2022 GIRL'S AAAA REGION I CROSS COUNTRY

2022 REGION I CHAMPIONS

DUMAS DEMONETTES

Thank you to Dumasisd Athletics for this picture.

 

 

Back to Home Page



    EP Austin Clint Andrews Borger Big Spring Brownwood Burkburnett Bridgeport
    EP Bowie EP Valle Verde Fort Stockton Canyon Estacado Glen Rose Gainesville Decatur
    EP Harmony EP YWLA Greenwood Dumas Levelland Graham Sanger Krum
    EP Irvin Fabens Monahans Hereford SA Lake View Mineral Wells Wichita Falls Lake Worth
    EP Riverside Mountain View Pecos Pampa Snyder Stephenville WF Hirschi R.O. Castleberry
      San Elizario Seminole Perryton Sweetwater     Springtown
          Randall        
          West Plains        


Cross Country Coaches Association of Texas - AAAA Girl's State Rankings

REGION I

    Postseason

    1. Celina
    2. RANDALL
    3. Fredericksburg
    4. CANYON
    5. DUMAS
    6. SANGER
    7. Salado
    8. Kaufmann
    9. La Feria
    10. Bandera

GIRL'S AAAA REGION I DISTRICT RESULTS

1-AAAA GIRL'S

District Meet 10/13/22

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. RIVERSIDE, 21

2. AUSTIN, 59

3. IRVIN, 63

4. HARMONY SCIENCE ACADMEY, 78

Place
Grade
Name School Time
1
  Camila Luna Riverside 14:25.21
2
  Kim Castro Riverside 14:25.40
3
  Paula Tapia Riverside 15:14.94
4
  Jayleen Roles Austin 15:28.73
5
  Zoe Estrada-Moreno Irvin 15:35.03
6
  Yatznelly Galindo Harmony Science Academy 15:40.04
7
  Jisclem Camacho Riverside 15:41.96
8
  Hillary Hernandez Riverside 15:49.39
9
  Dalia Santiesteban Austin 15:49.61
10
  Jefet A.Alonzo Trejo Austin 15:54.8

 


2-AAAA GIRL'S

District Meet 10/13/22

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. SAN ELIZARIO 18

2. EP YOUNG WOMEN'S ACAD. 56

3. CLINT 75

4. VALLE VERDE 88

Place
Grade
Name School Time
1
  Kylee Pardo San Elizario 13:55.19
2
  Katelyn Montoya San Elizario 13:55.41
3
  Jeanette Rivera EP YWLA 14:10.76
4
  Alexandrea Ordaz San Elizario 14:49.64
5
  Antoinette Ogaz Fabens 14:56.01
6
  Osmary Vasquez San Elizario 14:58.65
7
  Briana Mancillas San Elizario 15:09.72
8
  Jenisa Gomez EP YWLA 15;15.25
9
  Avery Guerrero Valle Verde 15:19.78
10
  Lluvia Armendariz-Padilla EP YWLA 15:20.48

 


3-AAAA GIRL'S

District Meet

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. ANDREWS 38

2. FORT STOCKTON 65

3. SEMINOLE 71

4. MONAHANS 80

5. GREENWOOD 106

6. PECOS 155

Place
Grade
Name School Time
1
11
Ali (Alissandra) Jackson Fort Stockton 12:32.67
2
9
Summer Hinojos Fort Stockton 12:35.79
3
9
3 Elyse Santiago Monahans 12:40.25
4
9
Mikylee Morrison Andrews 13:16.54
5
9
Nazareth Dominguez Andrews 13:43.13
6
11
Brianna Esparza Monahans 13:49.57
7
11
Nevaeh Hughes Andrews 13:54.87
8
11
Melanie Johnson Seminole 14:05.60
9
9
Jordan Danley Seminole 14:08.61
10
10
Lindsay O'Connor Andrews 14:12.82

 


4-AAAA GIRL'S

District Meet 10/12/22

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. RANDALL

2. CANYON

Place
Grade
Name School Time
1
10
Avery Brown Canyon 11:00.38
2
12
Abree Winfrey Canyon 11:18.78
3
10
Sadie Sanchez Randall 11:29.77
4
12
Sierra Sanchez Randall 11:31.97
5
12
Sarai Chavez Dumas 11:46.24
6
11
Mia Lujan Dumas 11:51.79
7
11
Hailey Roberson Randall 11:56.36
8
12
Alex Pinter Randall 12:06.37
9
11
Yahaira Lujan Dumas 12:06.96
10
9
Aspen Turman Randall 12:07.39
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
9
Yadelyn Gavirio Dumas 12:07.66
12
10
Kate Shepherd Canyon 12:11.48
13
10
Berkley Funderburg Dumas 12:13.45
14
12
Kinley Cornelsen Canyon 12:27.41
15
9
Elliot Jackson West Plains 12:31.52
16
10
 Vangie Griffin Randall 12:42.16
17
10
Ellianna Rohm Hereford 12:44.37
18
10
Megan Pullen Canyon 12:46.19
19
10
Parker Weaver Randall 12:46.75
20
11
Julia Stevens Borger 12:51.30
21
9
Genesis Loya Dumas 12:51.99
22
11
Ruelas Daisy Hereford 12:55.97
23
12
Linzey Torres Borger 12:56.22
24
10
Danica Powers Canyon 12:56.79
25
10
Zoe Liscano Hereford 13:07.99
26
10
Averie Russell Perryton 13:13.74
27
12
Sofia Flores Perryton 13:16.33
28
10
Aubrey Bravo Hereford 13:17.46
29
9
Karen Rodriguez Hereford 13:22.05
30
10
Jennah McDonough Pampa 13:26.83
31
9
Sharlyn Mendez Hereford 13:29.50
32
10
Zaley Castillo Hereford 13:33.25
33
10
Kerri Davis Canyon 13:37.68
34
10
Lorena Hernandez Perryton 13:41.44
35
12
Ivette Flores Perryton 13:49.30
36
9
Emmarie Holland West Plains 13:53.30
37
9
Hayden Luna Borger 13:53.74
38
11
Faith Fuentes West Plains 13:58.60
39
10
Briley Daniels Pampa 14:03.04
40
10
Jacie Venzor West Plains 14:03.91
41
9
Skye Sessions Borger 14:04.57
42
11
Carolina Cano Pampa 14:06.05
43
12
Idaly Gallegos Perryton 14:16.61
44
9
Karyme Martinez Perryton 14:17.57
45
9
Boston Harriston West Plains 14:20.96
46
12
Leslie Hernandez Borger 14:23.88
47
10
Londyn Salinas Borger 14:28.24
48
12
Trystan Kidd Pampa 14:28.76
49
9
Alyssa Rios Pampa 14:29.08
50
10
Pyo Tha Zin Cho Dumas 14:31.57
51
11
 Bella Hawley West Plains 14:40.91
52
11
MacKenzie Hickman West Plains 14:52.16
53
9
Natalie Hernandez Perryton 15:03.05
54
9
Emily Jouett Pampa 15:07.26
55
11
Sofia Resendiz Ponze Pampa 15:08.67

 


5-AAAA GIRL'S

District Meet 10/13/22

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. LEVELLAND 36

2. BIG SPRING 44

3. SA LAKE VIEW 80

4. SNYDER 92

5. ESTACADO 130

6. SWEETWATER 143

 

 

Place
Grade
Name School Time
1
9
Bergan Pinkley Big Spring 12:51.3
2
9
Luna Jimenez Big Spring 13:19.8
3
-
Evelyn Mendias Levelland 13:23.1
4
10
Ariani Lopez Levelland 13:28.2
5
10
Lily Rodriguez Snyder 13:35.2
6
-
Ciarra Sanchez Levelland 14:01.4
7
10
Jaylen Cuellar San Angelo Lake View 14:27.0
8
9
Kandace Gonzales Big Spring 14:33.2
9
12
Faith Miller San Angelo Lake View 14:34.6
10
-
Emily Ramirez Levelland 14:44.6
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
11
Alezia Villarreal Lubbock Estacado 14:56.2
12
12
Elaina Arredondo Big Spring 15:00.2
13
11
Kaydence Escarcega Levelland 15:08.3
14
11
Alanis Valderas Levelland 15:11.0
15
10
Tea Johnson Levelland 15:16.0
16
11
Anna Stelluti Snyder 15:23.4
17
10
Elizabeth Bock Sweetwater 15:30.0
18
11
Vivian Rangel Snyder 15:34.3
19
11
Alyssa Delacruz San Angelo Lake View 15:35.7
20
10
Amari Atkins Lubbock Estacado 15:40.2
21
11
Analisa De Los Santos Big Spring 15:46.5
22
10
Rickquael Bohannon San Angelo Lake View 15:50.3
23
-
Alexa Gonzalez San Angelo Lake View 15:59.2
24
12
Felicity Yanez Big Spring 16:10.8
25
9
Nadia Gonzales-Cruz Big Spring 16:14.8
26
10
Sydni Worrell Snyder 16:17.7
27
11
Sophia Morado Snyder 16:24.5
28
10
Lauren Biera Sweetwater 16:44.3
29
11
Yelena Sanchez San Angelo Lake View 16:54.5
30
12
Avery Biera Sweetwater 16:59.3
31
12
Morgan Strebeck Sweetwater 17:06.5
32
11
Nirel Bustillos Lubbock Estacado 17:26.0
33
12
Za'ni McMurray Lubbock Estacado 17:47.8
34
-
Elysse De La Cruz Lubbock Estacado 17:54.8
35
12
Myra Rodriquez Lubbock Estacado 18:52.2
36
-
Nariah Autry Lubbock Estacado 20:33.2
37
12
Anna Hall Sweetwater 23:49.5

