |
27-OCT | vs Tahoka | Lost 22-21 |
3-NOV | vs Roosevelt | Lost 31-25 (2-OT) |
10-NOV | vs Idalou | Lost 49-14 |
John T. Basinger
|
Proud to support the Slaton Tigers and Tigerettes"
John T. and Kathy Basinger |
1-SEP | vs Lockney | Won 27-0 |
8-SEP | vs Floydada | Won 28-14 |
15-SEP | vs Portales NM | Won 36-16 |
22-SEP | vs Brownfield | Won 34-20 |
29-SEP | vs Hale Center | Won 35-7 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Tahoka | Won 35-21 |
20-OCT | vs Post | Won 35-15 |
27-OCT | vs Roosevelt | Lost 29-21 |
3-NOV | vs Idalou | Lost 29-13 |
10-NOV | vs Denver City | Won 19-18 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Littlefield | Lost 28-17 |
1-SEP | vs Sundown | Won 30-27 |
8-SEP | vs Shallowater | Won 28-27 |
15-SEP | vs O'Donnell | Won 21-0 |
22-SEP | vs Seagraves | Won 30-25 |
29-SEP | vs Floydada | Lost 42-7 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Slaton | Lost 35-21 |
20-OCT | vs Idalou | Lost 34-6 |
27-OCT | vs Post | Won 22-21 |
3-NOV | vs Denver City | Lost 21-14 |
10-NOV | vs Roosevelt | Lost 9-7 |
"Supporting the Tigers & Lady Tigers"
Dayberly Spray |
1-SEP | vs Hamlin | Won 37-7 |
8-SEP | OPEN DATE | |
15-SEP | vs Quanah | Won 39-7 |
22-SEP | vs Roscoe | Won 22-21 |
29-SEP | vs Stanton | Lost 22-14 |
6-OCT | vs Coahoma | Won 36-8 |
13-OCT | vs Merkel | Won 41-12 |
20-OCT | vs Haskell | Lost 7-0 (OT) |
27-OCT | vs Hawley | Lost 29-0 |
3-NOV | vs Colorado City | Won 52-8 |
10-NOV | vs Stamford | Won 37-16 |
Bi-District Playoff |
vs Wall | Lost 45-21 |
1-SEP | vs Reagan County | Lost 25-22 |
9-SEP | vs Roscoe | Lost 56-6 |
15-SEP | vs Ballinger | Lost 41-0 |
22-SEP | OPEN DATE | |
29-SEP | vs Merkel | Lost 26-14 |
6-OCT | vs Anson | Lost 36-8 |
13-OCT | vs Hawley | Lost 21-19 |
20-OCT | vs Colorado City | Won 21-14 |
27-OCT | vs Stamford | Won 34-27 |
3-NOV | vs Stanton | Won 28-27 |
10-NOV | vs Haskell | Lost 54-14 |
1-SEP | vs Wall | Lost 48-0 |
7-SEP | vs Grape Creek | Lost 34-6 |
15-SEP | vs Sonora | Lost 28-0 |
22-SEP | OPEN DATE | |
29-SEP | vs Haskell | Lost 40-13 |
6-OCT | vs Stamford | Lost 45-6 |
13-OCT | vs Stanton | Lost 31-0 |
20-OCT | vs Coahoma | Lost 21-14 |
27-OCT | vs Merkel | Lost 29-6 |
3-NOV | vs Anson | Lost 52-8 |
10-NOV | vs Hawley | Lost 21-19 |
1-SEP | vs Rotan | Won 26-6 |
8-SEP | OPEN DATE | |
15-SEP | vs Albany | Won 14-13 (OT) |
22-SEP | vs Quanah | Won 44-13 |
29-SEP | vs Colorado City | Won 40-13 |
6-OCT | vs Merkel | Won 46-32 |
13-OCT | vs Stamford | Won 29-10 |
20-OCT | vs Anson | Won 7-0 (OT) |
27-OCT | vs Stanton | Won 40-21 |
3-NOV | vs Hawley | Won 41-3 |
10-NOV | vs Coahoma | Won 41-3 |
Bi-District Playoff |
vs Coleman | Lost 48-42 (3-OT) |
|
HAWLEY BOOSTER CLUB
