2022 TEXAS AAA-REGION I VOLLEYBALL

STATE RUNNER-UP

REGIONAL CHAMPIONS

BUSHLAND LADY FALCONS

BACK TO HOME PAGE



Bushland Childress Brownfield Alpine IDEA Montopolis Ballinger Bowie Breckenridge
Dalhart Idalou Coahoma Crane Blanco Clyde Henrietta Brock
Dimmitt Littlefield Denver City Kermit Brady SA Grape Creek Holliday Comanche
Friona Shallowater Lamesa Presidio Comfort SA TLCA Iowa Park Dublin
River Road Tulia Merkel Tornillo Florence Jim Ned Jacksboro Early
    Odessa Compass   Ingram Moore Wall Vernon Eastland
        Llano   WF City View Millsap
              Peaster

MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

1-3A ALL DISTRICT TEAMS

DISTRICT 1-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! BUSHLAND 507
8
0
41
5
* Friona
285
5
3
21
15
* Dalhart 459
4
4
16
20
* River Road 449
3
5
14
20
Dimmitt 330
0
8
3
30

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 2-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! SHALLOWATER 492
8
0
37
5
* Childress 294
5
3
18
14
* Idalou 292
4
4
19
20
* Littlefield
355
2
6
14
10
Tulia
297
1
7
13
18

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 3-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! ODESSA COMPASS
293
10
0
31
4
* Denver City 498
8
2
26
17
* Coahoma 260
5
5
17
17
* Brownfield 474
4
6
10
23
Lamesa
499
3
7
6
20
Merkel 328
0
10
11
20

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 4-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! ALPINE 314
8
1
11
12
* Crane 326
7
2
13
16
* Presidio
360
4
4
6
16
* Tornillo
315
2
6
6
14
Kermit 366
0
8
3
27

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 5-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! BLANCO 365
9
1
16
12
* Ingram Moore
366
8
2
27
14
* Comfort 342
7
3
24
12
* Llano
505
4
6
14
22
Brady
296
2
8
3
17
Florence
344
0
10
0
21

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 6-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! WALL
340
8
0
38
7
414
6
2
28
16
* Jim Ned
434
4
4
29
16
* TLC Academy
347
2
6
12
19
323
0
8
2
20

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results

7-3A ALL DISTRICT TEAMS

DISTRICT 7-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! HOLLIDAY 340
12
0
44
4
* Bowie 497
8
4
21
15
* Henrietta 290
8
5
25
13
* W.F. City View 303
7
6
16
21
Iowa Park 534
6
6
14
22
Vernon 526
2
10
6
24
Jacksboro 319
0
12
13
22

Go to Top of Page


MAX PREPS

! Clinched District Championship
* Clinched Playoff Spot
Missing District Results
DISTRICT 8-AAA
 
District
Overall
TEAM Enrollment W L W L
! PEASTER 461
14
0
36
5
* Brock 533
12
2
25
18
* Millsap 336
10
4
24
16
* Breckenridge 417
8
6
21
13
Comanche 348
5
9
8
20
Eastland 332
4
10
7
17
Early 357
2
12
4
18
Dublin 332
1
13
4
22

Go to Top of Page


AAA-Region I Texas High School Volleyball Play-Offs

 

(TGCA Rankings) (DISTRICT CHAMPS, #1 Seed)

BI-DISTRICT

Oct 31- Nov 1

AREA

Nov 3-5

REGIONAL

QUARTER

FINALS

Nov 7-8

REGIONAL

SEMI- FINAL

November 11

REGIONAL

FINALS

November 12

 