 


6-AAAA GIRL'S

District Meet 10/11/22

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. GLEN ROSE 38

2. BROWNWOOD 41

3. STEPHENVILLE 77

4. MINERAL WELLS 90

5. GRAHAM 108

Place
Grade
Name School Time
1
11
Mary Lyndell Graham Graham 12:39.3
2
10
Sidney Windham Brownwood 12:46.6
3
10
Lily Melton Glen Rose 12:48.6
4
11
Daylyn Cassidy Glen Rose 12:50.3
5
12
Marisa Otero Stephenville 12:57.1
6
12
Mignon Miller Glen Rose 12:58.2
7
10
Kate Tindol Brownwood 13:07.9
8
9
Citlali Lopez Mineral Wells 13:10.4
9
10
Braycee Lee Brownwood 13:14.6
10
9
Brynn Hasty Glen Rose 13:19.0
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
10
Kylea Karnes Brownwood 13:38.8
12
10
Miranda Northcutt Brownwood 13:41.2
13
10
Rilee McGee Stephenville 13:44.3
14
10
Talia Craff Brownwood 13:47.2
15
10
Zara Overton Glen Rose 13:55.1
16
10
Abigail Buschow Mineral Wells 14:01.6
17
10
Camryn Plaxco Stephenville 14:13.3
18
9
Rhylee Knudson Mineral Wells 14:23.9
19
9
Nayeli Cosme Mineral Wells 14:24.9
20
12
Jalynn Groseclose Stephenville 14:26.1
21
10
Alma Bernal Brownwood 14:26.6
22
10
Vanessa Gonzalez Stephenville 14:32.3
23
11
Joanna Pichardo Stephenville 14:33.3
24
11
Madi (Madilyn) Wilde Graham 14:39.4
25
9
Mai Bara Graham 14:44.8
26
9
Rose Cordes Stephenville 14:49.4
27
12
Kylee Miller Graham 14:53.8
28
11
Grace Booth Glen Rose 15:04.3
29
10
Sarah Cook Mineral Wells 15:06.6
30
11
Jacqueline Velazquez Mineral Wells 15:20.9
31
9
Ellie Weatherman Graham 15:25.3
32
10
Amber Cook Mineral Wells 15:57.3
33
9
Alejandra Castillo Graham 17:29.3

 


7-AAAA GIRL'S

District Meet

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

 

Place
Grade
Name School Time
1
12
Macy Cogburn Sanger 11:13.74
2
11
Erin Goodfriend Sanger 11:14.52
3
10
Kyley Cochran Sanger 11:55.98
4
11
Alexus Vasquez Sanger 12:08.16
5
9
Farah Hughey Sanger 12:12.80
6
10
Sydnee Escobedo Sanger 12:13.46
7
12
Brenna Slovacek Sanger 12:20.03
8
9
Emma Fritzsch Wichita Falls 12:37.57
9
10
Adriyanna Botello Wichita Falls 12:48.60
10
10
Sydney Carian Burkburnett 12:49.04
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
10
Macaela Cannon Burkburnett 13:12.10
12
12
Hattie Berend Wichita Falls 13:28.05
13
9
Annie McLain Burkburnett 13:35.01
14
9
Macie Cannon Burkburnett 13:59.12
15
12
Maria Vorozhko Burkburnett 14:06.56
16
9
Hallie Wagoner Wichita Falls 14:08.02
17
11
Celeste Buenos-Aires Gainesville 14:12.63
18
10
Mirivail Zapata Wichita Falls

14:18.62

19
11
Mary Watson WF Hirschi 14:41.83
20
12
Evelyn Alcaraz WF Hirschi 14:44.29
21
9
Grace Holden Burkburnett 14:47.34
22
11
Pamela Young Gainesville 14:58.05
23
11
Dianabetcy Gutierrez Wichita Falls 15:08.09
24
11
Anette Rodriguez Wichita Falls 15:15.53
25
9
Alondra Rojas Gainesville 15:52.77

 


8-AAAA GIRL'S

District Meet 10/13/22

TEAM SCORES

TOP 10 REGIONAL QUALIFIERS

1. BRIDGEPORT 50

2. DECATUR 53

3. KRUM 70

4. SPRINGTOWN 79

5. RIVER OAKS CASTLEBERRY 102

6. LAKE WORTH 164

Place
Grade
Name School Time
1
11
Maggie Neal Krum 12:39.91
2
9
Angelina Saied Krum 12:44.33
3
10
Bailey Chism Krum 12:48.56
4
12
Merari Fraga Bridgeport 13:00.04
5
9
Giselle Martinez Decatur 13:09.12
6
10
Citlali Juarez Bridgeport 13:11.58
7
10
Madison Schwabe Decatur 13:17.47
8
11
Emma Mcalister Decatur 13:18.21
9
10
Kami Rivera Bridgeport 13:26.41
10
12
Elimar Mojica River Oaks Castleberry 13:38.59
INDIVIDUAL FINISHERS
Place
Grade
Name School Time
11
10
Yaritza Ruvalcaba Bridgeport 13:41.09
12
11
Shayne Greenwood Springtown 13:45.64
13
10
Mackenzie Flaugher Springtown 13:48.11
14
12
Aubrey Mueller Springtown 13:50.88
15
11
Grace Knight Decatur 13:52.78
16
9
Nataly Bejarano Lake Worth 13:55.74
17
9
Deana Ayala River Oaks Castleberry 13:59.06
18
9
Renlee Logenbaugh Decatur 14:09.60
19
9
Alyson Barco Springtown 14:10.57
20
9
Miriam Lopez Amador Bridgeport 14:30.33
21
10
London Smith Springtown 14:32.29
22
9
Jaden Addington Decatur 14:33.68
23
11
Ali Prado Bridgeport 14:36.18
24
9
Desiree Ayala River Oaks Castleberry 14:37.58
25
11
Janeth Orrantia River Oaks Castleberry 14:41.07
26
12
Marissa Bonilla River Oaks Castleberry 14:45.48
27
10
Marissa Bonilla Springtown 14:49.59
28
10
Dakota Sellards Decatur

14:57.28

29
11
 Julissa Cabrera Krum

15:04.44

30
9
Mariana Rodriguez River Oaks Castleberry

15:23.97

31
11
Evelyn Garcia River Oaks Castleberry

15:25.45

32
11
Gabriela Ruvalcaba Bridgeport

15:27.84

33
9
Makayla Ballard Springtown 15:39.43
34
12
Shelbee Timberlake Lake Worth 15:44.93
35
11
Avery Belcher Krum 16:04.26
36
11
Kennedy Neal Krum 16:37.06
37
9
La'Naiya Larrinaga Lake Worth 16:37.24
38
9
Taylor Pahlen Lake Worth 17:03.59
39
10
Jocelyn Gallegos Lake Worth 18:03.82
40
11
Roslyn Oliveros Lake Worth 18:27.56
41
11
Ariza Velazquez Lake Worth 18:46.44

 