E Pluribus Unum Out of Many ... One Go Cats! |
"Supporting the Bearcats & Lady Bearcats"
Terry Spray |
1-SEP | vs Ranger | Won 41-40 |
8-SEP | OPEN DATE | |
15-SEP | vs Grape Creek | Lost 22-19 |
22-SEP | vs Rotan | Lost 29-12 |
29-SEP | vs Stamford | Lost 28-14 |
6-OCT | vs Stanton | Won 20-13 |
13-OCT | vs Coahoma | Won 21-19 |
20-OCT | vs Merkel | Won 47-6 |
27-OCT | vs Anson | Won 29-0 |
3-NOV | vs Haskell | Lost 41-3 |
10-NOV | vs Colorado City | Won 42-6 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Early | Lost 41-6 |
1-SEP | vs Jim Ned | Lost 21-13 |
8-SEP | vs Post | Lost 42-14 |
15-SEP | vs Cisco | Lost 48-0 |
22-SEP | OPEN DATE | |
29-SEP | vs Coahoma | Won 26-14 |
6-OCT | vs Haskell | Lost 46-32 |
13-OCT | vs Anson | Lost 41-12 |
20-OCT | vs Hawley | Lost 47-6 |
27-OCT | vs Colorado City | Won 29-6 |
3-NOV | vs Stamford | Lost 32-14 |
10-NOV | vs Stanton | Lost 21-0 |
1-SEP | vs Grape Creek | Won 14-6 |
8-SEP | vs Reagan County | Lost 14-12 |
15-SEP | vs Forsan | Won 14-13 |
22-SEP | OPEN DATE | |
29-SEP | vs Anson | Won 22-14 |
6-OCT | vs Hawley | Lost 20-13 |
13-OCT | vs Colorado City | Won 31-0 |
20-OCT | vs Stamford | Lost 17-8 |
27-OCT | vs Haskell | Lost 40-21 |
3-NOV | vs Coahoma | Lost 28-27 |
10-NOV | vs Merkel | Won 21-0 |
1-SEP | vs Clyde | Lost 31-6 |
8-SEP | vs Brady | Won 28-0 |
15-SEP | vs Coahoma | Won 41-0 |
22-SEP | OPEN DATE | |
29-SEP | vs San Saba | Won 42-7 |
6-OCT | vs Jim Ned | Lost 17-14 (2-OT) |
13-OCT | vs Bangs | Lost 30-25 |
20-OCT | vs Grape Creek | Won 41-7 |
27-OCT | vs Wall | Lost 45-15 |
3-NOV | vs Coleman | Won 25-20 |
10-NOV | vs Early | Lost 31-7 |
1-SEP | vs Comanche | Lost 21-7 |
8-SEP | OPEN | |
15-SEP | vs Breckenridge | Lost 7-0 |
22-SEP | vs Clyde | Lost 34-20 |
29-SEP | vs Coleman | Lost 9-3 |
6-OCT | vs Early | Lost 35-28 |
13-OCT | vs Ballinger | Won 30-25 |
20-OCT | vs Jim Ned | Lost 31-12 |
27-OCT | vs San Saba | Won 39-6 |
3-NOV | vs Grape Creek | Won 35-7 |
10-NOV | vs Wall | Won 21-18 |
colemannews.com
news, weather and sports for Coleman County |
1-SEP | vs Brady | Won 48-0 |
8-SEP | vs Winters | Won 49-7 |
15-SEP | vs Rotan | Won 21-12 |
22-SEP | OPEN | |
29-SEP | vs Bangs | Won 9-3 |
6-OCT | vs Grape Creek | Won 47-6 |
13-OCT | vs Wall | Lost 17-16 |
20-OCT | vs San Saba | Won 49-24 |
27-OCT | vs Early | Lost 29-26 (2-OT) |
3-NOV | vs Ballinger | Lost 25-20 |
10-NOV | vs Jim Ned | Won 26-14 |
Bi-District Playoff |
vs Haskell | Won 48-42 (3-OT) |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Ozona | Won 23-7 |
Regional Semi-Final |
vs Stratford | Lost 20-7 |
1-SEP | vs Cisco | Won 32-20 |
8-SEP | vs Crawford | Lost 21-14 |
15-SEP | vs Clyde | Won 23-6 |
22-SEP | OPEN | |
29-SEP | vs Jim Ned | Won 41-21 |