ALPINE

defeated

Brownfield

Friona

defeated

ALPINE

Friona

defeated

Idalou

(10) ODESSA COMPASS

defeated

Friona

(10) ODESSA COMPASS

defeated

Tornillo

(10) ODESSA COMPASS

defeated

Dalhart

Dalhart

defeated

Childress

(7) HOLLIDAY

defeated

(10) ODESSA COMPASS

(5) PEASTER

defeated

W.F. City View

(5) PEASTER

defeated

Ingram Moore

Ingram Moore

defeated

Jim Ned

(7) HOLLIDAY

defeated

(5) PEASTER

(7) HOLLIDAY

defeated

Breckenridge

(7) HOLLIDAY

defeated

Clyde

Clyde

defeated

Comfort

(1) BUSHLAND

defeated

(7) HOLLIDAY

(11) SHALLOWATER

defeated

River Road

(11) SHALLOWATER

defeated

Denver City

Denver City

defeated

Presidio

(1) BUSHLAND

defeated

(11) SHALLOWATER

(1) BUSHLAND

defeated

Littlefield

(1) BUSHLAND

defeated

Crane

Crane

defeated

Coahoma

(1) BUSHLAND

defeated

(12) WALL

(12) WALL

defeated

Llano

(12) WALL

defeated

Bowie

Bowie

defeated

Millsap

(12) WALL

defeated

Henrietta

BLANCO

defeated

TLC Academy

Henrietta

defeated

BLANCO

 

Henrietta

defeated

Brock

Go Back Home or to Top of page


State Championships

(TGCA Rankings)

Semifinals

NOVEMBER 17

FINALS

NOVEMBER 19

11:00am

3A STATE CHAMPION

Game 1: 11:00am

Region II Champion

(2) GUNTER (41-6)

defeated

Region IV Champion

(3) COLUMBUS (45-4)

3-0

box score

Region II Champion

(2) GUNTER (42-6)

defeated

Region I Champion

(1) BUSHLAND (41-4)

3-0

box score

STATE CHAMPIONS

Region II Champion

(2) GUNTER (43-6)

Game 2: 1:00pm

Region I Champion

(1) BUSHLAND (40-4)

defeated

Region III Champion

(13) EAST BERNARD (42-7)

3-1

box score

ALL TOURNAMENT TEAMS

*Rayanna Mauldin - - Gunter

Miranda Putnicki - - Gunter

Briley Singleton - - Gunter

Kaela Neie - - Bushland

Logan Culpepper - - Bushland

Kellen Dorotik - - East Bernard

Go Back Home or to Top of page


Texas Girls Coaches Association Rankings

Ratings are sometimes more about consistency than potential. Because of this, it should never be a surprise when a team is upset by an un-ranked opponent, especially when the un-ranked team has shown the ability to play at a high level previously in the season.