Back to Top or Home Page


GIRL'S AAAA REGION I RESULTS

Monday October 24, 2022 @ 9:00am

Mae Simmons Park/Lubbock

Team scores

Final Team Results
4A GIRLS
Team - DUMAS Finish Position - 1
Team Score (places): 63 Team Score (times): 1:02:32.1 Ave Time:12:30.5
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1055
Sarai Chavez
12
6
6
12:15.5
12:15.5
00:32.5
2
1059
Mia Lujan
11
9
15
12:23.4
24:38.9
00:40.3
3
1060
Yahaira Lujan
11
10
25
12:25.9
37:04.7
00:42.8
4
1056
Berkley Funderburg
10
18
43
12:42.4
49:47.1
00:59.4
5
1057
Yadelyn Gavirio
9
20
63
12:45.0
02:32.1
01:01.9
6
1058
Genesis Loya
9
-40
13:26.0
15:58.1
01:42.9
7
1061
Pyo Tha Zin Cho
10
-118
15:18.6
31:16.6
03:35.5
Team - CANYON RANDALL
Finish Position - 2
Team Score (places): 67
Team Score (times): 1:02:30.1
Ave Time:12:30.1
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1039
Sierra Sanchez
12
4
4
12:07.4
12:07.4
00:24.3
2
1037
Hailey Roberson
11
5
9
12:10.8
24:18.2
00:27.7
3
1038
Sadie Sanchez
10
8
17
12:21.7
36:39.8
00:38.6
4
1036
Yareli Ramos
22
39
12:50.8
49:30.6
01:07.7
5
1040
Aspen Turman
9
28
67
12:59.6
02:30.1
01:16.5
6
1035
Vangie Griffin
10
-32
13:16.6
15:46.7
01:33.5
7
1041
Parker Weaver
10
-35
13:20.3
29:07.0
01:37.3
Team - CANYON
Finish Position - 3
Team Score (places): 75
Team Score (times): 1:02:27.6
Ave Time:12:29.6
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
5547
Avery Brown
10
1
1
11:43.1
11:43.1
00:00.0
2
5548
Abree Winfrey
12
2
3
11:57.4
23:40.5
00:14.4
3
5550
Addyson Bristow
9
16
19
12:41.6
36:22.1
00:58.5
4
5552
Danica Powers
10
27
46
12:59.2
49:21.3
01:16.2
5
5553
Kirley Corwelson
29
75
13:06.4
02:27.6
01:23.3
6
5551
Megan Pullen
12
-58
13:44.3
16:11.9
02:01.2
Team - SANGER
Finish Position - 4
Team Score (places): 79
Team Score (times): 1:02:58.3
Ave Time:12:35.7
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1139
Macy Cogburn
12
3
3
11:59.5
11:59.5
00:16.4
2
1141
Erin Goodfriend
12
7
10
12:20.1
24:19.5
00:37.0
3
1142
Farah Hughey
9
11
21
12:30.3
36:49.8
00:47.2
4
1138
Kyley Cochran
10
19
40
12:44.2
49:34.0
01:01.1
5
1140
Sydni Escobedo
10
39
79
13:24.3
02:58.3
01:41.2
6
1143
Brenna Slovacek
12
-41
13:27.6
16:25.8
01:44.5
7
1144
Alexus Vasquez
11
-49
13:31.7
29:57.5
01:48.7
Team - Bridgeport
Finish Position - 5
Team Score (places): 229
Team Score (times): 1:07:29.2
Ave Time:13:29.9
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1014
Merari Fraga
12
14
14
12:37.6
12:37.6
00:54.5
2
1018
Kami Rivera
10
31
45
13:11.2
25:48.8
01:28.2
3
1015
Citlali Juarez
10
47
92
13:31.0
39:19.8
01:47.9
4
1020
Yaritza Ruvalcaba
10
57
149
13:43.6
53:03.3
02:00.5
5
1017
Ali Prado
11
80
229
14:25.9
07:29.2
02:42.8
6
1016
Miriam Lopez Amador
9
-96
14:46.4
22:15.5
03:03.3
7
1019
Gabriela Ruvalcaba
11
-117
15:16.3
37:31.7
03:33.2
Team - Andrews
Finish Position - 6
Team Score (places): 234
Team Score (times): 1:07:22.9
Ave Time:13:28.6
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1005
Mikylee Morrison
9
15
15
12:41.2
12:41.2
00:58.1
2
1006
Lindsay O'Connor
10
51
66
13:34.2
26:15.4
01:51.1
3
1001
Nazareth Dominguez
9
52
118
13:34.9
39:50.2
01:51.8
4
1003
Nevaeh Hughes
11
56
174
13:40.5
53:30.7
01:57.4
5
1000
Karley Colbath
10
60
234
13:52.3
07:22.9
02:09.2
6
1004
Aleynna Mejia
9
-64
13:58.2
21:21.1
02:15.2
7
1002
Meagan Espinoza
11
-66
14:01.9
35:23.0
02:18.9
Team - Glen Rose
Finish Position - 7
Team Score (places): 242
Team Score (times): 1:07:57.0
Ave Time:13:35.4
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1097
Mignon Miller
12
30
30
13:07.6
13:07.6
01:24.5
2
1096
Lily Melton
10
33
63
13:18.0
26:25.6
01:35.0
3
1095
Brynn Hasty
9
48
111
13:31.4
39:57.0
01:48.3
4
1094
Daylyn Cassidy
11
53
164
13:35.6
53:32.5
01:52.5
5
1099
Zara Overton
10
78
242
14:24.5
07:57.0
02:41.4
6
1098
Emma Mims
10
-107
15:04.0
23:00.9
03:20.9
7
1093
Grace Booth
11
-112
15:10.1
38:10.9
03:27.0
Team - Brownwood
Finish Position - 8
Team Score (places): 264
Team Score (times): 1:08:17.5
Ave Time:13:39.5
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1027
Sidney Windham
25
25
12:55.2
12:55.2
01:12.1
2
1026
Kate Tindol
54
79
13:36.2
26:31.3
01:53.1
3
1024
Braycee Lee
10
59
138
13:50.9
40:22.2
02:07.8
4
1023
Kylea Karnes
10
61
199
13:54.5
54:16.7
02:11.4
5
1022
Talia Craff
10
65
264
14:00.8
08:17.5
02:17.7
6
1025
Miranda Northcutt
10
-68
14:06.0
22:23.4
02:22.9
7
1021
Alma Bernal
10
-92
14:39.4
37:02.8
02:56.3
Team - San Elizario
Finish Position - 9
Team Score (places): 272
Team Score (times): 1:09:00.1
Ave Time:13:48.1
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1134
Katelyn Montoya
11
37
37
13:24.2
13:24.2
01:41.1
2
1136
Kylee Pardo
11
38
75
13:24.2
26:48.4
01:41.2
3
1135
Alexandra Ordaz
11
42
117
13:28.4
40:16.8
01:45.3
4
1133
Brianna Mancillas
11
74
191
14:15.9
54:32.6
02:32.8
5
1137
Osmary Vazquez
11
81
272
14:27.5
09:00.1
02:44.4
6
1131
Ivonne Delariba
10
-89
14:36.4
23:36.4
02:53.3
7
1132
Nathaly Gomez
10
-116
15:16.1
38:52.5
03:33.0
Team - Decatur
Finish Position - 10
Team Score (places): 274
Team Score (times): 1:08:43.6
Ave Time:13:44.8
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1052
Giselle Martinez
9
21
21
12:50.6
12:50.6
01:07.5
2
1053
Emma McAlister
11
36
57
13:23.1
26:13.6
01:40.0
3
1054
Madison Schwabe
10
50
107
13:33.2
39:46.7
01:50.1
4
1050
Grace Knight
11
82
189
14:28.0
54:14.7
02:44.9
5
1048
Jaden Addington
9
85
274
14:29.0
08:43.6
02:45.9
6
1049
Reagan Jointer
9
-87
14:31.9
23:15.5
02:48.8
7
1051
Renlee Logenbaugh
9
-88
14:34.5
37:50.0
02:51.4
Team - Levelland
Finish Position - 11
Team Score (places): 323
Team Score (times): 1:10:09.3
Ave Time:14:01.9
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1109
Ariani Lopez
10
34
34
13:19.2
13:19.2
01:36.1
2
1110
Evelyn Mendias
10
45
79
13:30.6
26:49.7
01:47.5
3
1112
Ciarra Sanchez
11
70
149
14:09.2
40:58.8
02:26.1
4
1111
Emily Ramirez
10
79
228
14:25.1
55:23.9
02:42.1
5
1107
Kaydence Escarcega
11
95
323
14:45.4
10:09.3
03:02.3
6
1113
Alanis Valderas
11
-102
14:54.6
25:03.9
03:11.5
7
1108
Tea Johnson
10
-106
15:03.2
40:07.1
03:20.1
Team - Krum
Finish Position - 12
Team Score (places): 332
Team Score (times): 1:10:24.1
Ave Time:14:04.9
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1105
Maggie Neal
11
13
13
12:34.9
12:34.9
00:51.8
2
1106
Angelina Saied
9
17
30
12:41.8
25:16.7
00:58.7
3
1103
Bailey Chism
10
24
54
12:54.4
38:11.0
01:11.3
4
1102
Julissa Cabrera
11
136
190
15:59.3
54:10.3
04:16.3
5
1101
Avery Belcher
11
142
332
16:13.9
10:24.1
04:30.8
6
1104
Kennedy Neal
11
-143
16:14.0
26:38.1