6-OCT | vs Bangs | Won 35-28 |
13-OCT | vs Grape Creek | Won 55-6 |
20-OCT | vs Wall | Lost 29-20 |
27-OCT | vs Coleman | Won 29-26 (2-OT) |
3-NOV | vs San Saba | Won 45-21 |
10-NOV | vs Ballinger | |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Hawley | Won 41-6 |
Regional Semi-Final |
vs Comfort | Won 31-28 |
Regional Finals- State 1/4 Finals |
vs Littlefield | Lost 33-28 |
1-SEP | vs Stanton | Lost 14-6 |
7-SEP | vs Colorado City | Won 34-6 |
15-SEP | vs Hawley | Won 22-19 |
22-SEP | OPEN | |
29-SEP | vs Wall | Lost 27-6 |
6-OCT | vs Coleman | Lost 47-6 |
13-OCT | vs Early | Lost 55-6 |
20-OCT | vs Ballinger | Lost 41-7 |
27-OCT | vs Jim Ned | Lost 28-7 |
3-NOV | vs Bangs | Lost 35-7 |
10-NOV | vs San Saba | Lost 27-14 |
1-SEP | vs Junction | Lost 26-20 |
8-SEP | vs Lago Vista | Won 42-8 |
15-SEP | vs Goldthwaite | Lost 41-7 |
22-SEP | OPEN | |
29-SEP | vs Ballinger | Lost 42-7 |
6-OCT | vs Wall | Lost 41-14 |
13-OCT | vs Jim Ned | Lost 47-20 |
20-OCT | vs Coleman | Lost 49-24 |
27-OCT | vs Bangs | Lost 39-6 |
3-NOV | vs Early | Lost 45-21 |
10-NOV | vs Grape Creek | Won 27-14 |
|
JIM NED BOOSTER CLUB
Backing the Indians & Lady Indians "IN it to WIN it!" |
" Good Luck Indians & Lady Indians"
Kent and Kathy LeFevre |
"Go Indians & Lady Indians"
Jimmy, Valerie, Jace, Ben, Ellyn & Cole Avery |
"Supporting the Indians & Lady Indians"
Bobby and Stefanie Easterling |
" Good Luck Indians & Lady Indians"
Hunter, Carla and Halle Cooley |
"Go Indians & Lady Indians!"
Chris and Lori Holson |
1-SEP | vs Merkel | Won 21-13 |
9-SEP | vs Breckenridge | Lost 34-13 |
15-SEP | OPEN | |
22-SEP | vs Eastland | Won 32-6 |
29-SEP | vs Early | Lost 41-21 |
6-OCT | vs Ballinger | Won 17-14 (2-OT) |
13-OCT | vs San Saba | Won 47-20 |
20-OCT | vs Bangs | Won 31-12 |
27-OCT | vs Grape Creek | Won 28-7 |
3-NOV | vs Wall | Lost 49-14 |
10-NOV | vs Coleman | Lost 26-14 |
1-SEP | vs Colorado City | Won 48-0 |
8-SEP | vs Goldthwaite | Lost 14-13 |
15-SEP | vs Ozona | Won 40-35 |
22-SEP | OPEN | |
29-SEP | vs Grape Creek | Won 27-6 |
6-OCT | vs San Saba | Won 41-14 |
13-OCT | vs Coleman | Won 17-16 |
20-OCT | vs Early | Won 29-20 |
27-OCT | vs Ballinger | Won 45-15 |
3-NOV | vs Jim Ned | Won 49-14 |
10-NOV | vs Bangs | Lost 21-18 |
Bi-District Playoff |
vs Anson | Won 45-21 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Blanco | Won 31-19 |
Regional Semi-Final |
vs Idalou | Lost 33-14 |
ALPINE, TEXAS "Now streaming audio for our local sports broadcasts!" |
1-SEP | vs Pecos | Lost 21-14 |
8-SEP | vs McCamey | Won 21-7 |
15-SEP | vs Marfa | Won 53-10 |
22-SEP | vs Wink | Won 32-20 |
29-SEP | vs Iraan | Won 33-25 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Van Horn | Won 48-14 |
