3A STATE CHAMPIONS
COAHOMA BULLDOGETTES
Thanks to Lyndell Moody for this picture
REGION I CHAMPION COAHOMA BULLDOGETTES |
|
---|---|
Thanks to Lyndell Moody for these pictures
Click on the District you wish to view
Bushland | Abernathy | Brownfield | Alpine | Blanco | Ballinger | Bowie | Breckenridge |
Canadian | Childress | Denver City | Crane | Brady | Clyde | City View | Brock |
Dalhart | Idalou | Lamesa | Kermit | Comfort | Coahoma | Henrietta | Comanche |
Dimmitt | Roosevelt | Littlefield | Presidio | Florence | Grape Creek | Holliday | Dublin |
River Road | Shallowater | Muleshoe | Stanton | Ingram Moore | Jim Ned | Iowa Park | Early |
Tulia | Slaton | Tornillo | Llano | Merkel | Jacksboro | Eastland | |
SA TLCA | Vernon | Millsap | |||||
Wall | Peaster |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 1-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 21 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Bushland | 507 |
10 |
0 |
0 |
30 |
8 |
0 |
* River Road | 449 |
8 |
2 |
0 |
21 |
11 |
0 |
* Dalhart | 459 |
5 |
5 |
0 |
10 |
14 |
0 |
* Canadian | 280 |
4 |
7 |
0 |
9 |
23 |
0 |
Dimmitt | 330 |
3 |
8 |
0 |
8 |
13 |
0 |
Tulia | 297 |
1 |
9 |
0 |
5 |
20 |
3 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 2-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 17 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Idalou | 288 |
10 |
0 |
0 |
29 |
9 |
0 |
* Shallowater | 464 |
8 |
2 |
0 |
21 |
11 |
1 |
* Slaton | 393 |
5 |
5 |
0 |
15 |
16 |
1 |
* Roosevelt | 298 |
4 |
6 |
0 |
12 |
14 |
0 |
Childress | 331 |
2 |
7 |
0 |
7 |
18 |
0 |
Abernathy | 258.5 |
0 |
9 |
0 |
2 |
18 |
0 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 3-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 21 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Lamesa | 499 |
9 |
0 |
0 |
24 |
6 |
0 |
* Brownfield | 474 |
6 |
3 |
0 |
17 |
13 |
1 |
* Littlefield | 355 |
5 |
4 |
0 |
20 |
11 |
0 |
* Muleshoe | 370 |
2 |
6 |
0 |
9 |
16 |
1 |
Denver City | 498 |
0 |
8 |
0 |
9 |
19 |
0 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 4-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 17 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Presidio | 360 |
10 |
1 |
0 |
16 |
13 |
1 |
* Alpine | 314 |
9 |
2 |
0 |
19 |
10 |
0 |
* Stanton | 304 |
6 |
4 |
0 |
14 |
12 |
0 |
* Kermit | 366 |
4 |
6 |
0 |
6 |
24 |
0 |
Crane | 326 |
2 |
8 |
0 |
3 |
22 |
0 |
Tornillo | 315 |
0 |
10 |
0 |
0 |
20 |
0 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 5-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 10 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Comfort | 342 |
9 |
1 |
0 |
19 |
13 |
0 |
* Llano | 505 |
7 |
3 |
0 |
26 |
8 |
0 |
* Blanco | 365 |
7 |
3 |
0 |
19 |
9 |
2 |
* Florence | 344 |
5 |
5 |
0 |
8 |
10 |
0 |
Brady | 296 |
2 |
8 |
0 |
6 |
15 |
0 |
Ingram Moore | 366 |
0 |
10 |
0 |
6 |
21 |
1 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 6-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 7 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Coahoma | 260 |
14 |
0 |
0 |
35 |
3 |
0 |
* Merkel | 328 |
12 |
2 |
0 |
24 |
9 |
0 |
* Clyde | 414 |
9 |
5 |
0 |
23 |
10 |
1 |
* Jim Ned | 434 |
7 |
7 |
0 |
15 |
19 |
1 |
Wall | 340 |
7 |
7 |
0 |
17 |
14 |
0 |
Ballinger | 263 |
5 |
9 |
0 |
10 |
15 |
0 |
Grape Creek | 323 |
2 |
12 |
0 |
3 |
17 |
0 |
TLC Academy | 347 |
0 |
14 |
0 |
0 |
19 |
0 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 7-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start February 28 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
! Iowa Park | 534 |
12 |
0 |
0 |
29 |
7 |
0 |
* Holliday | 340 |
10 |
2 |
0 |
23 |
3 |
0 |
* Henrietta | 290 |
8 |
4 |
0 |
27 |
8 |
0 |
* Jacksboro | 319 |
6 |
6 |
0 |
22 |
11 |
0 |
City View | 303 |
4 |
8 |
0 |
8 |
15 |
0 |
Bowie | 497 |
2 |
10 |
0 |
9 |
17 |
1 |
Vernon | 526 |
0 |
12 |
0 |
5 |
21 |
0 |
Back to top of page
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
DISTRICT 8-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District Games Start March 7 |