04:31.0
Team - Stephenville
Finish Position - 13
Team Score (places): 346
Team Score (times): 1:10:37.6
Ave Time:14:07.6
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1157
Marisa Otero
12
43
43
13:28.9
13:28.9
01:45.8
2
1156
Rilee McGee
10
63
106
13:57.5
27:26.3
02:14.4
3
1159
Camryn Plaxco
10
67
173
14:05.8
41:32.0
02:22.7
4
1153
Rose Cordes
9
83
256
14:28.1
56:00.1
02:45.0
5
1154
Vanessa Gonzales
10
90
346
14:37.6
10:37.6
02:54.5
6
1158
Joana Pichardo
11
-109
15:06.6
25:44.1
03:23.5
7
1155
Jalynn Groseclose
12
-115
15:14.7
40:58.8
03:31.7
Team - Fort Stockton
Finish Position - 14
Team Score (places): 346
Team Score (times): 1:10:24.4
Ave Time:14:04.9
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1087
Ali Jackson
11
12
12
12:31.6
12:31.6
00:48.5
2
1086
Summer Hinojos
9
26
38
12:55.5
25:27.0
01:12.4
3
1088
Arissa Jimenez
12
72
110
14:15.0
39:41.9
02:31.9
4
1091
Marlayna Salmon
9
111
221
15:07.3
54:49.2
03:24.2
5
1089
Natalie Molinar
11
125
346
15:35.3
10:24.4
03:52.2
6
1085
Paulina Hernandez
11
-148
16:28.2
26:52.6
04:45.1
7
1090
Ella Otierney
10
-156
16:53.7
43:46.2
05:10.6
Team - Big Spring
Finish Position - 15
Team Score (places): 347
Team Score (times): 1:10:30.8
Ave Time:14:06.2
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1012
Bergan Pinkley
9
23
23
12:52.6
12:52.6
01:09.5
2
1011
Luna Jaminez
9
46
69
13:30.6
26:23.2
01:47.5
3
1009
Kandace Gonzales
9
69
138
14:06.6
40:29.7
02:23.5
4
1007
Eliana Arrendondo
12
86
224
14:29.9
54:59.6
02:46.9
5
1010
Nadia Gonzalez - Cruz
9
123
347
15:31.2
10:30.8
03:48.1
6
1013
Felicity Yanez
12
-127
15:37.6
26:08.3
03:54.5
7
1008
Analisa De Los Santos
11
-130
15:42.3
41:50.5
03:59.2
Team - El Paso Riverside
Finish Position - 16
Team Score (places): 438
Team Score (times): 1:12:58.2
Ave Time:14:35.7
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1074
Camila Luna
12
62
62
13:55.7
13:55.7
02:12.6
2
1071
Kim Castro
10
71
133
14:10.5
28:06.2
02:27.4
3
1073
Hillary Hernandez
11
76
209
14:16.5
42:22.6
02:33.4
4
1075
Paula Tapia
11
100
309
14:54.0
57:16.5
03:10.9
5
1070
Jisclem Camacho
9
129
438
15:41.8
12:58.2
03:58.7
6
1072
Gabby Garcia
10
-144
16:19.6
29:17.7
04:36.5
7
1069
Christina Araujo
12
-145
16:25.5
45:43.2
04:42.4
Team - Seminole
Finish Position - 17
Team Score (places): 473
Team Score (times): 1:13:45.0
Ave Time:14:45.0
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1146
Jordan Danley
9
91
91
14:38.5
14:38.5
02:55.4
2
1149
Melanie Johnson
11
93
184
14:40.3
29:18.8
02:57.2
3
1150
Madelyn Smith
9
94
278
14:44.5
44:03.3
03:01.5
4
1151
Ashley Vizcaino
10
97
375
14:49.5
58:52.7
03:06.4
5
1145
Jaedyn Bailey
10
98
473
14:52.4
13:45.0
03:09.3
6
1147
Glenda Giesbrecht
10
-110
15:06.8
28:51.8
03:23.7
Team - Burkburnett
Finish Position - 18
Team Score (places): 476
Team Score (times): 1:13:50.4
Ave Time:14:46.1
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1030
Sydney Carian
9
73
73
14:15.3
14:15.3
02:32.2
2
1028
Macaela Cannon
10
75
148
14:15.9
28:31.1
02:32.8
3
1032
Annie McLain
9
101
249
14:54.6
43:25.7
03:11.5
4
1031
Grace Holden
9
108
357
15:05.2
58:30.9
03:22.2
5
1033
Maria Vorozhko
12
119
476
15:19.6
13:50.4
03:36.5
6
1029
Macie Cannon
9
-132
15:50.9
29:41.3
04:07.8
7
1034
Kelli Weatherly
9
-153
16:39.4
46:20.7
04:56.3
Team - Wichita Falls
Finish Position - 19
Team Score (places): 494
Team Score (times): 1:14:41.6
Ave Time:14:56.4
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1162
Emma Fritzsch
9
44
44
13:29.5
13:29.5
01:46.4
2
1161
Adriyanna Botello
10
55
99
13:40.0
27:09.5
01:57.0
3
1165
Hallie Wagoner
9
121
220
15:28.6
42:38.1
03:45.5
4
1160
Hattie Berend
12
133
353
15:51.1
58:29.1
04:08.0
5
1164
Annette Rodriguez
11
141
494
16:12.5
14:41.6
04:29.4
6
1166
Mirivail Zapata
10
-147
16:28.1
31:09.6
04:45.0
7
1163
Dianabetcy Gutierrez
11
-149
16:35.4
47:44.9
04:52.3
Team - El Paso Young Womens
Finish Position - 20
Team Score (places): 550
Team Score (times): 1:16:11.0
Ave Time:15:14.2
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1082
Jeanette Rivera
12
77
77
14:21.2
14:21.2
02:38.1
2
1077
Lluvia Armendariz-Padilla
11
99
176
14:53.6
29:14.8
03:10.5
3
1078
Jenisa Gomez
12
105
281
15:02.4
44:17.1
03:19.3
4
1081
Victoria Renteria
11
131
412
15:49.4
00:06.4
04:06.3
5
1079
Veronica Ramos
11
138
550
16:04.7
16:11.0
04:21.6
6
1083
Emilie Vasquez
9
-151
16:38.0
32:49.0
04:54.9
7
1080
Alexandria Renteria
9
-154
16:41.6
49:30.6
04:58.5
Team - San Angelo Lake View
Finish Position - 21
Team Score (places): 595
Team Score (times): 1:17:06.8
Ave Time:15:25.4
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1125
Jaylen Cuellar
10
84
84
14:28.5
14:28.5
02:45.4
2
1130
Maria Lupita Segura
12
120
204
15:20.6
29:49.1
03:37.5
3
1124
Rickquael Bohannon
10
126
330
15:35.9
45:24.9
03:52.8
4
1126
Alyssa Delacruz
11
128
458
15:39.1
01:03.9
03:56.0
5
1129
Yelena Sanchez
11
137
595
16:02.9
17:06.8
04:19.8
6
1127
Andrea Lopez
-140
16:11.5
33:18.3
04:28.4
7
1128
Faith Miller
12
-146
16:26.1
49:44.3
04:43.0
Team - El Paso Austin
Finish Position - 22
Team Score (places): 659
Team Score (times): 1:25:29.9
Ave Time:17:06.0
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
5579
Dalia Santiesteban
104
104
14:59.7
14:59.7
03:16.6
2
5578
Jayleen Robles
113
217
15:11.0
30:10.7
03:27.9
3
5580
Jafet Alonso-Trejo
122
339
15:30.1
45:40.7
03:47.0
4
5581
Dejia Amore-Quinonez
159
498
17:42.3
03:23.0
05:59.2
5
5582
Victoria Soledad
161
659
22:07.0
25:29.9
10:23.9
6
5583
Mariluisa Chavez
-162
23:36.5
49:06.4
11:53.4
Team - El Paso Irvin
Finish Position - 23
Team Score (places): 668
Team Score (times): 1:20:19.3
Ave Time:16:03.9
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1062
Zoe Estrada-Moreno
10
103
103
14:58.3
14:58.3
03:15.2
2
1063
Adriana Gonzalez
11
114
217
15:12.3
30:10.6
03:29.2
3
1066
Claudia Lopez
10
139
356
16:08.4
46:18.9
04:25.3
4
1065
Ariadna Guzman
12
155
511
16:47.6
03:06.5
05:04.5
5
1064
Maya Gonzalez
10
157
668
17:12.8
20:19.3
05:29.7
6
1067
Lexue Marquez-Gutierrez
10
-160
21:34.8
41:54.0
09:51.7
Team - Clint
Finish Position - 24
Team Score (places): 695
Team Score (times): 1:20:38.6
Ave Time:16:07.8
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1043
Aylin Garcia
11
124
124
15:32.8
15:32.8
03:49.7
2
1047
Mia Saucedo
9
134
258
15:52.1
31:24.8
04:09.0
3
1045
Perla Maldonado
10
135
393
15:58.3
47:23.1
04:15.2
4
1042
Brenda Aguilar
10
150
543
16:36.5
03:59.5
04:53.4
5
1044
Ileana Maldonado
10
152
695
16:39.2
20:38.6
04:56.1
6
1046
Sarah Rosales
12
-158
17:30.2
38:08.8
05:47.1