20-OCT | vs Kermit | Won 35-19 |
27-OCT | vs Ozona | Lost 41-6 |
3-NOV | vs Crane | Won 42-29 |
10-NOV | vs Reagan County | Lost 31-19 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Comfort | Lost 44-20 |
|
CRANE BOOSTER CLUB
Proud Sponsors of The Golden Cranes and The Ladybirds "GOOD LUCK ON A GREAT SEASON!" |
CRANE GOLDEN CRANES
"Good Luck Tyler & Teague on a Great Season!" Mom, Dad and Baylor |
CRANE GOLDEN CRANES
1-SEP | vs McCamey | Won 14-0 |
8-SEP | vs Greenwood | Lost 41-0 |
15-SEP | vs Iraan | Won 35-7 |
22-SEP | vs Junction | Won 7-0 |
29-SEP | vs Midland JV | Won 26-7 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Kermit | Won 24-7 |
20-OCT | vs Ozona | Lost 32-6 |
27-OCT | vs Reagan County | Won 19-12 |
3-NOV | vs Alpine | Lost 42-29 |
10-NOV | vs Van Horn | Won 50-0 |
1-SEP | vs Forsan | Lost 26-6 |
8-SEP | vs Lamesa | Lost 19-13 OT |
15-SEP | vs Pecos | Lost 30-10 |
22-SEP | vs Eunice | Won 30-13 |
29-SEP | vs Marfa | Won 13-11 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Crane | Lost 24-7 |
20-OCT | vs Alpine | Lost 35-19 |
27-OCT | vs Van Horn | Won 46-6 |
3-NOV | vs Reagan County | Lost 37-33 |
10-NOV | vs Ozona | Lost 42-15 |
1-SEP | vs Fort Stockton | Lost 26-25 |
8-SEP | vs Iraan | Won 28-11 |
15-SEP | vs Wall | Lost 40-35 |
22-SEP | vs McCamey | Won 26-21 |
29-SEP | OPEN DATE | |
6-OCT | Marfa | Won 54-0 |
13-OCT | vs Reagan County | Won 31-17 |
20-OCT | vs Crane | Won 32-6 |
27-OCT | vs Alpine | Won 41-6 |
3-NOV | vs Van Horn | Won 44-0 |
10-NOV | vs Kermit | Won 42-15 |
Bi-District Playoff |
vs Sonora | Won 21-13 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Coleman | Lost 23-7 |
1-SEP | vs Coahoma | Won 25-22 |
8-SEP | vs Stanton | Won 14-12 |
15-SEP | vs McCamey | Lost 13-12 |
22-SEP | vs Iraan | Lost 28-21 |
29-SEP | vs Junction | Lost 34-19 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Ozona | Lost 31-17 |
20-OCT | vs Van Horn | Won 42-14 |
27-OCT | vs Crane | Lost 19-12 |
3-NOV | vs Kermit | Won 37-33 |
10-NOV | vs Alpine | Won 31-19 |
Bi-District Playoff |
vs Blanco | Lost 34-17 |
1-SEP | vs Marfa | Lost 11-9 |
8-SEP | vs Anthony | Lost 27-13 |
15-SEP | vs Wink | Lost 14-0 |
22-SEP | OPEN DATE | |
29-SEP | vs Fort Hancock | Won 42-6 |
6-OCT | vs Iraan | Lost 31-7 |
13-OCT | vs Alpine | Lost 48-14 |
20-OCT | vs Reagan County | Lost 42-14 |
27-OCT | vs Kermit | Lost 46-6 |
3-NOV | vs Ozona | Lost 44-0 |
10-NOV | vs Crane | Lost 50-0 |
1-SEP | vs Stockdale | Won 19-7 |
8-SEP | vs Jourdanton | Won 56-0 |
15-SEP | vs Ingram Moore | Won 37-7 |
22-SEP | vs Granger | Won 27-7 |
29-SEP | OPEN DATE | |
6-OCT | vs Hyde Park | Won 48-0 |
13-OCT | vs Comfort | Lost 42-19 |
20-OCT | vs Brady | Won 34-6 |