|||||||
District |
Overall |
||||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
T |
W |
L |
T |
* Early | 357 |
13 |
1 |
0 |
28 |
6 |
2 |
* Brock | 533 |
11 |
3 |
0 |
17 |
13 |
1 |
* Breckenridge | 417 |
9 |
5 |
0 |
14 |
20 |
0 |
* Peaster | 461 |
9 |
6 |
0 |
15 |
14 |
0 |
Comanche | 348 |
8 |
7 |
0 |
18 |
14 |
1 |
Eastland | 332 |
5 |
9 |
0 |
13 |
16 |
2 |
Dublin | 332 |
2 |
12 |
0 |
5 |
19 |
0 |
Millsap | 336 |
0 |
14 |
0 |
5 |
21 |
1 |
Back to top of page
3A-Region I Texas High School Softball Play-Off
BI-DISTRICT
April 1 |
AREA
May 6 |
REGIONAL
QUARTER RFINALS May 13 |
REGIONAL
SEMI- FINAL May 20 |
REGIONAL
FINALS May 27 |
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
||||
defeated |
Back to top of page
Semifinals Game 1: 5/31 @ 10:00am Game 2: 5/31 @ 1:00pm |
FINALS 6/1 @ 1:00pm
|
AAA STATE CHAMPION
|
Game 1: Region IV Champion SANTA GERTRUDIS ACAD (39-5) defeated Region III Champion GRANDVIEW (39-3) 6-3 |
||
Texas Sportswriters Association/Blue Bell Ice Cream
Class 3A Coach of the Year: Alexander Orosco, Coahoma
Class 3A Player of the Year: Hannah Wells, Coahoma
FIRST TEAM
Pitcher: Hannah Wells, Coahoma; Madi Doty, Grandview; Cambree Oakes, Rains
Catcher: Mia Clemmer, Coahoma
First base: Bella Jeter, Grandview
Second base: Taylor Reyes, Santa Gertrudis Academy
Third base: Mickyna Lindsey, Mildred
Shortstop: Adi Mireles, Santa Gertrudis Academy
Utility: Kinsley Birdwell, Hooks
Outfield: Ella Amsden, Hallettsville; Emma McKinney, Hughes Springs; Sydney Shiller, Jourdanton
DP/DH: Madison Lewis, Hooks
SECOND TEAM
Pitcher: Larkin Daniels, White Oak; Lilly Waddell, West Rusk; Alexis Warncke, East Bernard
Catcher: Piper Morton, West Rusk
First base: Izzy De Los Santos, Santa Gertrudis Academy
Second base: Kylie Tullous, Jacksboro
Third base: Abby Howell, Bushland
Shortstop: Jaley James, Grandview
Utility: Keegan Mayhue, West
Outfield: Alexxis Moreno, Santa Gertrudis Academy; Avery Songer, Rains; Baylor Wright, Coahoma
DP/DH: Shae’Leigh Johnson, Hughes Springs
THIRD TEAM
Pitcher: Caydin Blackmon, Grandview; Hailey Sralik, Jourdanton; Trinity Oden, Queen City
Catcher: Londyn Carroll, Eastland
First base: Miah Corona, Troy
Second base: Brenna Turbeville, Queen City
Third base: Olivia Bauerschlag, Grandview
Shortstop: Maddie Honea, West
Utility: Harleigh Rawls, Orangefield
Outfield: Sydney Mann, Grandview; Camryn Milam, Tatum; Sydney Linn, Holliday
HONORABLE MENTION
Pitcher: Makayla Calvio, Coahoma; Taylor Gillispie, Troup; Addison Lindemann, Holliday; Kaylee Cuevas, Teague; Izzy Garcia, Troy
Catcher: Riley Lowrey, Hughes Springs; Kylie Grafa, Grandview; Lily Garcia, Troy; Emma Knight, Rains
Second base: Madison Heller, Hughes Springs; K.K. Moore, Grandview; Charlee Sanches, Orangefield
Third base: Presley Kilgore, Rains; Kinley Marek, Holliday
Shortstop: Lynzee Hague, Rains; Mikyla Shires, Shallowater; Yanyah Acevedo, Tatum
Utility: Shelby Seaberry, Jacksboro; Lacy Fletcher, Arp
Outfield: Shae Lang, Coahoma; Avery Rodriguez, Coahoma; Marti Lewis, Grand Saline; Karsyn Williamson, Troup; Kaedyn Lee, Coahoma; Hannah Zachary, Hallettsville; Zoey Greenwood, Hooks; Gracie Cates, Edgewood
AAA All State Team
Texas Girl's Coaches Association All-State Team
Name |
Grade |
School |
Coach |
Mia Richards | Sophomore | Brock | Morgan Willmer |
Brylee Adams | Junior | Bushland | Amber Parkhurst |
Abby Howell | Junior | Bushland | Amber Parkhurst |
Jaci Jeffers | Junior | Clyde | Reagan Sewell |
Mia Clemmer | Freshman | Coahoma | Alexander Orosco |
Christian Everett | Senior | Coahoma | Alexander Orosco |
Shae Lang | Senior | Coahoma | Alexander Orosco |
Hannah Wells | Sophomore | Coahoma | Alexander Orosco |
Baylor Wright | Sophomore | Coahoma | Alexander Orosco |
Allie Davis | Senior | Holliday | Billy Arbogast |
Addison Lindemann | Senior | Holliday | Billy Arbogast |
Sydney Linn | Senior | Holliday | Billy Arbogast |
Madison Fulfer | Senior | Iowa Park | Eric Simmons |
Alayna York | Senior | Iowa Park | Eric Simmons |
Back to top of page