 

Individual Results

O'All Place
Adj Score
Bib No
Name Team
Time
Pace
Year
Qualifier
1
1
5547
Avery Brown Canyon
11:43.1
5:52/M
10
TM
2
2
5548
Abree Winfrey Canyon
11:57.4
5:59/M
12
TM
3
3
1139
Macy Cogburn Sanger
11:59.5
6:00/M
12
TM
4
4
1039
Sierra Sanchez Canyon Randall
12:07.4
6:04/M
12
TM
5
5
1037
Hailey Roberson Canyon Randall
12:10.8
6:05/M
11
TM
6
6
1055
Sarai Chavez Dumas
12:15.5
6:08/M
12
TM
7
7
1141
Erin Goodfriend Sanger
12:20.1
6:10/M
12
TM
8
8
1038
Sadie Sanchez Canyon Randall
12:21.7
6:11/M
10
TM
9
9
1059
Mia Lujan Dumas
12:23.4
6:12/M
11
TM
10
10
1060
Yahaira Lujan Dumas
12:25.9
6:13/M
11
TM
11
(< 5)
1116
Elyse Santiago Monahans
12:26.1
6:13/M
9
IND
12
11
1142
Farah Hughey Sanger
12:30.3
6:15/M
9
TM
13
12
1087
Ali Jackson Fort Stockton
12:31.6
6:16/M
11
IND
14
13
1105
Maggie Neal Krum
12:34.9
6:17/M
11
IND
15
14
1014
Merari Fraga Bridgeport
12:37.6
6:19/M
12
IND
16
15
1005
Mikylee Morrison Andrews
12:41.2
6:21/M
9
IND
17
16
5550
Addyson Bristow Canyon
12:41.6
6:21/M
9
TM
18
17
1106
Angelina Saied Krum
12:41.8
6:21/M
9
IND
19
18
1056
Berkley Funderburg Dumas
12:42.4
6:21/M
10
TM
20
19
1138
Kyley Cochran Sanger
12:44.2
6:22/M
10
TM
21
20
1057
Yadelyn Gavirio Dumas
12:45.0
6:22/M
9
TM
22
21
1052
Giselle Martinez Decatur
12:50.6
6:25/M
9
IND
23
22
1036
Yareli Ramos Canyon Randall
12:50.8
6:25/M
TM
24
23
1012
Bergan Pinkley Big Spring
12:52.6
6:26/M
9
IND
25
(< 5)
1100
Mary Graham Graham
12:53.8
6:27/M
11
IND
26
24
1103
Bailey Chism Krum
12:54.4
6:27/M
10
IND
27
25
1027
Sidney Windham Brownwood
12:55.2
6:28/M
28
26
1086
Summer Hinojos Fort Stockton
12:55.5
6:28/M
9
29
27
5552
Danica Powers Canyon
12:59.2
6:30/M
10
TM
30
28
1040
Aspen Turman Canyon Randall
12:59.6
6:30/M
9
TM
31
29
5553
Kirley Corwelson Canyon
13:06.4
6:33/M
TM
32
30
1097
Mignon Miller Glen Rose
13:07.6
6:34/M
12
33
31
1018
Kami Rivera Bridgeport
13:11.2
6:36/M
10
34
32
1035
Vangie Griffin Canyon Randall
13:16.6
6:38/M
10
TM
35
33
1096
Lily Melton Glen Rose
13:18.0
6:39/M
10
36
34
1109
Ariani Lopez Levelland
13:19.2
6:40/M
10
37
35
1041
Parker Weaver Canyon Randall
13:20.3
6:40/M
10
TM
38
36
1053
Emma McAlister Decatur
13:23.1
6:42/M
11
39
37
1134
Katelyn Montoya San Elizario
13:24.2
6:42/M
11
40
38
1136
Kylee Pardo San Elizario
13:24.2
6:42/M
11
41
39
1140
Sydni Escobedo Sanger
13:24.3
6:42/M
10
TM
42
40
1058
Genesis Loya Dumas
13:26.0
6:43/M
9
TM
43
41
1143
Brenna Slovacek Sanger
13:27.6
6:44/M
12
TM
44
42
1135
Alexandra Ordaz San Elizario
13:28.4
6:44/M
11
45
43
1157
Marisa Otero Stephenville
13:28.9
6:44/M
12
46
44
1162
Emma Fritzsch Wichita Falls
13:29.5
6:45/M
9
47
45
1110
Evelyn Mendias Levelland
13:30.6
6:45/M
10
48
46
1011
Luna Jaminez Big Spring
13:30.6
6:45/M
9
49
47
1015
Citlali Juarez Bridgeport
13:31.0
6:45/M
10
50
48
1095
Brynn Hasty Glen Rose
13:31.4
6:46/M
9
51
49
1144
Alexus Vasquez Sanger
13:31.7
6:46/M
11
TM
52
50
1054
Madison Schwabe Decatur
13:33.2
6:47/M
10
53
51
1006
Lindsay O'Connor Andrews
13:34.2
6:47/M
10
54
52
1001
Nazareth Dominguez Andrews
13:34.9
6:47/M
9
55
53
1094
Daylyn Cassidy Glen Rose
13:35.6
6:48/M
11
56
54
1026
Kate Tindol Brownwood
13:36.2
6:48/M
57
(< 5)
1152
Lily Rodriguez Snyder
13:38.3
6:49/M
10
58
55
1161
Adriyanna Botello Wichita Falls
13:40.0
6:50/M
10
59
56
1003
Nevaeh Hughes Andrews
13:40.5
6:50/M
11
60
(< 5)
1123
Elimar Mojica River Oaks Castleberry
13:41.1
6:51/M
12
61
57
1020
Yaritza Ruvalcaba Bridgeport
13:43.6
6:52/M
10
62
58
5551
Megan Pullen Canyon
13:44.3
6:52/M
12
TM
63
59
1024
Braycee Lee Brownwood
13:50.9
6:55/M
10
64
60
1000
Karley Colbath Andrews
13:52.3
6:56/M
10
65
61
1023
Kylea Karnes Brownwood
13:54.5
6:57/M
10
66
62
1074
Camila Luna El Paso Riverside
13:55.7
6:58/M
12
67
63
1156
Rilee McGee Stephenville
13:57.5
6:59/M
10
68
64
1004
Aleynna Mejia Andrews
13:58.2
6:59/M
9
69
65
1022
Talia Craff Brownwood
14:00.8
7:00/M
10
70
(< 5)
1115
Brianna Esparza Monahans
14:01.8
7:01/M
11
71
66
1002
Meagan Espinoza Andrews
14:01.9
7:01/M
11
72
(< 5)
1114
Citlali Lopez Mineral Wells
14:05.3
7:03/M
9
73
67
1159
Camryn Plaxco Stephenville
14:05.8
7:03/M
10
74
68
1025
Miranda Northcutt Brownwood
14:06.0
7:03/M
10
75
69
1009
Kandace Gonzales Big Spring
14:06.6
7:03/M
9
76
70
1112
Ciarra Sanchez Levelland
14:09.2
7:05/M
11
77
71
1071
Kim Castro El Paso Riverside
14:10.5
7:05/M
10
78
72
1088
Arissa Jimenez Fort Stockton
14:15.0
7:07/M
12
79
73
1030
Sydney Carian Burkburnett
14:15.3
7:08/M
9
80
74
1133
Brianna Mancillas San Elizario
14:15.9
7:08/M
11
81
75
1028
Macaela Cannon Burkburnett
14:15.9
7:08/M
10
82
76
1073
Hillary Hernandez El Paso Riverside
14:16.5
7:08/M
11
83
77
1082
Jeanette Rivera El Paso Young Womens
14:21.2
7:11/M
12
84
78
1099
Zara Overton Glen Rose
14:24.5
7:12/M
10
85
79
1111
Emily Ramirez Levelland
14:25.1
7:13/M
10
86
80
1017
Ali Prado Bridgeport
14:25.9
7:13/M
11
87
81
1137
Osmary Vazquez San Elizario
14:27.5
7:14/M
11
88
82
1050
Grace Knight Decatur
14:28.0
7:14/M
11
89
83
1153
Rose Cordes Stephenville
14:28.1
7:14/M
9
90
84
1125
Jaylen Cuellar San Angelo Lake View
14:28.5
7:14/M
10
91
85
1048
Jaden Addington Decatur
14:29.0
7:14/M
9
92
86
1007
Eliana Arrendondo Big Spring
14:29.9
7:15/M
12
93
87
1049
Reagan Jointer Decatur
14:31.9
7:16/M
9
94
88
1051
Renlee Logenbaugh Decatur
14:34.5
7:17/M
9
95
89
1131
Ivonne Delariba San Elizario
14:36.4
7:18/M
10
96
90
1154
Vanessa Gonzales Stephenville
14:37.6
7:19/M
10
97
91
1146
Jordan Danley Seminole
14:38.5
7:19/M
9
98
92
1021
Alma Bernal Brownwood
14:39.4
7:20/M
10
99
93
1149
Melanie Johnson Seminole
14:40.3
7:20/M
11
100
94
1150
Madelyn Smith Seminole
14:44.5
7:22/M
9
101
95
1107
Kaydence Escarcega Levelland
14:45.4
7:23/M
11
102
(< 5)
1076
Avery Gurerro El Paso Valle Verde Early
14:45.7
7:23/M
12
103
96
1016
Miriam Lopez Amador Bridgeport
14:46.4
7:23/M
9
104
(< 5)
1084
Antoinette Ogaz Fabens
14:47.4
7:24/M
9
105
97
1151
Ashley Vizcaino Seminole
14:49.5
7:25/M
10
106
98
1145
Jaedyn Bailey Seminole
14:52.4
7:26/M
10
107
99
1077
Lluvia Armendariz-Padilla El Paso Young Womens
14:53.6
7:27/M
11
108
100
1075
Paula Tapia El Paso Riverside
14:54.0
7:27/M
11
109
101
1032
Annie McLain Burkburnett
14:54.6
7:27/M
9
110
102
1113
Alanis Valderas Levelland
14:54.6
7:27/M
11
111
103
1062
Zoe Estrada-Moreno El Paso Irvin
14:58.3
7:29/M
10
112
104
5579
Dalia Santiesteban El Paso Austin
14:59.7
7:30/M
113
105
1078
Jenisa Gomez El Paso Young Womens
15:02.4
7:31/M
12
114
106
1108
Tea Johnson Levelland
15:03.2
7:32/M
10
115
107
1098
Emma Mims Glen Rose
15:04.0
7:32/M
10
116
108
1031
Grace Holden Burkburnett
15:05.2
7:33/M
9
117
109
1158
Joana Pichardo Stephenville
15:06.6
7:33/M
11
118
110
1147
Glenda Giesbrecht Seminole
15:06.8
7:33/M
10
119
111
1091
Marlayna Salmon Fort Stockton
15:07.3
7:34/M
9
120
112
1093
Grace Booth Glen Rose
15:10.1
7:35/M
11
121
113
5578
Jayleen Robles El Paso Austin
15:11.0
7:35/M
122
114
1063
Adriana Gonzalez El Paso Irvin
15:12.3
7:36/M
11
123
115
1155
Jalynn Groseclose Stephenville
15:14.7
7:37/M
12
124
116
1132
Nathaly Gomez San Elizario
15:16.1
7:38/M
10
125
117
1019
Gabriela Ruvalcaba Bridgeport
15:16.3
7:38/M
11
126
118
1061
Pyo Tha Zin Cho Dumas
15:18.6
7:39/M
10
TM
127
119
1033
Maria Vorozhko Burkburnett
15:19.6
7:40/M
12
128
120
1130
Maria Lupita Segura San Angelo Lake View
15:20.6
7:40/M
12
129
121
1165
Hallie Wagoner Wichita Falls
15:28.6
7:44/M
9
130
122
5580
Jafet Alonso-Trejo El Paso Austin
15:30.1
7:45/M
131
123
1010
Nadia Gonzalez - Cruz Big Spring
15:31.2
7:46/M
9
132
124
1043
Aylin Garcia Clint
15:32.8
7:46/M
11
133
(< 5)
5588
Yatznelly Galindo Harmony Science Acadmey
15:34.4
7:47/M
134
125
1089
Natalie Molinar Fort Stockton
15:35.3
7:48/M
11
135
126
1124
Rickquael Bohannon San Angelo Lake View
15:35.9
7:48/M
10
136
127
1013
Felicity Yanez Big Spring
15:37.6
7:49/M
12
137
128
1126
Alyssa Delacruz San Angelo Lake View
15:39.1
7:50/M
11
138
129
1070
Jisclem Camacho El Paso Riverside
15:41.8
7:51/M
9
139
130
1008
Analisa De Los Santos Big Spring
15:42.3
7:51/M
11
140
131
1081
Victoria Renteria El Paso Young Womens
15:49.4
7:55/M
11
141
132
1029
Macie Cannon Burkburnett
15:50.9
7:55/M
9
142
133
1160
Hattie Berend Wichita Falls
15:51.1
7:56/M
12
143
134
1047
Mia Saucedo Clint
15:52.1
7:56/M
9
144
135
1045
Perla Maldonado Clint
15:58.3
7:59/M
10
145
136
1102
Julissa Cabrera Krum
15:59.3
8:00/M
11
146
137
1129
Yelena Sanchez San Angelo Lake View
16:02.9
8:01/M
11
147
138
1079
Veronica Ramos El Paso Young Womens
16:04.7
8:02/M
11
148
139
1066
Claudia Lopez El Paso Irvin
16:08.4
8:04/M
10
149
140
1127
Andrea Lopez San Angelo Lake View
16:11.5
8:06/M
150
141
1164
Annette Rodriguez Wichita Falls
16:12.5
8:06/M
11
151
142
1101
Avery Belcher Krum
16:13.9
8:07/M
11
152
143
1104
Kennedy Neal Krum
16:14.0
8:07/M
11
153
144
1072
Gabby Garcia El Paso Riverside
16:19.6
8:10/M
10
154
145
1069
Christina Araujo El Paso Riverside
16:25.5
8:13/M
12
155
146
1128
Faith Miller San Angelo Lake View
16:26.1
8:13/M
12
156
147
1166
Mirivail Zapata Wichita Falls
16:28.1
8:14/M
10
157
148
1085
Paulina Hernandez Fort Stockton
16:28.2
8:14/M
11
158
149
1163
Dianabetcy Gutierrez Wichita Falls
16:35.4
8:18/M
11
159
150
1042
Brenda Aguilar Clint
16:36.5
8:18/M
10
160
151
1083
Emilie Vasquez El Paso Young Womens
16:38.0
8:19/M
9
161
152
1044
Ileana Maldonado Clint
16:39.2
8:20/M
10
162
153
1034
Kelli Weatherly Burkburnett
16:39.4
8:20/M
9
163
154
1080
Alexandria Renteria El Paso Young Womens
16:41.6
8:21/M
9
164
155
1065
Ariadna Guzman El Paso Irvin
16:47.6
8:24/M
12
165
156
1090
Ella Otierney Fort Stockton
16:53.7
8:27/M
10
166
157
1064
Maya Gonzalez El Paso Irvin
17:12.8
8:36/M
10
167
158
1046
Sarah Rosales Clint
17:30.2
8:45/M
12
168
159
5581
Dejia Amore-Quinonez El Paso Austin
17:42.3
8:51/M
169
160
1067
Lexue Marquez-Gutierrez El Paso Irvin
21:34.8
10:47/M
10
170
161
5582
Victoria Soledad El Paso Austin
22:07.0
11:03/M
171
162
5583
Mariluisa Chavez El Paso Austin
23:36.5
11:48/M

