2022 REGION I-AAA FOOTBALL

Go Back Home

DIVISION I TEAMS
 
DIVISION II TEAMS
 
Brownfield Bushland  
Alpine
Ballinger
Denver City Dalhart   Crane Brady
Kermit Muleshoe   Odessa Compass Early
Lamesa River Road   Tornillo SA Grape Creek
Slaton Shallowater     SA TLCA
        Wall
   
 
Bowie Boyd   Canadian Abernathy
Breckenridge Brock   Childress Coahoma
Clyde Paradise   Dimmitt Idalou
Iowa Park Peaster   Friona Littlefield
Tuscola Jim Ned Pilot Point   Spearman Lubbock Roosevelt
Vernon Ponder   Tulia Stanton
  Whitesboro      
         

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!DENVER CITY 498 4 0 32 17 6 5 24 24
*Brownfield 474 3 1 26 14 8 3 36 17
*Kermit 366 2 2 17 21 4 7 23 25
*Lamesa 499 1 3 24 37 2 8 18 36
Slaton 380 0 4 17 29 0 10 16 33

 


Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!SHALLOWATER 492 4 0 50 22 10 2 45 23
*Bushland 507 3 1 48 14 11 2 48 13
*Muleshoe 370 2 2 15 28 8 4 25 25
*Dalhart 459 1 3 26 47 5 6 29 41
River Road 449 0 4 8 37 2 8 10 33

 


Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
! JIM NED 434 5 0 33 17 8 4 26 20
*Breckenridge 417 3 2 34 16 8 3 40 16
*Vernon 526 3 2 21 28 6 5 25 23
*Iowa Park 534 3 2 22 25 4 7 23 27
Bowie 497 1 4 19 24 1 9 24 35
Clyde 414 0 5 18 37 4 6 24 29

Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!BROCK 533 6 0 47 16 10 4 36 21
*Whitesboro 465 5 1 47 20 11 2 43 21
*Paradise 369 4 2 35 19 10 3 39 16
*Pilot Point 447 2 4 29 42 3 8 24 37
Boyd 398 2 4 22 38 5 5 27 32
Peaster 461 2 4 21 41 3 7 23 35
Ponder 486 0 6 34 61 3 7 45 55

Football Play-Offs for AAA-Region I-Division I-High School Football

DISTRICT CHAMPIONS

BI-DISTRICT

November 10-12

AREA

November 17-19

REG. SEMI-FINALS

Nov. 24-26

REGIONAL FINALS

December 1-3

REGIONAL

CHAMPS

       

Dalhart

defeated

DENVER CITY

Whitesboro

defeated

Dalhart

Whitesboro

defeated

Vernon

Whitesboro

defeated

Paradise

SHALLOWATER

defeated

Lamesa

Paradise

defeated

SHALLOWATER

BROCK

defeated

Whitesboro

Paradise

defeated

Breckenridge

JIM NED

defeated

Pilot Point

Bushland

defeated

JIM NED

Bushland

defeated

Kermit

BROCK

defeated

Bushland

BROCK

defeated

Iowa Park

BROCK

defeated

Muleshoe

Muleshoe

defeated

Brownfield


 

State Championship Division I

BROCK vs MALAKOFF: 7:00pm Thursday @ "The Star" Frisco, TX
FRANKLIN VS EDNA: 7:00 pm Thursday @ Legacy Stadium, Katy TX

 

STATE
SEMI-FINALS

December 8-10

STATE
FINALS

December 15 7:00PM

AAA STATE CHAMPION

     

REGION I CHAMPION

BROCK

VS

REGION II CHAMPION

MALAKOFF

 

 

 

REGION III CHAMPION

FRANKLIN

VS

REGION IV CHAMPION

EDNA

 
   


Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!CRANE 326 6 0 42 6 8 4 31 16
*Alpine 314 4 2 34 17 5 7 21 26
*Odessa Compass 293 2 4 13 33 4 7 9 32
*Tornillo 315 0 6 4 58 0 10 2 53

 


Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!WALL 340 5 0 43 3 10 2 33 7
*Early 357 4 1 44 9 7 5 38 21
*Brady 296 3 2 32 29 5 6 31 34
*TLCA 347 2 3 15 40 4 7 20 34
Ballinger 263 1 4 22 36 1 9 15 39
Grape Creek 323 0 5 8 47 0 10 7 41

 


Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!CANADIAN 280 5 0 61 10 11 2 52 30
*Childress 294 4 1 45 19 7 5 31 24
*Friona 285 3 2 21 26 5 6 24 27
*Spearman 256 2 3 24 21 5 7 25 23
Tulia 297 1 4 18 39 3 7 20 34
Dimmitt 330 0 5 6 60 0 10 10 51

 


Click on team name to see the results of their games

  District Overall
TEAM Enrollment W L PF PA W L PF PA
!ABERNATHY 256 5 0 31 9 8 3 32 11
*Idalou 292 4 1 28 19 9 3 23 18
*Coahoma 260 3 2 27 29 7 4 29 22
*Roosevelt 335 2 3 28 28 4 7 25 28
Littlefield 355 1 4 20 25 5 5 28 18
Stanton 304 0 5 13 40 2 8 15 28

 


 

Football Play-Offs for AAA-Region I-Division II-Texas High School Football

DISTRICT CHAMPIONS

BI-DISTRICT

November 10-12

AREA

November 17-19

REG. SEMI-FINALS

Nov. 24-26

REGIONAL FINALS

December 1-3

REGIONAL

CHAMPS

       

CRANE

defeated

TLCA

Idalou

vs

CRANE

Idalou

defeated

Friona

WALL

defeated

Idalou

WALL

defeated

Tornillo

WALL

defeated

Childress

CANADIAN

defeated

WALL

Childress

defeated

Coahoma

CANADIAN

CANADIAN

defeated

Roosevelt

CANADIAN

defeated

Early

Early

defeated

Odessa Compass

CANADIAN

defeated

Spearman

ABERNATHY

defeated

Spearman

Spearman

defeated

Alpine

Alpine

defeated

Brady

State Championship Division II

CANADIAN vs GUNTER: 6pm Friday, Abilene Christian University
HARMONY vs POTH: 7:00 pm Friday, Cy-Fair FCU Stadium

 

STATE
SEMI-FINALS

December 8-10

STATE
FINALS

December 15 3:00PM

AAA STATE CHAMPION

     

REGION I CHAMPION

CANADIAN

VS

REGION II CHAMPION

GUNTER

 

 

 

REGION III CHAMPION

HARMONY

VS

REGION IV CHAMPION

POTH

 
   

TEXAS HIGH SCHOOL COACHES ASSOCIATION ACADEMIC ALL STATE

In order to receive this accolade a coach must be a member of the THSCA. Click here to see the list of recipients from every classification


 

Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's

Class 3A All State Football Team

FIRST TEAM OFFENSE

Tackles –

Center –

Guards –

Wide receivers –

Tight end –

Quarterback –

Running backs –

Fullback –

Place-kicker –

All-purpose –

Offensive Player of the Year –

FIRST TEAM DEFENSE

Linemen –

Linebackers –

Defensive backs –

Punter –

Utility –

Kick returner –

Defensive Player of the Year –

Coach of the Year –

SECOND TEAM OFFENSE

Tackles –

Center –

Guards –

Wide receivers –

Tight end –

Quarterback –

Running backs –

Fullback –

Place-kicker –

All-purpose –

SECOND TEAM DEFENSE

Linemen –

Linebackers –

Defensive backs –

Punter –

Utility –

Kick returner –

THIRD TEAM OFFENSE

Tackles –

Center –

Guards –

Wide receivers –

Tight end –

Quarterbacks –

Running backs –

Fullback –

Place-kicker –

All-purpose –

THIRD TEAM DEFENSE

Linemen – 

Linebackers –

Defensive backs –

Punter –

Utility –

Kick returner –

HONORABLE MENTION TEAM OFFENSE

Tackles –

Centers –

Guards –

Wide receivers –

Quarterbacks –

Running backs –

Fullbacks –

Place-kickers –   

All-purpose –

HONORABLE MENTION TEAM DEFENSE

Linemen –

Linebackers – 

Defensive backs –

Punter

Utility

Kick returners