27-OCT | vs Junction | Won 57-8 |
3-NOV | vs Sonora | Won 24-0 |
10-NOV | vs Mason | Won 27-0 |
Bi-District Playoff |
vs Reagan County | Won 34-17 |
Area Playoff Reg. 1/4 Final |
vs Wall | Lost 31-19 |
1-SEP | vs Coleman | Lost 48-0 |
8-SEP | vs Ballinger | Lost 28-0 |
15-SEP | vs Comanche | Lost 49-12 |
22-SEP | vs Ingram | Won 23-7 |
29-SEP | vs Llano | Lost 50-0 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Mason | Lost 33-9 |
20-OCT | vs Blanco | Lost 34-6 |
27-OCT | vs Sonora | Lost 31-13 |
3-NOV | vs Comfort | Lost 43-25 |
10-NOV | vs Junction | Lost 26-6 |
1-SEP | vs Ingram | Won 49-20 |
8-SEP | vs Devine | Lost 40-34 |
15-SEP | vs Navarro | Won 49-42 |
22-SEP | vs Marion | Won 41-14 |
29-SEP | vs S.A. Cornerstone | Won 48-0 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Blanco | Won 42-19 |
20-OCT | vs Junction | Won 42-27 |
27-OCT | vs Mason | Won 42-6 |
3-NOV | vs Brady | Won 43-25 |
10-NOV | vs Sonora | Won 61-13 |
Bi-District Reg. 1/4 Final |
vs Alpine | Won 44-20 |
Regional Semi-Final |
vs Early | Lost 31-28 |
|
JUNCTION BOOSTER CLUB
Proud Sponsors of our Eagles and Lady Eagles |
1-SEP | vs San Saba | Won 26-20 |
8-SEP | vs Irion County | Won 41-8 |
15-SEP | vs Eldorado | Won 31-0 |
22-SEP | vs Crane | Lost 7-0 |
29-SEP | vs Reagan County | Won 34-19 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Sonora | Lost 27-12 |
20-OCT | vs Comfort | Lost 42-27 |
27-OCT | vs Blanco | Lost 57-8 |
3-NOV | vs Mason | Won 21-0 |
10-NOV | vs Brady | Won 26-6 |
1-SEP | vs Menard | Won 33-7 |
8-SEP | vs Eldorado | Won 33-12 |
15-SEP | vs Johnson City | Won 20-6 |
22-SEP | vs Goldthwaite | Lost 41-0 |
29-SEP | OPEN DATE | |
6-OCT | vs Harper | Won 16-12 |
13-OCT | vs Brady | Won 33-9 |
20-OCT | vs Sonora | Lost 27-26 (OT) |
27-OCT | vs Comfort | Lost 42-6 |
3-NOV | vs Junction | Lost 21-0 |
10-NOV | vs Blanco | Lost 27-0 |
|
" Good Luck Broncos & Lady Broncos" |
||
John and Sharon Creek Bobby and Tina Zuniga Scott and Linda Neff Standley and Missy Anderson Ronald and Kim Gonzales |
Dean and Louise Dermody Doug and Sheryl Bawcom Luther and Mary Lou Creek Leonard and Sheba Castillo Eddie and Tammy Favila |
Pedro and Nora Rodriguez Larry and Kate Jennings Devoe and Melanie Smith Henry and Hilda Mata Paul and Jan Stephens |
1-SEP | vs Harper | Won 21-7 |
8-SEP | vs Brackettville | Won 27-7 |
15-SEP | vs Colorado City | Won 28-0 |
23-SEP | vs Marfa (in Odessa) | Won 34-24 |
29-SEP | vs Ingram | Won 35-17 |
6-OCT | OPEN DATE | |
13-OCT | vs Junction | Won 27-12 |
20-OCT | vs Mason | Won 27-26 (OT) |
27-OCT | vs Brady | Won 31-13 |
3-NOV | vs Blanco | Lost 24-0 |
10-NOV | vs Comfort | Lost 61-13 |
Bi-District Playoff |
vs Ozona | Lost 21-13 |