 

Back to Top or Home Page


GIRL'S AAAA STATE RESULTS

Final Region I Team Results
4A GIRL'S
Team - RANDALL Finish Position - 3
Team Score (places): 108 Team Score (times): 1:02:26.6 Ave Time:12:29.3
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1930
Hailey Roberson
11
14
14
12:17.8
2
1931
Sadie Sanchez
10
15
29
24:36.1
3
1932
Sierra Sanchez
12
17
46
37:00.9
4
1933
Aspen Turman
9
30
76
49:42.9
5
1934
Alex Pinter
12
32
108
02:26.6
6
1928
Vangie Griffin
10
-54
15:44.4
7
1929
Yareli Ramos
-62
29:08.3
Team - CANYON
Finish Position - 4
Team Score (places): 126 Team Score (times): 1:02:13.4 Ave Time:12:26.6
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1923
Avery Brown
10
1
1
11:36.6
2
1927
Abree Winfrey
12
7
8
23:31.3
3
2806
Kate Shepherd
10
33
41
36:16.0
4
1922
Addyson Bristow
9
35
76
49:03.1
5
1924
Kinley Cornelsen
12
50
126
02:13.4
6
1925
Danica Powers
10
-77
15:58.3
7
1926
Megan Pullen
10
-81
29:49.7
Team -SANGER Finish Position - 6
Team Score (places): 166 Team Score (times): 1:03:55.0 Ave Time:12:47.0
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
2028
Macy Cogburn
12
13
13
12:17.1
2
2030
Erin Goodfriend
12
18
31
24:47.2
3
2031
Farah Hughey
9
23
54
37:23.9
4
2027
Kyley Cochran
10
43
97
50:22.1
5
2029
Sydni Escobedo
10
69
166
03:55.0
6
2033
Alexus Vasquez
11
-70
17:27.8
7
2032
Brenna Slovacek
12
-83
31:23.3
Team - DUMAS Finish Position - 8
Team Score (places): 193 Team Score (times): 1:04:29.1 Ave Time:12:53.8
Pos
Bib No
Name
Year
O'All Place
Cum Place
Time
Cum Time
Time Back
1
1951
Mia Lujan
11
19
19
12:31.7
2
1947
Sarai Chavez
12
24
43
25:08.5
3
1952
Yahaira Lujan
11
41
84
38:03.8
4
1948
Berkley Funderburg
10
45
129
51:02.8
5
1950
Genesis Loya
9
64
193
04:29.1
6
1949
Yadelyn Gavirio
9
-66
17:56.7
7
1953
Pyo Tha Zin Cho
10
-110
33:27.4