REGION I

TGCA STATE RANK
STATE RANK

FINAL

TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 31

TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 24

TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 17

 
1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
 
2 Gunter
2 Gunter
2 Gunter
 
3 Columbus
3 HOLLIDAY
3 HOLLIDAY
 
4 Fairfield
4 Columbus
4 Columbus
 
5 PEASTER
5 Hardin
5 Hardin
 
6 Tatum
6 Fairfield
6 Fairfield
 
7 HOLLIDAY
7 PEASTER
7 PEASTER
 
8 Hardin
8 White Oak
8 White Oak
 
9 White Oak
9 Tatum
9 Tatum
 
10 COMPASS ACADEMY
10 COMPASS ACADEMY
10 Boyd
   
11 SHALLOWATER
11 COMPASS ACADEMY
   
12 WALL
12 Mount Vernon
   
13 East Bernard
13 SHALLOWATER
   
14 Mount Vernon
14 WALL
   
15 Central Heights
15 East Bernard
   
16 Edgewood
16 Central Heights
   
17 Grandview
17 Edgewood
   
18 Bells
18 Grandview
   
19 SA Randolph
19 Bells
   
20 Yoakum
20 SA Randolph
   
21 Atlanta
21 Mineola
   
22 Anderson-Shiro
22 Atlanta
   
23 Boyd
23 Anderson-Shiro
   
24 IDEA Weslaco Pike
24 Skidmore-Tynan
   
25 Paris Chisum
25 Lorena

TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 10

TGCA STATE RANK
STATE RANK

October 3

TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 26

TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 19

1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
2 Gunter
2 Gunter
2 Gunter
2 Gunter
3 HOLLIDAY
3 HOLLIDAY
3 HOLLIDAY
3 HOLLIDAY
4 Columbus
4 Columbus
4 Columbus
4 Mount Vernon
5 Hardin
5 Hardin
5 Hardin
5 Columbus
6 Fairfield
6 Fairfield
6 Fairfield
6 WALL
7 PEASTER
7 PEASTER
7 PEASTER
7 Hardin
8 White Oak
8 White Oak
8 White Oak
8 SHALLOWATER
9 Tatum
9 Tatum
9 Tatum
9 Fairfield
10 Boyd
10 Boyd
10 Bells
10 PEASTER
11 COMPASS ACADEMY
11 COMPASS ACADEMY
11 Boyd
11 Tatum
12 Mount Vernon
12 Mount Vernon
12 Paris Chisum
12 Bells
13 SHALLOWATER
13 SHALLOWATER
13 COMPASS ACADEMY
13 Boyd
14 WALL
14 WALL
14 Mount Vernon
14 White Oak
15 Paris Chisum
15 Paris Chisum
15 SHALLOWATER
15 IDEA Weslaco Pike
16 East Bernard
16 East Bernard
16 WALL
16 Paris Chisum
17 Central Heights
17 Central Heights
17 IDEA Weslaco Pike
17 S & S Consolidated
18 Tarkington
18 Tarkington
18 East Bernard
18 COMPASS ACADEMY
19 Edgewood
19 Edgewood
19 Centeral Heights
19 East Bernard
20 Grandview
20 Grandview
20 JIM NED
20 Centeral Heights
21 Lyford
21 Lyford
21 Tarkington
21 Mineola
22 Edgewood
22 Edgewood
22 Edgewood
22 JIM NED
23 Bells
23 Bells
23 Grandview
23 Tarkington
24 SA Randolph
24 SA Randolph
24 Lyford
24 Edgewood
25 JIM NED
25 JIM NED
25 Yoakum
25 Rains

TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 12

TGCA STATE RANK
STATE RANK

September 5

TGCA STATE RANK
STATE RANK

August 29

TGCA STATE RANK
STATE RANK

Pre-Season

1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
1 BUSHLAND
2 SHALLOWATER
2 SHALLOWATER
2 SHALLOWATER
2 Gunter
3 HOLLIDAY
3 Gunter
3 Fairfield
3 Goliad
4 Mount Vernon
4 Chisum
4 Gunter
4 Lorena
5 Fairfield
5 HOLLIDAY
5 Chisum
5 BROCK
6 Gunter
6 Mount Vernon
6 Harmony
6 Boyd
7 Columbus
7 Fairfield
7 HOLLIDAY
7 Columbus
8 WALL
8 PEASTER
8 Mount Vernon
8 White Oak
9 Hardin
9 Columbus
9 PEASTER
9 East Bernard
10 Edgewood
10 White Oak
10 WALL
10 Leonard
11 IDEA Weslaco Pike
11 WALL
11 White Oak
 
12 Paris Chisum
12 East Bernard
12 Goliad
 
13 JIM NED
13 Hardin
13 Tatum
 
14 Boyd
14 Mineola
14 East Bernard
 
15 COMPASS ACADEMY
15 West
15 Prairiland
 
16 S & S Consolidated
16 IDEA Weslaco Pike
16 Hardin
 
17 PEASTER
17 COMPASS ACADEMY
17 West
 
18 Tatum
18 Tarkington
18 Danbury
 
19 Tarkington
19 Tatum
19 Boyd
 
20 White Oak
20 Goliad
20 S & S Consolidated
 
21 Bells
21 Little River Academy
21 Columbus
 
22 East Bernard
22 BRECKENRIDGE
22 IDEA Weslaco Pike
 
23 Rains
23 Edgewood
23 COMPASS ACADEMY
 
24 West
24 Callisburg
24 Keene
 
25 Mineola
25 Rockdale
25 Tarkington
 

 


Texas Girls Coaches Association

AAA All State Team

Note: All players are eligible to make this team, but only coaches who are members in good standing with TGCA can make nominations.

NAME
GRADE
SCHOOL
COACH
       
       
       
       
       

 


Texas Sports Writers Association

AAA All State Team

 

COACH OF THE YEAR:

PLAYER OF THE YEAR:

FIRST TEAM

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 

 

 


LIBERO


SETTER



SECOND TEAM

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 

 

 


LIBERO


SETTER



THIRD TEAM

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 

 

 


LIBERO


SETTER



HONORABLE MENTION

MIDDLE BLOCKERS/OUTSIDE HITTERS

 

 


LIBERO

 


SETTER