 

STATE: Final (Region I) Individual Results - Girl's
4A Girls
O'All Place
Adj Score
Bib No
Name
Team
1 Mile
2 Mile
5k
Time
Pace
Year
1
1
1923
Avery Brown
Canyon
05:46.7
11:36.6
5:48/M
10
7
7
1927
Abree Winfrey
Canyon
05:54.9
11:54.6
5:57/M
12
15
13
2028
Macy Cogburn
Sanger
05:46.9
12:17.1
6:09/M
12
16
14
1930
Hailey Roberson
Canyon Randall
06:00.5
12:17.8
6:09/M
11
17
15
1931
Sadie Sanchez
Canyon Randall
05:58.5
12:18.3
6:09/M
10
20
17
1932
Sierra Sanchez
Canyon Randall
05:59.2
12:24.8
6:12/M
12
22
18
2030
Erin Goodfriend
Sanger
06:11.1
12:30.1
6:15/M
12
23
19
1951
Mia Lujan
Dumas
06:07.8
12:31.7
6:16/M
11
28
(< 5)
2015
Elyse Santiago
Monahans
06:05.7
12:36.4
6:18/M
9
29
23
2031
Farah Hughey
Sanger
06:12.4
12:36.6
6:18/M
9
30
24
1947
Sarai Chavez
Dumas
06:04.4
12:36.8
6:18/M
12
41
(< 5)
1955
Ali Jackson
Fort Stockton
06:13.8
12:40.3
6:20/M
11
42
(< 5)
2003
Maggie Neal
Krum
06:19.5
12:40.4
6:20/M
11
44
30
1933
Aspen Turman
Canyon Randall
06:12.5
12:41.9
6:21/M
9
46
32
1934
Alex Pinter
Canyon Randall
06:13.5
12:43.7
6:22/M
12
47
(< 5)
1901
Mikylee Morrison
Andrews
06:14.0
12:44.0
6:22/M
9
48
33
2806
Kate Shepherd
Canyon
06:21.5
12:44.6
6:22/M
10
51
35
1922
Addyson Bristow
Canyon
06:16.3
12:47.1
6:24/M
9
53
(< 5)
1912
Merari Fraga
Bridgeport
06:20.2
12:47.5
6:24/M
12
54
(< 5)
2004
Angelina Saied
Krum
06:20.8
12:48.8
6:24/M
9
65
41
1952
Yahaira Lujan
Dumas
06:18.4
12:55.3
6:28/M
11
68
43
2027
Kyley Cochran
Sanger
06:28.0
12:58.2
6:29/M
10
71
45
1948
Berkley Funderburg
Dumas
06:17.7
12:58.9
6:29/M
10
78
50
1924
Kinley Cornelsen
Canyon
06:22.8
13:10.3
6:35/M
12
82
(< 5)
1904
Bergan Pinkley
Big Spring
06:36.1
13:13.5
6:37/M
9
86
54
1928
Vangie Griffin
Canyon Randall
06:26.7
13:17.7
6:39/M
10
87
(< 5)
1975
Mary Graham
Graham
06:29.7
13:17.9
6:39/M
11
89
(< 5)
1945
Giselle Martinez
Decatur
06:22.7
13:18.5
6:39/M
9
91
(< 5)
2002
Bailey Chism
Krum
06:26.6
13:19.1
6:40/M
10
97
62
1929
Yareli Ramos
Canyon Randall
06:28.6
13:23.9
6:42/M
99
64
1950
Genesis Loya
Dumas
06:29.0
13:26.3
6:43/M
9
101
66
1949
Yadelyn Gavirio
Dumas
06:36.6
13:27.6
6:44/M
9
105
69
2029
Sydni Escobedo
Sanger
06:37.7
13:32.8
6:46/M
10
106
70
2033
Alexus Vasquez
Sanger
06:34.2
13:32.8
6:46/M
11
116
77
1925
Danica Powers
Canyon
06:39.2
13:44.8
6:52/M
10
120
81
1926
Megan Pullen
Canyon
06:39.4
13:51.4
6:56/M
10
122
83
2032
Brenna Slovacek
Sanger
06:43.9
13:55.4
6:58/M
12
150
110
1953
Pyo Tha Zin Cho
Dumas
07:34.2
15:30.6
7:45/M
10

 

 

Back to Top or Home Page


CROSS COUNTRY COACHES ASSOCIATION OF TEXAS

REGION I-AAAA ALL STATE


Texas Girls Coaches Association

 AAAA Region I Cross Country All-State Team

NOTE: A Coach must be a member of TGCA in order for their athletes to be eligible for an award from TGCA.

NAME

SCHOOL

COACH
GRADE

Texas Girls Coaches Association

Region I Cross Country Academic All-State Team

NOTE: A Coach must be a member of TGCA in order for their athletes to be eligible for an award from TGCA.


LUBBOCK INVITATIONAL MEET (Mae Simmons Park)

I always enjoy the results from the Lubbock Invitational as it is the most accurate barometer of what the teams are really like in Region I. Most of the top AAA teams in Region I participate in the meet, and you know each team will run the same distance so you don't get crazy times.

 

TEAM RESULTS
Place School
Points
1 Randall 39
2 Canyon 56
3 Dumas 59
4 Perryton 184
5 Andrews 186
6 Hereford 201
7 Levelland 233
8 Borger 237
9 Brownwood 248
10 Big Spring 248
11 Graham 301
12 Seminole 320
13 Fort Stockton 320
14 Pampa 372
15 Lake View 375
16 Mineral Wells 388
17 Monahans 396
18 EP Austin 466
19 Estacado 486
20 EP Valle Verde 567

 

INDIVIDUAL RESULTS
O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR
1 1 2998 Avery Brown Canyon 11:51.9 5:56/M 10
2 2 3008 Sierra Sanchez Canyon Randall 12:00.5 6:00/M 12
3 3 3003 Abree Winfrey Canyon 12:27.3 6:14/M 12
4 4 3006 Hailey Roberson Canyon Randall 12:32.0 6:16/M 11
5 5 3094 Sarai Chavez Dumas 12:32.8 6:16/M 12
6 6 3098 Yahaira Lujan Dumas 12:38.7 6:19/M 11
7 7 3097 Mia Lujan Dumas 12:41.8 6:21/M 11
8 (< 5) 3013 Elliot Jackson Canyon West Plains 12:47.8 6:24/M 9
9 8 3005 Alex Pinter Canyon Randall 12:49.9 6:25/M 12
10 9 3389 Elyse Santiago Monahans 12:50.2 6:25/M 9
11 10 3002 Kate Shepherd Canyon 12:52.1 6:26/M 10
12 11 3007 Sadie Sanchez Canyon Randall 13:00.5 6:30/M 10
13 12 2930 Bergan Pinkley Big Spring 13:01.3 6:31/M 9
14 13 3205 Ali Jackson Fort Stockton 13:08.4 6:34/M 11
15 14 3004 Vangie Griffin Canyon Randall 13:12.4 6:36/M 10
16 15 3009 Aspen Turman Canyon Randall 13:17.0 6:38/M 9
17 16 2881 Mikylee Morrison Andrews 13:22.2 6:41/M 9
18 17 3497 Averie Russell Perryton 13:22.3 6:41/M 10
19 18 3095 Berkley Funderburg Dumas 13:23.0 6:41/M 10
20 19 3010 Parker Weaver Canyon Randall 13:28.0 6:44/M 10
21 20 2999 Kinley Cornelsen Canyon 13:28.5 6:44/M 12
22 21 3308 Ariani Lopez Levelland 13:33.9 6:47/M 10
23 22 2997 Addy Bristow Canyon 13:34.2 6:47/M 9
24 23 3096 Yadelyn Gavirio Dumas 13:34.4 6:47/M 9
25 24 3212 Lillian Graham Graham 13:36.6 6:48/M 11
26 25 3213 Mary Graham Graham 13:38.2 6:49/M 11
27 26 2935 Linzey Torres Borger 13:40.4 6:50/M 12
28 27 2970 Sidney Windham Brownwood 13:49.0 6:54/M  
29 28 3309 Evelyn Mendias Levelland 13:52.1 6:56/M 10
30 29 2877 Karley Colbath Andrews 13:53.4 6:57/M 10
31 30 3492 Sofia Flores Perryton 13:55.5 6:58/M 12
32 31 3245 Ellianna Rohm Hereford 13:56.7 6:58/M 10
33 32 2929 Luna Jaminez Big Spring 13:57.0 6:58/M 9
34 33 3001 Megan Pullen Canyon 14:01.2 7:01/M 10
35 34 3246 Daisy Ruelas Hereford 14:03.1 7:02/M 11
36 35 2933 Skye Sessions Borger 14:03.7 7:02/M 9
37 36 3491 Ivette Flores Perryton 14:04.3 7:02/M 12
38 37 3557 Jordan Danley Seminole 14:07.0 7:03/M 9
39 38 3204 Summer Hinojos Fort Stockton 14:08.0 7:04/M 9
40 39 2969 Kate Tindol Brownwood 14:08.8 7:04/M  
41 40 3243 Sherlyn Mendez Hereford 14:19.2 7:10/M 9
42 41 2878 Nazareth Dominguez Andrews 14:20.2 7:10/M 9
43 42 3311 Ciarra Sanchez Levelland 14:35.8 7:18/M 11
44 43 3383 Citlali Lopez Mineral Wells 14:37.3 7:19/M 9
45 44 3244 Karen Rodriguez Hereford 14:40.7 7:20/M 9
46 (< 5) 3012 Emmarie Holland Canyon West Plains 14:41.3 7:21/M 9
47 45 3560 Melanie Johnson Seminole 14:42.3 7:21/M 11
48 46 3554 Maria Lupita Segura San Angelo Lake View 14:43.0 7:21/M 12
49 47 2880 Aleynna Mejia Andrews 14:44.3 7:22/M 9
50 48 2934 Julia Stevens Borger 14:45.3 7:23/M 11
51 49 3553 Faith Miller San Angelo Lake View 14:45.4 7:23/M 12
52 50 3494 Lorena Hernandez Perryton 14:45.9 7:23/M 10
53 51 3495 Karyme Martinez Perryton 14:46.6 7:23/M 9
54 52 3240 Aubrey Bravo Hereford 14:47.4 7:24/M 10
55 53 2876 Ivette Carrasco Andrews 14:52.2 7:26/M 11
56 54 2965 Talia Craff Brownwood 14:55.2 7:28/M 10
57 55 3099 Rocio Mendoza Dumas 14:59.1 7:30/M 12
58 (< 5) 3011 Faith Fuentes Canyon West Plains 15:00.1 7:30/M 11
59 56 3471 Briley Daniels Pampa 15:01.0 7:30/M 10
60 57 2967 Mia Lars Brownwood 15:01.8 7:31/M 10
61 58 3473 Trystan Kidd Pampa 15:03.8 7:32/M 12
62 59 2879 Maria Favela Andrews 15:04.7 7:32/M 10
63 60 3493 Idaly Gallegos Perryton 15:07.9 7:34/M 12
64 61 2925 Eliana Arrendondo Big Spring 15:09.1 7:35/M 12
65 62 3346 Alezia Villarreal Lubbock Estacado 15:14.6 7:37/M 11
66 63 2931 Leslie Hernandez Borger 15:14.7 7:37/M 12
67 64 3474 Jennah McDonough Pampa 15:14.7 7:37/M 10
68 65 2932 Londyn Salinas Borger 15:15.6 7:38/M 10
69 66 2927 Kandace Gonzales Big Spring 15:18.8 7:39/M 9
70 67 3210 Mai Bara Graham 15:22.7 7:41/M 9
71 68 3496 Emily Ortiz Perryton 15:22.8 7:41/M 12
72 69 3122 Dalia Santiesteban El Paso Austin 15:24.3 7:42/M 10
73 70 3306 Kaydence Escarcega Levelland 15:26.7 7:43/M 11
74 71 2964 Alma Bernal Brownwood 15:27.8 7:44/M 10
75 72 3310 Emily Ramirez Levelland 15:29.0 7:44/M 10
76 73 3206 Arissa Jimenez Fort Stockton 15:37.8 7:49/M 12
77 74 3123 Jafet Trejo El Paso Austin 15:40.5 7:50/M 12
78 75 3562 Ashley Vizcaino Seminole 15:41.5 7:51/M 10
79 76 3381 Nayeli Cosme Mineral Wells 15:48.4 7:54/M 9
80 77 2928 Nadia Gonzalez - Cruz Big Spring 15:51.4 7:56/M 9
81 78 2966 Kylea Karnes Brownwood 15:52.6 7:56/M 10
82 79 3214 Kylee Miller Graham 15:53.0 7:56/M 12
83 80 3561 Madelyn Smith Seminole 15:57.6 7:59/M 9
84 81 3550 Alyssa Delacruz San Angelo Lake View 16:01.1 8:01/M 11
85 82 3100 Pyo Tha Zin Cho Dumas 16:01.6 8:01/M 10
86 83 3556 Jaedyn Bailey Seminole 16:03.4 8:02/M 10
87 84 2882 Georgia Labert Andrews 16:04.6 8:02/M 9
88 85 3380 Sarah Cook Mineral Wells 16:04.8 8:02/M 10
89 86 3379 Amber Cook Mineral Wells 16:05.6 8:03/M 10
90 87 3387 Natalie Michel Monahans 16:06.0 8:03/M 11
91 88 3390 Leslie Tavarez Monahans 16:07.4 8:04/M 12
92 89 3121 Jayleen Robles El Paso Austin 16:07.9 8:04/M 12
93 90 3307 Tea Johnson Levelland 16:08.0 8:04/M 10
94 91 3472 Emily Jouett Pampa 16:10.5 8:05/M 9
95 92 3207 Natalie Molinar Fort Stockton 16:14.3 8:07/M 11
96 93 3343 Za'Keyria Johnson Lubbock Estacado 16:14.6 8:07/M 12
97 94 3168 Leslie Sosa El Paso Valle Verde Early 16:15.7 8:08/M 10
98 95 2926 Analisa De Los Santos Big Spring 16:27.4 8:14/M 11
99 96 3312 Alanis Valderas Levelland 16:29.7 8:15/M 11
100 97 3551 Alexa Gonzalez San Angelo Lake View 16:31.0 8:15/M  
101 98 3378 Abigail Buschow Mineral Wells 16:32.0 8:16/M 10
102 99 3558 Glenda Giesbrecht Seminole 16:32.3 8:16/M 10
103 100 3386 Mackrina Herrera Monahans 16:33.6 8:17/M 9
104 101 3341 Nirel Bustillos Lubbock Estacado 16:34.4 8:17/M 11
105 102 3552 Andrea Lopez San Angelo Lake View 16:36.1 8:18/M 11
106 103 3475 Sofia Resendiz Ponze Pampa 16:43.3 8:22/M 11
107 104 3208 Ella Otierney Fort Stockton 16:58.8 8:29/M 10
108 105 3549 Rickquael Bohannon San Angelo Lake View 16:59.7 8:30/M 10
109 106 3215 Ellie Weatherman Graham 17:18.1 8:39/M 9
110 107 3203 Paulina Hernandez Fort Stockton 17:18.1 8:39/M 11
111 108 3384 Jacqueline Velazquez Mineral Wells 17:18.9 8:39/M 11
112 109 3211 Alejandra Castillo Graham 17:29.1 8:45/M 9
113 110 3555 Mischa Watts San Angelo Lake View 17:33.6 8:47/M 12
114 111 3167 Heidy Rubio El Paso Valle Verde Early 17:43.3 8:52/M 10
115 112 3388 Iliana Quintana Monahans 17:51.2 8:56/M 11
116 113 3124 Kim Zubia El Paso Austin 17:53.7 8:57/M 12
117 114 3340 Nariah Autry Lubbock Estacado 17:55.3 8:58/M  
118 115 3385 Addy Carrasco Monahans 18:04.3 9:02/M 10
119 116 3344 Za'Ni McMurray Lubbock Estacado 18:16.8 9:08/M 12
120 117 3163 Jennifer Cuevas El Paso Valle Verde Early 18:29.0 9:14/M 10
121 118 3559 Marylin Hinojosa Seminole 18:45.2 9:23/M 9
122 119 3342 Elysse De La Cruz Lubbock Estacado 19:12.3 9:36/M 9
123 120 3345 Myra Rodriquez Lubbock Estacado 19:51.5 9:56/M 12
124 121 3120 Victoria Ortegon El Paso Austin 19:57.2 9:59/M 12
125 122 3164 Itzel Garcia El Paso Valle Verde Early 19:58.4 9:59/M 10
126 123 3166 Larissa Legorette El Paso Valle Verde Early 19:58.9 9:59/M 12
127 124 3162 Azelea Acosta El Paso Valle Verde Early 20:24.3 10:12/M 10